Ressam İsmet Yedikardeş'in "Antik Mardin Kenti" konulu resim sergisi Meclis Başkanı Arınç'ın katılımıyla TBMM Şeref Holü'nde açıldı. Serginin açılışında bir konuşma yapan Arınç, hoşgörü, iyilik, saygı ve barışın Mardin'de yaşatıldığını belirterek,''Dünya, Mardin örneğinde buluşsun'' dediArınç, Meclis'in şeref holünde, Ressam İsmet Yedikardeş'in, ''Mardin: Medeniyetler Kapısı'' adlı resim sergisinin açılışını yaptı.

Açılışta konuşan Arınç, bu sergiyi TBMM'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İsmet Yedikardeş'in, tüm dünyanın sanat ve kültürüne katkıda bulunan bir ressam olduğunu söyledi.

Medeniyet, sanat, kültür ve tarihin en yoğun olarak bulunduğu merkezlerden biri olan Mardin'in, aynı zamanda dünyanın kültür merkezlerinden de biri olduğunu ifade eden Arınç, Türkiye'ye gelen yabancı konukların, mutlaka Mardin'i ziyaret etmek istediklerini anlattı.

Bülent Arınç, Mardin'in her zaman kültürün, ilimin, medeniyetin, sanatın ve insanlığın bir ada yaşamasının en güzel örneği olduğunu kaydederek, ''Sahip olduğumuz değerleri yaşatmak zorundayız'' dedi.

Mardin'in tüm dünyaya anlatılmasını ve tanıtılmasını isteyen Arınç, insanların çatışmalardan vazgeçerek, hoşgörü içinde bir arada yaşamanın örneğini Mardin'de görebileceklerini söyledi. Serginin İstanbul'daki Beylerbeyi Sarayı'nda da açılacağını bildiren Arınç, ''Bu sergiyi New York'ta, BM'de ve Washington'da Kongre binasında da açarsak çok mutlu olacağım'' dedi.

Arınç, hoşgörü, iyilik, insanlık, saygı ve barışın Mardin'de bir arada yaşatıldığını belirterek, ''Dünya, Mardin örneğinde buluşmalı'' dedi.

''MARDİN, BİR GELECEK PROJESİDİR''
AK Parti Mardin Milletvekili Nihat Eli de Mardin'in, geleceğiyle de konuşulacak bir kent olduğunu kaydederek, ''Mardin, bir gelecek projesidir. Hoşgörü, saygı, birlik ve beraberliğin egemen olduğu, insanların birbirlerinin dinine, mabedine, giysisine saygı duyduğu bir kent Mardin. Dünya ve Türkiye, bugün bu ruha muhtaç'' diye konuştu.

Mardin Valisi Temel Koçaklar da Mardin'in, ''taşların dizelere, dizelerin ise sevdaya dönüştüğü'' bir şehir olduğunu ifade ederek, ''Bir dünya şehri olan Mardin'de, ezan sesi, çan sesini saygıyla selamlıyor'' dedi.

Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu da barış, kardeşlik ve hoşgörü şehri Mardin'in TBMM'de resimlerle sergilenmesinden mutluluk duyduğunu söyledi.

Ressam İsmet Yedikardeş ise medeniyetler kapısı olan Mardin'de taşın bir dantel gibi işlendiğine dikkati çekerek, Mardin'de farklı dinden olan insanların, kardeş gibi bir arada yaşadıklarını hatırlattı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 606
favori
like
share