Tasvir Örnekleri - Betimleme Örnekleri - Betimleme - Tasvir - Horoz - Köhne Kamyon

HOROZ

Sırtında sanki kanla, altınla işlenmiş ağır, parıl parıl bir manto! Başında vahşi ruhunun timsali gibi balta şeklinde kıpkırmızı tacı! Yerde hançer gibi keskin bir gaga! Sonra, ayaklarındaki mahmuz dediğimiz sivri süngüleri! Dikkat ederdim: Tavukların hiçbirini sevmezdi.

Yerde bir şey bulup “gıt gıt” diye çağırması, beni hiddetlendiren bir yalandı. Yiyecek bir şey buldu mu kendi yutardı. Yenmeyecek, yutulmayacak bir taş, bir kum parçası buldu mu hemen tavuğa ikram:


− Gıt, gıt, gıt!.

[COLOR="darkslategray"]Ö.Seyfettin

[COLOR="darkslategray"]KÖHNE KAMYON

Her yanı gıcırdayıp tangır tungur sallanan ve art borusundan bir lokomotif bacası gibi dumanlar çıkaran bu köhne, bu derme çatma taşıt müstehasesi, herhangi bir arızaya uğrayıp ikide bir, yol ortasında hareketsiz kalıyor; makinesi söyleniyor, homurdanıyor ve uzun müddet hep bulunduğu noktada hırçın hırçın tepiniyordu

[COLOR="darkslategray"]Y.K.karaosmanoğlu

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 14281
favori
like
share
aysel159 Tarih: 31.03.2013 14:19
TEŞEKKÜR EDRİM
mizcel Tarih: 25.04.2011 17:19
Benimde Çookk İşme Yaradı tşk edrm..
buro11 Tarih: 29.12.2010 15:59
”Derken kız büyüyüp serpilmiş. Aklı başında bir ergen oluvermiş. Bele dek saçlar, elâ gözler, yavru balaban bakışlar.Ağzı oğul balı, yanakjları al kiraz. Dudakları lokum, boyu selvi. Sanırsın bir peri. Yüzü güleç, dili tatlı, iyiliklerin meleği. Ama çekememişler komşu kızlar bunu, başlamışlar eğlenmeye, ”oduncunun kızı, işçi kızı” demeye… Asaletin ölçüsüymüş zenginlik o devirlerde”