Alex Andreu - Motor Sporları - Motor Sporları Haberleri
Türkiye'den sadece Galatasaray'ın katıldığı Superleague Formula'da yeni sezona sadece 17 gün kaldı. Dünyanın en önemli kulüplerini yarış pistine taşıyan bu prestijli motor sporları organizasyonunun ilk etabı, 27 Haziran'da, Fransa'nın Magny-Cours pistinde koşulacak.

Superleague Formula Başkanı Alex Andreu, dünyayı etkileyen kriz, şampiyonanın yükselen çizgisi ve önümüzdeki sezon gerçekleşecek olan değişiklikler hakkında soruları cevapladı.

Dünyada yaşanan ekonomik kriz, Superleague Formula’da planlarınız üzerinde değişiklik yarattı mı?
Evet, ilk sezonunda ve sadece altı ayakta SF gerçekten oldukça önemli ve dikkat çeken bir seviyeye geldi. Bu ilk hedefimizdi. Bundan sonra, bizim için önemli olan bu yükselişin devam etmesi. Halkın da istediği bu zaten.

Ortada olan bir gerçek, geçtiğimiz yıl başlayan global ekonomik kriz. Geçtiğimiz altı ayı ciddi biçimde etkileyen bu kriz sonrasında finansal planlarımızı gözden geçirmek zorunda kaldık. Kendi içimizde 2009’u ve 2010’u güvence altına almak amacıyla profilimizde bazı değişikliklere gittik. Ancak ne olursa olsun bu durum, serinin devamını etkilemeyecek. Sadece ekonomik anlamda daha yaratıcı çözümler geliştirme amacındaydık. Bu anlamda yarışan takımlardan, pistlerden, üreticilerden, TV yayıncılarından…vb gerçekten ciddi destek aldık. Hazırlıklarımız neredeyse tamamlandı. Bu sene takvimde üç yeni pist, gridde de üç yeni takım var. Bu tabloya baktığımızda da çok daha aksiyon ve heyecan olacak gibi gözüküyor.

2009 SF sezonunda yer alan 6 ayaktan oluşan bu yarışın getirileri nelerdir?
Bundan 12 ay once belli pistler ve bölgeler için büyük mücadeleler etmemiz gerekiyordu. Şimdi ise pistlere Superleague’i getirmemiz için para teklif ediliyor. Yarış organizatörleri gerçekçi alternatifler arıyorlar, mesela, Magny-Cours bize geleneksel Formula 1 tarihini bu ayın sonunda verdi.

SF sisteminde Güney Amerika’dan, Orta Doğu ve Asya’dan gelen kulüpler yer alıyor. Peki, serileri bu ülkelere kadar yaymayı düşünüyor musunuz?
Evet, yaptığımız iş planları bizi hep Avrupa dışına taşımıştır. Ama sadece doğru mali durum koşulları varsa. Bu sene Marakeş’te yarış şansı teklif edildi. Ayrıca Brezilyalı ve Çinli girişimciler de 2010 için bizim kapımızı çalmaya başladılar. Bunun nedeni de bizim gerçek bir tutkuyla, bilinen markaların yer aldığı olağanüstü bir organizasyon yapıyor olmamızdır. Tıpkı Amerika’da futbolun henüz gelişen bir spor olması gibi biz de yarışlarda bu potansiyeli görüyoruz. Başka bir deyişle, ufuklarımızı genişletiyoruz.

2009 ve sonraki yıllarda SF sistemine dahil olacak başka futbol takımları da var mı?
En son Olympique Lyon, FC Midtjylland ve Sporting Clube de Portugal gibi üç büyük takımı 2009 portföyümüze ekledik. Olympique Lyon bizim ilk Fransız kulübümüz ve daha da heyecanlısı Magny-Cours’da kendi topraklarında ilk kez yarışacak. FC Midtjylland bizim ilk Danimarkalı kulübümüz değil ama futbol ve motor sporlarının merkezi olan İskandinavya bölgesinden ilk kulüp. FC Porto’nun yanında yer alan Sporting kulübü Portekiz’in ikinci kulübüdür. Ayrıca konseptimizden son derece etkilenen dünyanın her yerinden değişik futbol kulüpleriyle müzakerelerimiz devam ediyor.

2009 yılında otomobillerde herhangi bir teknik değişiklik olacak mı?
Motor ortağımız olan MCT, teknik bakımdan aynı özelliğe sahip tek kişilik yarış arabalarında bulunan V12 SF motorunun daha geliştirilmiş bir modelini üretti. Bu yıl öncekine gore biraz daha kuvvetli bir motor geliştirilecek ve bu da güvenilirliği çok daha fazla arttıracak. Şunu gururla ifade edebilirim ki “Revize edilmiş olan motor başarıyla denenmiş olup, tüm ekiplerimizce Fransa’daki açılış yarışında kullanıma uygun olacak.

Tüm takımlar ve pilotlar 2009 için onaylandı mı?
Bazı takımlar henüz yeni sezon planlarını açıklamamasına rağmen, hemen hemen hepsinin planlarını programlarını tamamladığını düşünüyorum. Bu çok daha fazla heyecan getirecek çünkü Superleague Formula'da ibrenin daima yukarı gittiğini siz de göreceksiniz. Geçen sezonun gridinde eski F1 pilotu Antonio Pizziona, single seater dediğimiz serilerde adeta yıldızlaşan Tristan Gommendy ve Adrian Valles gibi isimler vardı. Bu sene çıta biraz daha yükseldi. GP2 şampiyonu Giorgio Pantano, eski F1 pilotu Enrico Bernoldi de gride dahil oldu. Bu konuda son açıklama haftaya yapılacak ama John Martin and Pedro Petiz gibi genç yetenekler de gridde yer alacaklar. Bu da gençlerin ve tecrübeli pilotların müthiş bir bileşeni olacak.

2009’da yarış formatında ne gibi değişiklikler olacak?
Başlangıçta aralarında MCT, Elan Motorsports Technologies, Michelin ve Hewland gibi motor sporlarında oldukça tecrübeli ve iyi bilinen isimlerle çalışmaya devam ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Bir sure sonra yarış günü ile ilgili heyecan verici bir gelişmeyi de açıklayacağız. 2008’de standart grid sisteminde ciddi bir değişiklik yaratan ve heyecanı arttıran ikinci yarışın grid sisteminde ısrarcıyız. Bu konuda bir değişiklik olmayacak. Bu sistemle hem heyecan arttı hem de 18 takımdan 13’ü podyum görme şansını yakalamış oldu. AC Milan, Al-Ain, Beijing Guoan FC, BVB Borussia Dortmund, Liverpool FC, FC Porto, PSV Eindhoven ve Sevilla FC gibi kulüplerin çekişmesi ise sezon boyunca izleyenleri keyiflendirdi. Tabii zafer tek bir takımın oldu. Çin’in Beijing Guoan’ı 2008 Superleague Formula sezonunun şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza attı. Ne olacağının önceden bilinmemesi taraftarların merakını ve coşkusunu en üst seviyede tutuyor. 2009’da da aynı sistemi uygulamayı düşünüyoruz. 2009’da toplamı 2 milyon Euro olan bir ödül dağılımımız olacak. Bu da ayak başına 333.000 USD gibi rakama denk geliyor.

2009’da hangi televizyon kanalları Superleague Formula yarışlarını yayınlayacak?
Aslında ana hedefimiz, öncelikli olarak organizasyonumuzda yarışan kulüpleri bulunan ülkelerle yayın anlaşması yapmak. Bu sistem bize mümkün olduğunca seyirci ve ticari gelir sağlayabilir diye düşünüyorum. Burada bir amacımız da motor sporları tutkunlarına bizi tanıtmak ve bu heyecanı paylaşmalarını sağlamak. Bu konuda kendimize belirli limitler koymadık doğrusu. SF, son zamanlarda Japonya’da, Avustralya’da ve Doğu Avrupa pazarlarında ciddi bir uyanışa geçti. Bu konuyu ve bilgileri esas alarak öncelikle ana yayın anlaşmalarını yapmaya devam ediyoruz. Bundan sonra dünya çapında bir dağıtımı sağlamak çok daha efektif ve kolay olacaktır.

Sırada ne gibi değişiklikler var?
Tabii ki daima taraftarlarımıza yeni heyecanlar ve tutkularını canlı tutacak aktiviteler sunmamız gerekiyor. Mesela şu anda tam bir tasarım harikası olan bir bilgisayar oyunu üzerinde çalışıyoruz. Bu sene içinde hazır olması planlanıyor. Bunun duyurusunu da Facebook ve YouTube’daki resmi sayfalarımızda ilan edeceğiz.

Kaynak: GS Resmi Sitesi

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 351
favori
like
share