Kutsal topraklara ne götürülür - kutsal topraklara giderken- Kendi sağlınızla ilgili ilaçları yanınıza alınız. Antibiyotik( Soğuk algınlığı ) ve ağrı kesici şeker hastalarının insulin ve buz kabı bulundurmaları çok önemlidir. Yara bandı ve Sargı bezini de unutmayınız. Sürekli ilaç kullananlar beraberlerinde götürmek zorunda oldukları ilaçlar için rapor almalı ve bu rapor yanlarında bulunmalıdır.
- Hacc-ı İfrad yapanların dışındakiler şahıs başı 100 $ kurban parasını hesap etmelidirler.
- Yanınızda enaz 500$ bulundurmalısınız.
- Para için fermuarlı veya cırt cırtlı bel kemeri almalısınız.
- İhram sabunu (kokusuz sabun) bulundurmalısınız.
- Terlik yada ayakkabılarınızı koymak için çanta bulundurunuz.
- Hac için gidiyorsanız eğer Mina-Arafat-Müzdelife-Mina arasında gece ve açıkta kalabileceğinizi hesap ederek tedarikli olunuz.
- Yola çıkmadan önce yanınıza mutlaka sabır… sabır... bir de sabır... alınız
Hac ve Umre içinde pek çok hikmeti barındıran müstesna bir ibadettir. Her yıl yüz binlerce insan Allah’a karşı kulluk sorumluluklarını yerine getirmek için Hakk’a en yakın olacakları bir zaman diliminde bir zirve mekânda kalplerinin bütün rikkati ve niyetlerindeki engin safiyetleriyle bir araya gelirler. Hac ve Umre Allah’a ve Resûlü’ne misafir olmaktır. Bu misafirliğin kulluk hayatımız adına verimli ve doyurucu geçmesi için yapmamız gereken bazı ödevler vardır. Hac ve Umre mevsimi ülkemizde her sene bir bayram sevinci ve düğün heyecanıyla yaşanır. İnsanlar tatlı bir telaşla hazırlıklara başlarlar.
Hac ve umreye gidecek olanlarda vuslat heyecanı yakınlarında ise onları en iyi şekilde uğurlamanın telaşı yaşanır. Orada giyilecek elbiseler ve götürülecek erzak bile "Aman bir eksik kalmasın!" düşüncesiyle özenle hazırlanır. Ancak Hac ve Umre turistik bir seyahat değil çok özel bir ibadettir. Bunun için oralara giderken asıl götürmemiz gerekenler;
- Kutsal topraklara giderken Allah’a en yakın olabileceğimiz bir zaman dilimini değerlendirme niyetiyle gitmeli ve bunu elde etmek için azami gayret sarf etmeliyiz.
- Kutsal topraklarda dünyevi hiçbir beklenti içine girmemeliyiz. Oraya yakınlarımıza hediye almak çarşı pazar dolaşmak için değil kulluk hayatımıza yeni bir ivme kazandırmak ve Allah’la irtibatımızda yeni sayfalar açmak için gitmeliyiz.
- İbadetlerde kalb huzuru Allah’ın huzuruna giderken kalbimizi de yanımızda götürmek demektir. Bütün benliğimiz ve hissiyatımızla oraya yönelmeli O’ndan gayrısının gölgesinin bile üzerimize düşmesine izin vermemeliyiz. Gerek kendi kusur ve günahlarımız gerekse yeryüzündeki bütün Müslümanların perişaniyet ve çaresizliklerinden dolayı kırılan kalbimizi de yanımızda götürmemiz bereketli bir haccın gereklerindendir.
- İnsan fıtraten acizdir ve ihtiyaçları çoktur. Hac ve Umre için ihramın giyilmesi dünyevi hiçbir makam mevki ya da statünün orada bir ayrıcalık sebebi olmaması bunun bir ifadesi gibidir. İnsan acz ve fakrının farkında olarak orada bulunmalı ve ibadetini bu lisanla yerine getirmelidir.
- Hac ve Umre dünyanın her tarafından milyonlarca müminin bir araya geldiği külli bir ibadettir. Orada yapılan dualar hem zaman ve mekânın kudsiyetinden hem de yönelişin külliyetinden dolayı kabule karin olur. Bunu fırsat bilip kendimiz ve ailemizden önce yeryüzünde maddi ve manevi depremlerle sarsılan bütün müslümanlar için duyduğumuz ızdırabı iç burukluğunu müslümanların perişaniyet ve mağduriyetini de yanımızda götürmeliyiz.
- Hac ve Umre ibadetimizi yerine getirirken farklı coğrafyalardan çeşitli milletlere mensup kardeşlerimizle buluşacağız. Bunun bilincinde olarak oraya yeni dostluklar kurma kardeşlerimizin dertleriyle dertlenip sevinçlerini paylaşma ve İslâm kardeşliğini iliklerimize kadar yaşama düşüncesiyle gitmeliyiz.
- Cenab-ı Hakk’ın huzuruna sadece amellerimizle çıkarız. Dolayısıyla oraya huzuruna çıkabileceğimiz bir yüz akıyla gitmemiz geçmiş günahlarımızı tövbe ve istiğfarla temizleyerek hazır bir şekilde görevimizi yapmamız gerekmektedir.
- Bu topraklarda yaşayan güzel âdetlerden bir tanesi de mübarek beldelere gidenlerle Nebi’ye (s.a.v.) selam göndermektir. Hepimiz Hacca ya da Umre'ye giden dostlarımıza "Efendimiz’e selamımızı arz edin bize de dua edin!" ricasında bulunuruz. Selam gönderen herkesin ismini tek tek yazmalı ve Nebiler Sultanı’na (s.a.v.) ümmetinin selamını arz etmeliyiz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10139
favori
like
share
paye Tarih: 10.06.2009 07:11
teşekkürler, paylaşım için Allah razı olsun.