Selim Giray - Selim Giray Kimdir - Selim Giray Biyografisi

Selim Giray, (d. 6 Haziran 1970, İstanbul) Kemancı, Müzikolog, ve Orkestra şefi.1970 Istanbul doğumlu Doç. Dr. Selim Giray, ABD'de aktif bir müzikolog, orkestra şefi, ve kemancıdır ve halen Pittsburg Eyalet Üniversitesi’nde keman, viyola ve oda müziği profesörüdür. Giray, 2000 ve 2003 yılları arasında ABD’nin en köklü okulları arasında sayılan Interlochen Yaz Kampı’nda öğretmenlik yapmıştır. Kemancı olarak, Giray dört kıtada konserler vermiş radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. Solistliğinin yanısıra, oda müziği konserleri ve resitaller de vermiştir. Bir orkestracı olarak, halen, Kuzey Arkansas Senfoni Orkestrası’nın ikinci keman grup şefi olarak görev yapmaktadır. Halen Ohio Light Opera Orkestrasının Başkemancı ve Yardımcı Şeflik görevlerini yapmaktadır, ve aynı operanın Albany Yayımevinden çıkan Der Vogenhändler CD’sinde de yeralmıştır.

Aktif bir araştırmacı kimliği ile de çalışmalarını sürdüren Giray, son olarak Adnan Saygun’un keman konçertosu edisyonunu yapmış, bu çalışmayı Peermusic Yayımevi basmıştır. Dr. Selim Giray, 2005 yazında Albany Yayımevi için tamamı Türk bestecilerden oluşan bir CD kaydetmiştir halen bu CD post prodüksiyon aşamasındadır. 2002 yılında, Kültür Bakanlığı Ahmed Adnan Saygun’un Keman Yapıtları: Bir Kemanciya Rehber adlı kitabını basmış, ve ertesi yıl, Edwin Mellen Basımevi aynı kitabı A Biography of the Turkish Composer Ahmed Adnan Saygun and a Discussion of his Violin Works başlığıyla yayımlamış ve belli başlı uluslararası kütüphanelere dağıtmıştır.
Solist olarak en son Camille Saint-Saëns’ın "Introduction and Rondo Capriccioso" ve Ernest Chausson’un "Poème" isimli eserlerini Hays Senfoni Orkestrası ile seslendirmiş, The Hays Daily News gazetesi sözkonusu performansı şöyle tanımlamıştır “Giray dinleyiciyi kendisine hayran bıraktı…büyüleyici kadanslarıyla göz kamaştırdı ve tutkulu çalışıyla hem hararetli duyguları hem de sakin bir saadeti ifade etti.” 2008 yazında, Giray Paraguay’ın başkenti Asunción’a konser turnesi nedeniyle giderek, Emre Aracı’nın Boğaziçi Mehtapları başlıklı keman konçertosunu Camerata Orkestrası ile seslendirmiştir. Rotary Vakfı’nın 2004 yılında verdiği sponsorlukla, 2006 ve 2007 yazı boyunca İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı "Müzik İleri Araştırmalar Merkezi"’nde MİAM öğretmenlik yapmış, 2006 yazında, CAKA (Cihat Aşkın’ın Küçük Arkadaşları) projesinde, Prof. Cihat Aşkın’a tek yardımcı hoca olarak görev yapmıştır. Eğitimciliğinin yanısıra, Dr. Giray, Milli Reasürans Oda Orkestrası’nın bir üyesi olarak 34. Uluslararası İstanbul Festivali’nde çalmıştır. Ayrıca, İstanbul Oda Orkestrası’nın başkemancısı sıfatıyla, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçiliği’nde de bir dizi konser vermiştir.
Dr. Giray, ABD’de yıllardır çeşitli yarışmalarda jüri üyesi ve klinisyen olarak görev almıştır. 2006 yılında, ABD’nin önemli lütiyelerinden Anton Krutz ile Kansas Müzik Eğitmenleri Birliği Yıllık Semineri’nde bir sunum yapmıştır. Dr. Giray yine aynı yıl, Amerikan Yaylı Sazlar Hocaları Birliği’nin Kansas City’de düzenlediği ulusal seminerinde de bir poster oturumu yapmıştır.

Selim Giray, yedi yıllık doktora çalışması süresince, New York Filarmoni, Dallas Senfoni gibi Amerika’nın başta gelen orkestralarının başkemancılığını yapmış olan, Eliot Chapo ile yüksek düzeyde keman eğitimi yapmıştır. Bundan önce, North Carolina Eyalet Orkestrası ve East Carolina Üniversitesi tarafından verilen Orkestra Bursu’na layık görülmüş, iki yıl bu orkestrada çalarak, Prof. Fritz Gearhart ile keman çalışmalarını sürdürmüştür. İstanbul doğumlu olan Dr. Giray, İstanbul Devlet Konservatuvarı mezunudur ve bu okulda Prof. Saim Akçıl ile keman çalışmıştır.

Dr. Giray, Pittsburg Eyalet Üniversitesi’ndeki öğretmenliği süresince, Romanya’dan, Çin, Güney Kore ve Türkiye’ye uzanan uluslararası bir keman ve viyola stüdyosu oluşturmuştur. Dr. Giray’ın öğrencilerinin kazandığı yarışmalar arasında çeşitli konçerto ve oda müziği yarışmaları ile ABD’nin en önemli yarışmalarından sayılan Amerikan Yaylı Sazlar Hocaları Birliği Solo Yarışması’nın 2006 Kansas Eyalet Birinciliği sayılabilir. Dr. Giray’ın öğrencileri hem akademik, hem de profesyonel alanlarda başarılı olmuştur. Örneğin, bazı öğrencileri Rice, Florida Eyalet Üniversitesi ve Yale Üniversitesi gibi okullara tam bursla kabul edilmiş, bazı öğrencileri de profesyonel hayata atılarak, Chicago Orkestrası, Kansas City Senfoni Orkestrası, Houston Senfoni Orkestrası ve Detroit Senfoni Orkestrası gibi ileri gelen kurumlarda üyeliğe layık görülmüşlerdir. Dr. Selim Giray, Anton Krutz tarafından yapılmış modern bir kemanla çalmaktadır.

Kitapları ve Edisyonları

A. Adnan Saygun Keman Konçertosu Op. 44. (Hamburg: Peermusic Classical, 2008). Piyano eşliği: John C. Ross.
A Biography of the Turkish Composer Ahmed Adnan Saygun and a Discussion of his Violin Works. (Lewiston, N.Y.: Edwin Mellen Press, 2003). (Evin İlyasoğlu’nun önsözüyle.)
Ahmed Adnan Saygun’un Keman Yapıtları: Bir Kemancıya Rehber [Ahmed Adnan Saygun’s Violin Works: a Violinist's Handbook], (Ankara: Ministry of Culture Publications, 2002). (Zamanın Kültür Bakanı Sayın M. İstemihan Talay’ın önsözüyle.)

Bibliyografya

Emre Aracı. “Giray ve Ross'un Yeni Saygun Keman Konçertosu Edisyonu,” Andante 37 (Aralık 2008–Ocak 2009): 96–97.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 528
favori
like
share