Dersimiz Kadın - Tiyatro Eğitim Araştırma Birimi (TEAB)- Eğitim Sen - Oyun İncelemesi - Tiyatro Oyunları - tiyatro Metinleri - Dram - Tirad

DERSİMİZ KADIN

OYUNUN ADI : Dersimiz Kadın
YAZAR : Tiyatro Eğitim Araştırma Birimi (TEAB)- Eğitim Sen
YAYIN EVİ : Aram Yayınları
OYUNUN TÜRÜ :
SAYFA SAYISI : 126
OYUN ÖZETİ : Kitap da yer alan 6 ayrı oyunda kadınların iş hayatında yaşadıkları sıkıntılar, mesleki hayatta cinsiyetten dolayı uygulanan farklılık, kadınların sessiz kalması sonucu halının altına itilen şiddet, çalışan kadınların artan sorumlulukları ve kadın haklarına toplumsal bakış konuları incelenmektedir.

EPİSODLAR : Eğitimde Zerafetin Önemi, Şiddet Adres Sormaz, Kadın İnsiyatifi, Pozitif Kadın, Özgür Kadın, Kadın Erkek Elele

ANA TEMA : Oyunda yer alan tüm episodlarla, kadına yönelik şiddet, kadın komisyonlarında yaşanan sorunlar, kadınların özgür olamk adına katlandıkları yükümlülükler eğitimcilerin gözünden anlatılmaktadır. Oyun tüm bölümleriyle kadın olarak yaşabilmenin, toplumda varlık göstermenin zorlukları üzerine kurulmuştur.

YAN FİKİLER : Oyunda yer alan tüm sahneler günlük yaşamımızda etrafımızdan duyduğumuz olarlarla çok örtüşüyor Bu oyundaki yan fikirler ; kadına uygulanan şiddetin her kesimde yaşanabileceği , özellikle evlendikten sonar artan sorumlulukların etkileri, hem işte hem de evde çalışmanın vermiş olduğu sıkıntıların topluma nasıl yansıdığı, eğtiim sistemimizdeki aksaklıklar, toplumsal olarak şiddete olan meyilimiz gibi hepimizi yakından ilgilendiren konulardır.
EĞİTİMDE ZARAFETİN ÖNEMİ

KONUSU:

Daha önce devlet okulunda görev yapmış olan müzik öğretmeni Selahattin Bey ile müdürün iş görüşmesi yapmalarıyla başlar sahne. Selahattin Bey devlet okullarının imkansızlıklarından bahserek, mesleğini severek yapabileceğine inandığı bu okula geliş nedenlerini bir bir sıralar. Müdür Bey ile birlikte eğitimde demokrasinin öneminden, çocuklara karşı yaklaşımda pedagolojik eğitimin ne denli önemli olduğuna kadar birçok konuda sohbet ederler. Tam bu sırada kapı çalar ve iş görüşmesi için edebiyat öğretmeni Ayfer Hanım girer. Ayfer hanım genç güzel bakımlı bir kadındır. Onun girişiyle konu değişir. Karşılıklı kur yapma sahneleri başlar. O esnada müdür beyin de asıl düşünceleri ortaya çıkar. Sonunda her iki öğretmende göreve alınmıştır. Bu episodda meslek hayatinda cinsiyetci yaklasimin elestirisini görüyoruz.

KARAKTER ANALİZİ

Selahattin Bey : 30-35 yaşlarında, mesleğini sevmekle birlikte daha çok para kazanma hırsının ağır olduğu bir dönemden geçiyor.Biraz çapkın ve çok politik bir adam. Nabza göre şerbet vermeyi iyi biliyor.

Müdür Bey , 45-50 yaşlarında..Okulun prestijini ve çıkarlarını her şeyin önünde görüyor., Dış görünüşe çok önem veriyor ve oldukça çapkın bir adam.

Ayfer Yılmaz ; 30-35 yaşlarında uzun boylu bakımlı güzel bir kadın. İşine aşık, gelişime ve zamana ayak uydurmaya açık bir kadın. Duygusal ve işini en iyi şekilde yapmaya gayret eden bir öğretmen.

SİDDET ADRES SORMAZ

KONUSU

Bir devlet ilköğretim sınıfında veli toplantısıyla başlar oyun. Bir öğretmen ve 8 öğrenci velisi vardır. Öğretmenlerle velilerin sürekli iletişim halinde olmasının önemi üzerine konuşmalar başlar. Katkı payından ,ders notlarından, çocuklara uygulanan şiddetten konu açılır. Değişik fikirlere sahip olan veliler arasında tartışma başlar. Oyun şiddete maruz kalan kadınların dramıyla son bulur.

KARAKTER ANALİZİ

Öğretmen : 30-35 yaşlarında bir bayan. Devlet okulu şartlarında okul ile veliler arasında ara yolu bulma çabası içinde. Savunduğu gerçeklerle iç dünyası arasında farklılıklar var. Kendi evliliğinde sorunları olan ama yaşadıklarını yansıtmamak için elinden geleni yapan bir kadın.

Abbas , öğrenci velisi, Çocuğuyla pek ilgilenmeyen bir baba.

Melike, öğrenci velisi , Oğlunun geleceği için çok endişelenen , dayağa kesinlikle karşı evhamlı bir anne. Herşeyin para ile hallolabileceğine inanıyor.,

Saffet , öğrenci velisi, Cahil bir öğrenci velisi. Çok sıklıkla işleri yoluna koymak için dayağa başvuruyor. Ve bunu açık açık söylemekten geri durmuyor.

Ayfer, öğrenci velisi, Geçim derdi çektiği için okulun istediği eğitime destek paralarına yetişemediğinden yakınıyor.

Hediye, öğrenci velisi , Kocasından dayak bir madure, utangaç bir anne. Tek derdi oğlunun sınıfı geçmesi. Çocuğu da evdeki huzursuzlukdan dolayı şiddete meyilli..

Bayram, öğrenci velisi, Kızının okumasını çok istiyor ama tutucu bir baba, kızının erkek öğrencilerle dolaşmasını istemiyor. Bu konu dışında yardımsever bir adam.

Şaziye, öğrenci velisi, Okuldaki özellikle parayla ilgili uygulamalara karşı muhalefet bir duruşu var. Sistemden memnun değil.

Asiye, öğrenci velisi, Kürtçe konuşuyor. , kızının müdürün adamları tarafından bölücü propoganda yaptığı için dövüldüğünü anlatıyor.

KADIN İNSİYATİFİ

KONUSU

Bu epilsod Eğitim Sen'in bir şubesinde geçer. Kişiler toplantı halindediler. Tursa Tazıcı Lisesi' nde meydana gelen bir olayın gün ışığına çıkması üzerine acil olarak toplanılmıştır. Olay adı geçen okulda müdürle öğretmenler arasında toplanmayan katkı paylarından dolayı yaşanan şiddet eğilimli hareketler ve öğretmenlere atılan iftiralardır. Bu sorunu nasıl halledebilecekleri üzerine toplanan grup kendi arasında anlaşamadığından, ne yapılması gerektiğine bir türlü karar verilemez. İnsanların birbiri ardına toplantıyı terk etmeleriyle oyun biter. Sorunlar çözülememiştir. Konu çok farklı bir yere gitmektedir.

KARAKTER ANALİZİ

Mete, Eğitim-Sen şube başkanı Nursel'in eşi ,politik bir adam, olaylara karşı duyarsız kalamayan çözüm odaklı , ama kadınlara karşı zaafı olan çapkın bir adam.

Nermin, Şube yönetim kurul üyesi kadın sekreteri : 30 yaşlarında şuh bir kadın, ön planda olmayı seviyor, düşündükleri ve isteklerini yaptırma konusunda baskın bir karakter.

Nursel, kadın komisyon üyesi : Mete' nin eşi, Kıskanç bir kadın. Net ve katı kuralları olan bir kadın.

Gül, öğretmen, Müdür tarafınfan mağduriyete uğrayan çekingen bir öğretmen.

Ali, şube yönetim kurul üyesi : Yapılan haksızlık karşısında yerinde duramayan ve mutlaka bir şeyler yapılmasını söyleyen , sürekli öneriler sunan bir üye.

Ercan şube yönetim kurulu üyesi : Daha çok sendikasını düşünen bir adam.

Eylem,, kadın komisyonu üyesi: Yapılan haksızlık karşısında daha şiddetli ve ders verici ibret verici eylemler yapılmasını isteyen bir üye..

POZİTİF AYRIMCILIK

KONUSU

Bir devlet okulunda , ortaokul sınıfında geçer konu. Öğrenciler sınıfta öğretmenlerini dinlemektedirler. Öğretmen çocuklara öğretmek istediği kavramı bir örnek vererek anlatmaya çalışır. Anlatacağı kavram "Pozitif Ayrımcılık" tır. Sorduğu soru karşısında yanıt veremeyen erkek öğrenciye daha hızlı vurur ve kız öğrenciye ise daha yavaş vurur. Bu episodda kadınlara yönelik yapılan yumuşatmaların aslında kadınları daha da aşağıladığına dikkat çekiliyor.

KARAKTER ANALİZİ

Öğretmen, Kendi bildiği yolun en iyisi olduğunu düşünen despot bir öğretmen. Çocuklara karşı şiddet uygulamaktan geri kalmayan biri.

Öğrenciler, İlköğretim çağında ki tüm öğrenciler gibi saflar ve içlerinde bulundukları durumu sorgulaycak kadar güçlü karakterleri henüz yok.

ÖZGÜR KADIN

KONUSU

Öğretmen bir çiftin yine kendileri gibi öğretmen olan başka bir çifti akşam yemeğinde ağırlamaya telaşıyla başlar oyun. Cengiz'in tüm gün evde olmasına rağmen akşam ki yemekle ilgili hiçbirşey yapmaması eve yorgun gelen eş Reyhan'ın sinirlerini iyice bozmuştur. Ev işlerindeki yardımlaşmayla ilgili tartışırlarken, misafirleri gelir. Yeni evli misafirlerinin de durumu bundan farklı değildir. Bu duruma iyice kızan Reyhan'ın bu sorunları yemek masasında ortaya açmasıyla birlikte tartışma farklı bir boyut alır. Gece umdukları gibi gitmez.

Cengiz, öğretmen Reyhan'ın eşi : Rahat bir adamdır. Eşine yardımcı olduğunu sanan harcamalarının ayarını bilmeyen sorumsuz bir eştir.

Reyhan, öğretmen, sendikacı aktivist,Cengiz'in eşi : Disiplinli, otoriter ve özellikle iş hayatında hırslı bir eş. Erkeklerin egemen olmasına kızıyor.

Arzu, öğretmen, Yalçın'ın eşi : Reyhan kadar baskın değil. Eşinin etkisinde kalabiliyor. İsteklerini korkusuzca yerine getiremiyor. Naif bir karaktere sahip, eşinden çekiniyor.

Yalçın, öğretmen Arzu' nun eşi.: Parasının hesabını bilen biraz da cimri bir adam. Eşini düşünmeyen maço bir erkek.

KADIN ERKEK EL ELE

KONUSU

Bir eğitim Sen Şubesi'nde toplantı yapılmaktadır. Ekim de düzenlenecek olan Kadın Kurultayı' nın konu başlıklarını konuşmak üzere toplanmışlardır. Ama kadın komisyonu üyesi olan Nilüferin itirazıyla konu bambaşka bir yere gitmiştir. Nilüfer'in erkeklerin kadın komisyonunda yer almalarını doğru bulmadığını belirtmesi üzerine ve ona hak veren başka üyelerin çıkmasıyla birlikte toplantı farklı bir yere çekilip bir sonuca varılmadan bitmiştir.

KARAKTER ANALİZİ

Mehmet, kadın komisyonu üyesi : Eşine yardım eden kadın hakları konusunda oldukça duyarlı, insan ilişkileri konusunda politik davranabilen, yeri geldiğinde sorunları takmayan rahat bir adam.

Hüseyin, kadın komisyonu üyesi Fatma'nın eşi : Açık sözlü, düşündüğünü dile getirmekten korkmayan biri. Olaylara bakış açısı gerçekçi.

Fatma, kadın komisyonu üyesi, Hüseyin'in eşi, muhalefet bir duruşu var. Eşine kafa tutabilecek kadar özgüveni olan, akıllı bir kadın

Gülay, Eğitim Sen şube yönetim kurulu üyesi kadın sekreteri, Otoriter olmaya çalışan ama daha çok bulunduğu konum gereği politik davranan bir kadın.

Nilüfer, Kadın komisyonu üyesi : Erkek düşmanı bir kadın. Söylediği seye sonuna kadar inanıyor ve fikrini yanlış da olsa değiştirmiyor, yeni düşüncelere açık değil.

Hacer, Kadın komisyonu üyesi : Haksızlığa karşı çok net tavırları olan bir kadın. Özgürlüğüne son derecede bağlı. Bu uğurda yapmayacağı şey yok.

Muammer, Sendika şubesinin çaycısı, İşini düzgün yapmaya çalışan geçim derdi olan, çalışan biri olarak haklarının farkında olan uyanık bir adam

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4367
favori
like
share