kan ve kan hastalıkları - kan zehirlenmesi nedir - kanda mikrop

Küçük bir yaradan kana karışan mikropların yaptığı genel hastalık ve zehirlenme olayına septisemi (kan zehirlenmesi) adı verilir.
Vücudun herhangi bir yerindeki yarada bulunan mikroplar, yorgunluk, zafiyet, vitaminsizlik ve kansızlık gibi hallerde, şeker, tüberküloz gibi hastalıklardan dolayı zayıf düşmüş bir bünyede kana karışacak olursa, bünyenin karşı koyma gücü azaldığından kolaylıkla artarlar ve kan mikroplarla dolar. Böylece de septisemi başlar.

Mikroplar vücudun çeşitli yerlerine yayılarak oralarda cerahat odacıkları meydana getirirlerse buna piyoremi denilir. Mikroplar kana karıştığı halde çoğalmayıp hiç bir olay meydana getirmezlerse bu hale de bakteriemi adı verilmektedir.
Kan mikroplarla savaşabilmek için akyuvarlarını çoğaltmak mecburiyetindedir. Buna karşılık alyuvarlarda azalma vardır. Yüksek ateş sırasında alınacak kan mikrop üreme yerlerine eklenirse mikropların kolayca ürediği görülür.
Hastalığın erken teşhis ve tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir.

Septisemi belirtileri

septisemiHastalık önce bir titremeyle başlar ve arkasından 40 – 41 dereceye kadar yükselen bir ateş görülür. Bu arada nabzın da düzeni bozulur ve 120′ye kadar çıkar. Bu arada bilinmesi gereken önemli bir nokta ise, ateşin yükselmesine rağmen nabız atışlarında azalma görülürse bu durumun kötüye gittiğine bir işarettir.
Hastanın genel durumu çok bozulur ve yüzü solar. Şiddetli baş ağrısı ile birlikte kusma ve bulantı görülür. Hasta zaman zaman kendini kaybeder, bazen de şuursuz hareketler yapar. Oynak yerlerde, romatizmayı andıran ağrılar görülür.

Septisemi’de tedavi

Septisemi tedavisinin başında antibiyotikler ve sülfamitler gelir. Bu ilâçların kullanılmasında duyarlılık denemesi yapılır ve hangi ilâcın yararlı olduğu tespit edilerek tedavi o ilâçla sürdürülür. Bunun alınacak sonuç bakımından büyük yararı vardır. Çok ağır durumlarda ise septisemi yapan mikroplara karşı hazırlanan özel serumların büyük yararı olduğu görülmüştür. Çok ağır durumlarda özellikle hastada baygınlık ve dolaşım bozukluğu görülmesi halinde hastanın kanına uygun gruptan 24 saat içinde 2 – 3 defa 300 - 500santilitreküp kan vermek çok faydalıdır. Böyle bir durum olmasa bile 3 – 4 günde bir 300– 500 santimetreküp kan vermek hastanın çabuk iyileşmesini sağlar. Bunun yanı sıra özel protein enjeksiyonlarının yararlı olduğu görülmüştür.
İlâç tedavisinin yanı sıra hasta kesin olarak dinlendirilmeli limonata, portakal suyu, meyve suları gibi bol şekerli içecekler verilmeli, günde bir litre süt içirilmelidir. Yemeklerden sonra taze meyve verilmesi hastanın taze vitamin alması bakımından yararlı olur.
Korunma

Bademcik iltihabından parmak ucundaki yaraya kadar her şeyin septisemi yapabileceği göz önüne alınmalıdır. Bu bakımdan yaraların temiz tutulması, iltihaplanmış yerlerin cerrahi müdahale ile çıkarılması ihmal edilmemelidir.
Zayıf bünyelere hiç bir şey yapmayan mikroplar zayıf bünyeler üzerinde hemen hastalık meydana getirirler. Bunun için de beslenme, yaşama düzenine dikkat etmek, vücudu zayıf düşmekten korumalıdır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 982
favori
like
share