Çanakkale Çan İlçesi - Çan İlçesi - Çan Resimleri

ÇAN

İlçenin kuruluş tarihi kesin olarak saptanamamaşıtır. Bugünkü ilçe sınırları içinde bulunan bazı antik yerleşim merkezleri ilçenin antik çağına ilişkin ipuçları vermektedir. Roma Döneminde Çan yöresi, Sergis olarak adlandırılıyordu. Çan yöresi XIV yy. ortalarında Osmanlı topraklarına katıldı. Bu dönemde Çan pazarı diye isimlendirilen yöre. Biga sancağına bağlıydı. Türk sanayi ürünlerinin en önemlilerinden birisi olan Çanakkale seramiklerinin yapım yeri olarak adını duyurmuştur. İlçenin diğer önemli bir özelliği ise kaplıcalarıdır.


Çan ılıcası, yılda küçümsenmeyecek kadar önemli miktarda hastayı şifaya kavuşturması ile ünlü bir ılıcamızdır. Sadece ilimize değil ülkemizin en önemli ekonomik gelir kaynaklarından biri olan seramikçilik, Hacı İbrahim Bodur'un önderliğinde tüm dünya ülkelerine, Çan'dan mürşitlik yapmaktadır.

ÇAN KAPLICALARI

Çan ilçe merkezindedir. Belediye tarafından işletilmektedir. Otel, kür için banyo ve havuzları vardır. Kaplıca suları sodyum sülfatlıdır. Kaplıca suları 46 derece sıcaklıkta olup, 15 oran değerinde radyoaktiviteye sahiptir. Karaciğer, bağırsak, idrar ve safra yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

ÇAN TEPEKÖY KAPLICASI

Çan ilçesine 16. Km. uzaklıktaki Tepeköy'de bulunan kaplıcanın suları kükürtlüdür. Sertlik derecesi 42 olan kaplıcanın kaynak sularının sıcaklığı 37-48.7 derece arasında değişmektedir. Kaplıcada otel, kür için banyo ve havuzlar mevcuttur. Ayrıca, Bardakçılar köyü'nde de şifalı bir kaplıca bulunmaktadır.

KİRAZLI ŞİFALI SULARI

Çanakkale -Çan karayolu üzerinde ve il merkezine 35.km. uzaklıktaki Kirazlı nahiyesindedir. Kirazlı Maden suyu ve Kirazlı Balaban Maden suyu olarak adlandırılan iki kaynak bulunmaktadır. Kaynakların bulunduğu yerlerde hiçbir tesis kurulmamış olmasına rağmen, yol üzerinde bulunması nedeniyle her iki kaynaktan da yararlanılmaktadır. Özellikle böbrek taşlarını düşürmekte etkili olduğu bilinmektedir.ÇAN İngilizce Tanıtımı

This beautiful town is the home of Çanakkale ceramics. It is not known when the history of this town began. It was under the rule of the Ottoman Empire in the middle of the 14th century and when occupied by the Greek Army in 1921 was extensively damaged. It gained its freedom on 18 September 1922. Çan's livelihood depends to a large extent on the ceramic factories located here, which have made a great contribution to the Turkish economy.
ÇAN THERMAL SPRINGS

These offer all types of accommodation and are useful for the treatment of rheumatism, gynaecological complaints, nerve inflammation and neuralgia by bathing; and diseases of the liver, intestine and kidneys by drinking the waters.
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2010
favori
like
share