17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü olarak kutlanıyor. Dünya yüzeyinde her yıl 6 milyon hektar alan çölleşiyor, dünya nüfusunun yüzde 40'ı su sıkıntısı içinde yaşıyor.
1994 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü” olarak ilan edilen 17 Haziran'dan sonra 1996 yılında da "Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Sözleşmesi" yürürlüğe girdi. Bu anlaşma sayesinde bütün ülkeler için ekonomik, sosyal ve ekolojik boyutlarıyla büyük sorun teşkil eden çölleşme için çözümler aranıyor. Türkiye de, 1998 yılında bu anlaşmayı imzalayarak gerekli çalışmalara başladı. Bu yılın ana teması ise “Çölleşmenin Sosyal Boyutları: Göç ve Yoksulluk.”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan içme suyu ve atık su hizmetleri alanında dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Thames Water Türkiye Ülke Direktörü Evren Köprülü'ye göre, dünya yüzeyinde her yıl 6 milyon hektar alan çölleşiyor. Dünya nüfusunun yüzde 14'ü, yani yaklaşık 750-800 milyon kişi çöl ve çöl benzeri yerlerde açlık sınırında yaşıyor. Dünya nüfusunun yüzde 40'ı da su sıkıntısı içinde.
Küresel ısınmanın yanı sıra, su tüketiminin nüfusa oranla 3 kat fazla artıyor olması da bu oranın 20-25 yıl içinde yüzde 50'lere çıkacağını gündeme getiriyor. “Türkiye ise sanıldığı gibi bütün bu problemlerden uzakta ve su zengini bir ülke değil” diyen Köprülü, "Yeraltı su kaynaklarımız hızla azalmakta, yerüstü su kaynaklarımız da beslenememekte ve hızla kirlenmektedir. Bu konuda kamu ve özel sektör işbirliği yapmalı, Sivil Toplum Kuruluşlarının da desteğini alarak hızla ulusal bir strateji geliştirilmelidir" görüşünü savunuyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 689
favori
like
share