Kabenin Anahtarı - Kabe Anahtarı - Kabe ve AnahtarAçıklama: Hz. Muhammed (S.A.V)'in de mensubu olduğu Kureyş Kabilesi'nden Es Sidane Seybe ailesi Kabe'nin anahtarı ve her yıl örtüsünü değiştirme şerefini elinde bulunduruyor

Hacı adayı sayısının hızla arttığı Mekke'de hac hazırlıkları sürüyor. Kalabalığın çoğalması ve bayramın yaklaşmasıyla güvenlik önlemleri de arttırıldı. Kabe itfaiye müdürü Muksab Al Ameri, Kabe çevresinde güvenliğin sağlanması için yoğunluğun fazla olduğu bölgelerin kameralarla izlendiğini, bir olayın olması halinde ise ekiplerin yönlendirildiğini kaydetti. Maksab Al Ameri, Kabe'nin iç kısmının 300, çevresinin ise 60 kamera ile izlendiğini, itfaiye araçlarının da hazır bekletildiğini kaydetti.

Öte yandan, hacıların ibadetlerinin bir bölümünü yapacakları Mina'da halen içerisinde klimaların da yer aldığı 250 bin sabit çadır bulunuyor. Arafat'da ise çadır kurma çalışmalarına henüz başlanmadı. Mina'da bulunan güvenlik kontrol merkezinde 30 kameranın, Arafat bölgesinde ise 8 kameranın elde ettiği görüntüler sürekli izleniyor.

Not : Kabe’nin anahtarı 15 milyon dolara satıldı.Yeni sahibinin adı da gizli tutuluyor. Abbasi halifelerinin güç ve otoritesini simgeleyen Kábe anahtarları bugün İslamın en önemli sembolleri arasında gösteriliyor.

Sotheby’s Müzayede Evi’nde satılan Kábe anahtarı şahsa ait olan tek anahtar. Sotheby’s, bilinen diğer 58 anahtarın replika olabileceği gibi, tamamının müzelerde saklandığına dikkat çekiyor.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 742
favori
like
share
nis_2 Tarih: 10.06.2009 20:58
emeğine sağLıK CNM.
ultimatom Tarih: 10.06.2009 20:52
Emeğine sağlık çok güzel ...