Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde kullanılmaya başlanan Endovenöz Lazer cihazıyla yarım saatlik bir işlemle varislerden kurtulmak mümkün. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu “Cerrahi tedavinin alternatifi olan bu yöntemden sonra hastalarımız hemen gündelik hayatına dönebilir” diyor.

Damarların büyüyüp şişmesi anlamına gelen ve bacakların alt tarafında daha çok görülen varis, pek çok kadın için rahatsızlık veren bir hastalık. Ağrı ve kramp gibi belirtileri olan varis aynı zamanda ilerledikçe estetik olarak da olumsuz bir görüntü sergiliyor. Gelişen tıp teknolojisi, kadınların bu şikayetine yeni çare buldu. Endovenöz Laser adlı yeni cihaz sayesinde ortalama yarım saatlik bir işlemden sonra varislerden kurtulmak mümkün.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ümit Ergenoğlu, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde kullanılan Endovenöz Laser cihazı ile ilgili şunları söylüyor: “Hastanemizde varis tedavisinde kullandığımız bu yöntemin başarısı; seçilmiş vakalarda doğru hasta, doğru zaman, doğru teşhis ve doğru tekniğin seçilmesi ile sağlanıyor. İşlemin süresi ortalama yarım saat ve genel anestezi gerektirmiyor. Hasta yarım saat sonra evine, işine gidebiliyor. Varise bağlı tüm ağrıyı ortadan kaldırıyor.”

Bu tekniğin yüzde 97-98’lere varan beş yıllık başarısı olduğunun altını çizen Dr. Ergenoğlu, yöntemin ameliyata göre farklılıkları konusunda ise şu bilgileri veriyor: “Ameliyata göre enfeksiyon riski çok daha az, işlem sonrasında morarma riski daha düşük. Ameliyata göre daha ekonomik çünkü ameliyattan sonra hasta 10-15 gün dinlenmesi gerekiyor ve çalışıyorsa işine gidemiyor. Burada ise aynı gün veya ertesi gün iş başı yapabiliyor. Hastalardan istediğimiz tek şart; 24 saat ağır egzersiz yapmamaları yönünde oluyor. Anestezi almadığı ve hastanede yatmadığı için işlemin maaliyeti de düşük oluyor. Ayrıca yapılan çalışmalarda ameliyatın sonuçlardan şu ana kadar hiçbir farkı olmadığı ortaya çıkmış. Bu teknik ABD’de uzun yıllar denendikten sonra ve ameliyata kıyasla tedavideki başarı sonuçları nedeniyle uygulanmaya başlanmış.”

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 388
favori
like
share