çalışan kadınlar
İngiliz araştırmacılar, çalışan bir anne olmanın kadın sağlığı için iyi olduğunu kanıtladıklarını söylüyor. Şu anda 50’li yaşlarına gelen yaklaşık bin kadın üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda, hem çocuk, hem eş, hem de meslek sahibi olan kadınların, ev kadınları ya da çocuk sahibi olmayan çalışan kadınlardan daha sağlıklı olduğu görüldü.

Birçok rolü birarada yürüten kadınlarda şişmanlık oranı da daha düşük çıktı.

Buna göre İngiltere’de yaşamlarının çoğunu evkadını olarak geçirenlerin yüzde 38’i, eşleriyle birlikte yaşayan çalışan annelerinse yüzde 23’ü şişman. Araştırmacılar bu sonuca kadınların 26 ve 54 yaşlarındaki sağlık sicillerini inceleyerek vardıklarını söylüyor.

Ekibin lideri Anne McMunn bundan sonraki araştırmalarını bunun nedenleri üzerinde yoğunlaştıracaklarını belirtiyor. Anne McMunn, “Tahminimiz belli bir sosyal role kısılıp kalmayan, toplumsal hayata başka başka görevlerle katılan kadınların özgüvenlerinin arttığı” diyor:

“Bu kadınlar daha iyi bir statü sahibi oluyor, verimlilikleri artıyor ve hayatlarının pekçok alanını kendileri kontrol edebiliyorlar. Dolayısıyla da çalışan bir anne olmak kısa vadede daha stresli olsa da, uzun vadede hem ekonomi için, hem de kadın için daha yararlı.”

Araştırmacılar ayrıca maaş alan kadınların, iyi beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzına ayıracak daha çok paraları olduğuna dikkat çekiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 339
favori
like
share