van gölü coğrafyası
Alman jeologlar, Van Gölü'nün dibinden alınacak örneklerle, dünyanın neredeyse 1 milyon yıllık bitki ve iklim tarihini ortaya çıkarmayı planlıyor.
Almanya'da yayımlanan Süddeutsche Zeitung gazetesi, Van Gölü'nde yapılacak bir araştırmayı sayfalarına taşıdı. Bonn Üniversitesi yürüttüğü projeyle dünyanın yüzbinlerce yıllık bitki ve iklim arşivinin ortaya çıkarılması planlanıyor.
Haberin devamı

Milyonlarca yıldır her yaz milyonlarca polen Van Gölü'nün tabanında birikiyor. Avrupa'nın büyük gölleri arasında yer alan Van Gölü, kapalı bir göl ve akıntı bulunmuyor. Bu nedenlerden dolayı, az bulunan bir 'polen

Bonn Üniversitesi Jeoloji Uzmanı Profesör Thomas Litt, projeyi, "Gölün dibinde biriken tortudan alacağımız örneklerle, farklı polenlerin karışımını inceleyip, hangi bitkilerin ne zaman yetiştiğini anlayabileceğiz. Ayrıca geçmiş yüzyıllarda ne tür iklim koşulları olduğunu, geçmiş yıllardaki sıcaklığı ve kuraklığı araştırabileceğiz" şeklinde açıklıyor.

Bölgede gerçekleşmiş her volkanik aktivite de, göl tabandaki birikinti aracılığıyla ortaya konacak.

Uzmanlar tortu katmanlarının incelenmesini, tıpkı ağaçlarda bulunan halkalardan ağacın yaşının hesaplanması gibi olduğunu belirtiyorlar.

Yakında başlatılacak projede Alman, İsviçreli ve Türk biliminsanları görev alacak. Bu proje için 1 milyon Euro'luk yardım sağlandı.

3 yıl önce yaptıkları araştırmalarda 20 bin senelik bir arşiv ortaya çıkaran Thomas Litt ve diğer uzmanlar, bu projeyle en az 400 bin senelik arşiv çıkaracaklarından umutlular.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 444
favori
like
share