14 Haziran Gönüllü Kan Bağışçıları Günü

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl, ABO kan grubu sistemini bulan, Nobel ödüllü Karl Landsteiner'in doğum günü olan 14 Haziran tarihi, Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü olarak kutlanmaktadır.

Kan, tüm vücutta dolaşan, dokulara oksijen ve besin maddelerini taşıyan ve atık materyalleri uzaklaştıran farklı bileşenlerden oluşan sıvıdır. Vücutta dolaşan kana `Tam Kan` denir. Kan hücrelerinden Eritrosit(Alyuvarlar) dokulara oksijen verip, karbondioksit almakta, Trombosit kanamayı durdurmakta ve Lökosit(Akyuvarlar) ise yabancı mikroorganizmalar ile savaşmaktadır.

Günümüzde teknolojinin bu kadar gelişmesine rağmen maalesef halen kan imal edilememekte ve tek kaynağı insan olarak önemini korumaktadır. Bunun için de gönüllü kan bağışçılarına ihtiyaç duyulmakta, güvenli kan ihtiyacının hemen tamamı bu şekilde sağlanmaktadır. Özellikle yakın akrabalardan kan alındığında ölümcül olabilen alerjik hastalıklar gelişebilmektedir. Hasta yakınları yerine gönüllüden kan alınması tüm dünyanın önerdiği en güvenli sistemdir.

İstatistikler göstermektedir ki Türkiye`de her 20 saniyede bir kişinin kana ihtiyacı olmakta, her üç kişiden biri yaşamı boyunca mutlaka kana ihtiyaç duymaktadır.

Halk arasında bazen başkasına verecek kanım var mı, kan verirsem kansız kalır mıyım şeklinde endişeler de olabilmektedir. Oysa bir erişkinin vücudunda dolaşan 5- - 6 litre kan varken, kan alma sırasında sadece 450 ml kan alınmaktadır. Diğer taraftan kan vermenin kilo yapacağı şeklindeki bilgi de doğru değildir.

18-65 yaş arası, 50kg üzerinde olan herkes önemli bir sağlık problemi yoksa yılda 2-3 kez kan verebilir.

Kan bağışının birçok yararı vardır. Şöyle ki;

* Bir sağlık muayenesinden geçmiş olursunuz.
* Sarılık, AIDS, sifiliz gibi bulaşıcı hastalık taramaları yapılmış olur.
* Kan grubunuz belirlenir ya da teyit edilir.
* Kanınız yenilenir.
* Başkalarına yaptığınız katkıdan dolayı kendinizi iyi ve mutlu hissedersiniz.
* Bir gün önceden iyi uyunmalıdır,
* İyi bir kahvaltı yapılmalıdır.
* Fazladan sıvı içilmelidir.
* Birkaç gün öncesinde ve sonrasında demirden zengin gıdalar alınması önerilir(dana eti, kuru üzüm, pekmez, mercimek gibi).
* Kan vermeden önce aşırı yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.
* Hafif, kolu sıyrılabilir giysiler giyinmesi önerilir.

Kan verirken, sakin olup zamanı eğlenceli hale getirilmesi faydalı olacaktır. Daha önceki tecrübelerinizden iyi bir damarınız varsa hemşirelere onu gösterebilirsiniz. Kan verme işlemi sonrası, verilen meyve suyu ve kek şeklindeki ikramı alarak bir süre dinlenmeniz uygun olacaktır.

Kan verdikten sonra her zamankinden daha fazla sıvı alınması, en az 2 saat sigara içilmemesi ve kan alınan kolunuzla ağır kaldırılmaması önerilmektedir. Kendinizi kötü hissederseniz hemen olduğunuz yere oturarak, bir süre dinlenmeniz uygun olur. Ayrıca, kan vererek kurtardığınız 3 kişiyi düşünerek kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Bu anlamlı gün vesilesiyle tüm sağlıklı vatandaşlarımızı gönüllü kan bağışı yapmaya davet ediyor,

SAĞLIKLI KALMAK İSTİYORSAN KAN VER.

MUHTAÇ OLDUĞUNDA BULABİLMEN İÇİN, SAĞLIKLI İKEN KAN BAĞIŞLA. sloganları ile herkese sağlıklı ve huzurlu günler diliyoruz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 599
favori
like
share