Avrupa Senaryo Yazarları Manifestosu

“Hikayeler insanlıgın kalbi ve bize kalan çok çesitli ve zengin kültürel mirasın deposudurlar. Bu hikayeler öykücüler tarafından yeni nesiller için anlatılır, tekrar anlatılır ve yeniden yorumlanırlar. İste senaryo yazarları da günümüzün hikaye anlatıcılarıdır. Avrupa’nın yazma yetisine güvenmek, bunu cesaretlendirmek ve desteklemek gerekmektedir.
Avrupa Film Endüstrileri senaryo yazarlarını koruyacak, onların sektördeki devamlılıgını saglayacak yollar bulmayı
basarmalıdır.

Biz iddia ediyoruz ki:

Senaryo yazarı, sinema eserinin (görselisitsel eserin) ilk yaratıcısı ve filmin eser sahiplerinden biridir.
Senaryo yazarlarının aleyhine, diger eser sahipleri arasında bir ayrımcılık yapılamaz.
Senaryo yazarı, yarattıgı eserin özellikle bütünlügü ve biçimini koruma ve kötüye kullanımını engelleme konusunda manevi haklara sahiptir. Sözü geçen bu manevi haklar senaristin elinden alınamaz ve devredilemez. Aynı zamanda bu haklara her türlü kosulda tam olarak uyulması gerekmektedir.
Senaryo yazarına eserinin her türlü isletimi(kullanımı) karsılıgında adil ve uygun bir ödeme yapılmalıdır.
Senaryo yazarı eser sahibi olarak filmin hem yapım hem tanıtım sürecinde gerçeklestirilecek faaliyetlerde bulunmalıdır.Senaryo yazarının adı TV programları, festival katologları gibi tüm tanıtım çalısmalarında eser sahibi olarak yer almalı ve kendisine bir ücret ödenmelidir.
Çagrımız:

Ulusal hükümetler ve fon ajansları, film ve televizyon prodüksiyonlarının gelisim asamasında, senaryo yazarlarını, gerek daha fazla enerji ve kaynak ayırma ile devlet yardımı saglama, gerekse vergi indirimleri ve yatırım semaları yürürlüge koyma yoluyla desteklemelidir. Bu kuruluslar, bu faaliyetlerin yanısıra, senaryo yazarlarına dogrudan fon saglayarak da destek olmalıdır.
Akademisyenler ve film elestirmenleri senaryo yazarlarının rolünü kabul etmelidirler. Üniversiteler, akademiler ve egitim programları,gelecek kusakları senaryonun öneminin farkında olan nesiller olarak yetistirmelidir. Gençler ortak sanat üretmenin bir sekli olan film yapımına ve senaryo yazarlıgı sanat ve zanaatine saygı duyacak sekilde egitim almalıdır.
Festivaller, film müzeleri ve diger kuruluslar; plan ve programlarında, film gösterimlerinde oyuncu ve yönetmenlere yaptıkları gibi davranmalı, aynı önemi ve yeri senaryo yazarlarına da vermelidirler.
Senaryo yazarı, gerek ulusal gerekse Avrupa Hukuku’nda, bir filmin eser sahiplerinden biri olarak kabul edilmelidir.
Gerek ulusal, gerekse Avrupa kanunları, her senaryo yazarının kendi ülkesinin kültürel kimlik farklılıgını destekleme ve tesvik etmesine yardımcı olmalıdır. Bu amaçla senaryo yazarının organizasyonlar, görüsmeler ve sözlesmeler yapmasına destek vermelidir. Ayrıca senaristin Avrupa ülkeleri arasında serbest dolasımının gerçeklesmesini saglamalıdır.
Yapacaklarımız:

Bizler FSE üyeleri olarak, bu bildiriyi kendi ülkelerimizdeki endüstri üyelerine ve basına dagıtacagız.
Bu manifestoda belirlenen uygulamaların gerçeklestirilmesi için kampanya yürütecegiz.
Bu manifestoda öngürülen yasal degisikliklerin ulusal hukuklara yansımasını saglamak için çabalayacagız.
*****

The President and the Board of the FSE, representing 21 guilds and 9.000 screenwriters all over Europe:
Christina Kallas (President)
Sveinbjörn Baldvinsson (Vice President)
David Kavanagh
Willemiek Seligmann
The Participants of the Thessaloniki Conference on European Screenwriting 2006
Screenwriters around Europe

federasyonun sitesi

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 325
favori
like
share