20 Haziran, 2000 yılından bu yana, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından Dünya Mülteciler Günü olarak anılıyor.

Dünyadaki mültecilerin toplam sayısı 14 milyonu geçiyor. BM Yüksek Mülteciler Komiserliği verilerine göre, 2005’ten 2006’ya mülteci sayısı 1.2 milyon arttı. Mülteci krizi dünyanın dört bir yanındaki çatışmalar yüzünden bu yıl daha da derinleşti.

Örgüt, bugünü, evlerini yurtlarını bırakıp kaçmak zorunda kalmış milyonlarca insanın yaşadığı zorlukları, uluslararası topluluğa hatırlatmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Bu yıl "UMUT" sözcüğünü tema olarak seçen örgüt, artık yeniden evlerine dönebilecek duruma gelen milyonlarca mülteciye daha fazla uzun erimli yardım yapılması için çağrıda bulunmakta.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ayrıca, sayıları giderek artan ve kendi ülkeleri içinde göçe zorlanan insanlara daha fazla yasal güvence sağlanması gerektiğini de vurguluyor.

Liberya'dan Afganistan'a, Güney Sudan'a, milyonlarca mülteci, hassas da olsa sağlanan barışı fırsat bilerek evlerine geri dönüyor. Ama döndüklerinde karşılaştıkları koşullar son derece zorlu.

Yıllar süren savaşlarda okulların, hastanelerin, yeni baştan yaşamlarını kurmak için gereken tüm unsurların tahrip olduğunu görüyorlar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 426
favori
like
share
Sassy Tarih: 10.06.2009 19:34
[COLOR="Purple"]Bece gereksiz bir gün. bir ülke vatanına sahip çıkmaktan aciz ise eğer yapıcak birşey yok.