Nil Karaibrahimgil kimdir - Nil karaibrahimgil biyografisi - nil karaibrahimgil hayatı - Nil karaibrahimgil resimleri - Nil karaibrahimgil albümleri
Doğum Yılı: 1976

Doğum Yeri: Ankara

Nil Karaibrahimgil dinleyenleri başka dünyalara götüren büyülü sesiyle Türk Pop(Pop, Trip-Hop, Rock, Vocal Jazz, Ambient, Electronica, Dance, Alternative, Experimental (Elektronik müzik) tarzlarında son zamanlarda kazandığı en büyük yeteneklerinden birisidir. Müzisyenlerle dolu bir ailenin üyesi olması yakaladığı büyük başarının tesadüf olmadığının en büyük ispatıdır.

Babası Suavi Karaİbrahimgil “Müzikomani” adlı parçasıyla geçmiş yıllarda büyük bir başarı yakalamıştı. On yıl ara ile Gurbetçi ve Biz Sizi Ararız adlı albümlerin altına imza atan Suavi Karaibrahimgil, 1992 yılında son stüdyo çalışması sırasında minik kızı Nil’i en fazla etkileyen isimlerden biridir. O zamanlar 16 yaşında olan Nil büyük bir popstar olmayı kafasına koymuştu.

Nil’in amcası Selami Karaibrahimgil ise Türk Pop Müziğine bir zamanlar damgasını vurmuş hatta dönemin en büyük isimlerinden Ayşegül Aldinç’le ülkemizi Eurovision Şarkı yarışmasında temsil etmiş olan Modern Folk Üçlüsü’nün üyelerinden biridir. Modern Folk Üçlüsü’nün aktif müzik yaşamı sona erdikten sonra Türkiye Turizm Ateşesi olarak çalışmalarına devam eden Selami Karaibrahimgil ise Nil’i bu konuda etkileyen en büyük ikinci isimdir.

Nil Kraibrahimgil, ailesiyle birlikte 10 yaşına kadar Ankara’da yaşadı, daha sonra İstanbul’a geldiler. 12 yaşında “I see clouds rain is coming...” diye bir beste yaptı. Ortaokulda piyano çalmaya başladı. Biraz daha büyüyünce caz gitarı çalmaya başladı. Üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı.

22 yaşındayken okuldan arta kalan zamanlarında Reklamevi adlı reklam ajansında metin yazarı olarak çalışmaya başladı. 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra reklam sektöründe çalışmaya devam etti.

Altına imza attığı bazı reklamlarla sektörün oskar ödülleri olarak kabul edilen Kristal Elma ödüllerine layık görüldü.

Nil Karaibrahimgil için asıl dönüm noktası Hazırkart reklamlarından sonra başladı.Reklamda bir anda tüm Türkiye’nin diline dolanan “Ben Özgürüm” adlı parçayı seslendiren Nil insanlar tarafından Özgür Kız olarak tanındı.

2002’de Nil Karaibrahimgil Sony Müzik ile bir anlaşma imzalayarak ilk albümü için kolları sıvadı. Seslendirdiği reklamlarla zaten büyük bir kitlenin hayranlığını kazanan Nil’in albümü zaten beklendiği için hiç de sürpriz olmamıştı.

Nil Dünyası adlı albümden ilk klip parçası “Extra Large” ve daha sonra “Rüzgar” ve “Kek” adlı parçalarla pop müzik dünyasında önemli bir yer edinmiş ve kalıcı olacağının ilk sinyallerini vermiştir.

Ayrıca Nil Karaibrahimgil adına düzenlenen nilkaraibrahimgil.net adındaki hayran kulübü Türkiye'nin en büyük hayran kulüplerinden biri olmuştur. Bu web sayfasında Nil ne kadar çok hayranı olduğunu tüm Türkiye ve tüm dünyaya internet aracılığı ile kanıtlamıştır.

Albümleri:
Nil Kıyısında - 2009

Tek Taşımı Kendim Aldım - 2006

Nil FM - 2004

Nil Dünyası - 2002

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 560
favori
like
share
gülfin Tarih: 27.09.2009 04:16
Çok cici bi kız;seviyorum
KaRaKıZ Tarih: 26.09.2009 15:28
wow 76 lıymış :3: sağol sylar