Aydın Karlıbel - Aydın Karlıbel Kimdir - Aydın Karlıbel Biyografisi

Aydın Karlıbel(d. 1957, İstanbul). Türk besteci, piyanist.
Sanatçının bestelediği Hekim Maimonides adlı opera, Türkiye’nin ilk notası basılan operasıdır.Yaşamı

1957 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Dört yaşında piyano çalmaya başladı. 9 yaşında Cemal Reşit Rey’in öğrencisi oldu. Saint-Michel Lisesi, Robert Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenci iken Cemal Reşid Rey ile çalışmalarını sürdürdü. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi'nde Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü ve Eğitim Fakültesi'nde tamamladı. Müzik alanındaki başarılarını İngiltere, Avusturya ve İtalya'dan aldığı diplomalarla sürdürdü. Bunlar arasında The Associated Board of the Royal Schools of Music tarafından verilen L.R.S.M.: 1991 Mozart yılı dahil olmak üzere 1990-98 arasında Wiener Meisterkurse çerçevesinde aldığı diplomalar vardır.

Çeşitli yıllarda İstanbul Belediye Konservatuarı, Nejat Eczacıbaşı Yarışması ve TRT tarafından verilen Kompozisyon ödüllerini aldı. Hekim Maimonides adlı operası ile Türkiye'nin ilk notası basılan operasını ortaya koydu. Türk Müzik tarihinde ilk kez gerçekleşen 12 Piyanist Elele Konseri'nde yer aldı. Türkiye'nin başlıca orkestralarına solist ve besteci olarak katıldı, eğitsel TV programlarında yer aldı. Karlıbel'in birçok eseri Almanya'da Keturi Musikverlag tarafından basıldı, değerli solistler tarafından icra edildi ve CD olarak yayınlandı.

Yüksek Lisans çalışmasını İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (MİAM) Ayşegül Sarıca ile tamamlayan sanatçı, 1986'dan itibaren İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde korepetitör ve müzik yönetmeni olarak çalışmasını sürdürmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak yer almıştır. Cambridge Biographical Center tarafından hazırlanan 20. Yüzyılın 2000 Önde Gelen Müzisyeni listesinde yer almaya layık görülmüştür.

2005 yılında Ankara Operası Kütüphanesi’nde Cemal Reşit Rey’in 30 yıldır kayıp olan Çelebi adlı operasını buldu, eksik bölümlerini tamamladı, geçmişte sadece bazı bölümleri sahnelenmiş bu eseri dünya prömiyeri için hazır hale getirdi

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 352
favori
like
share