KİBE

MALZEME:

Kuzu işkembesi
1 adet
Kuru nane
1 çorba kaşığı

Koyun barsağı
2 adet
İrmik
4 su bardağı

Pirinç
2 su bardağı
Su
10 su bardağı

Kuşbaşı kuzu eti
500 gr.
Karabiber


Kuyrukyağı
125 gr.
Tuz


Acı toz kırmızıbiber
1 çay kaşığı


YAPILIŞI:İşkembeyi yıkayıp süzdürün. 20 cm.lik bir dikdörtgen biçiminde kesin. İkiye katlayıp, kese gibi üç yanından dikin. Bağırsağı yıkayıp süzdürün. Bir oklava yardımı ile çevirip içini dışına döndürerek iç yüzünü yıkayın. Oklava ile yeniden çevirip, eski durumuna getirin. Bir süzgece çıkarın. Pirinci, nişastası akıp suyu durulaşıncaya kadar yıkayıp süzdürün. Bir kaba koyup, üzerine kuşbaşı etleri, kuyrukyağını, tuzu, biberleri ve naneyi ekleyin, karıştırarak iç harcını hazırlayın. Hazırladığınız harç ile önce işkembenin içini doldurun, ağzını dikerek kapatın. Bağırsağı elinize alıp, açılmaması için ucunu bükün. Büktüğünüz ucu içe doğru iterek (bağırsağın içini dışına çevirir gibi) harçtan biraz koyup, içeri doğru bastırın. Harcı koyup içeriye iterek, bağırsağı hem doldurun hem de içini dışına çevirin. Tamamı dolunca, açıkta kalan ucunu bir ip ile bağlayın. Böylece bağırsağın yağlı dış kısmı içe dönmüş ve harçla doldurulmuş olacaktır. Ötekileri de aynı biçimde hazırlayıp, üzerlerine irmik serpin. İyice temizlenmesi için irmik ile bağırsağı ovup, yeniden yıkayın. Bir tencerenin dibine önce işkembeyi sonra bağırsağı yerleştirin. Suyu katıp bir taşım kaynatın. Orta ateşte, kapağı kapalı olarak yaklaşık 30 dakika pişirin. Bu süre sonunda bağırsağı birkaç yerinden delip, tencerenin ağzına ince bir tülbent örtün. Kapağını kapatıp, 40 dakika daha pişirmeyi sürdürün. Ateşten alıp, bir servis tabağına aktarıp sıcak servis yapın.Kibre: Masraflı bir yemek olup hayvan işkembesinin iyice yıkanıp küçük parçalar halinde doldurulup pişirilir.

Uruk: Dövülmüş et ve bulgur yoğrulur. Yoğrulan bulgurdan küçük parçalar alınarak içine kıyma doldurulup yağda kızartılır.

Kaburga: En azından 6-7 kaburga kemiğinin kiriksiz olarak parçalanmadan alınıp kuzu doldurur gibi doldurulup pişirilir.

Dev Sevviti: Yağda kaynatılmış pekmeze parçalanmış tandır ekmeği ilave edilerek yenir.

Hamiş: Oğlak veya kuzu etinden yapılır. Etler el ayası büyüklüğünde parçalar halinde doğranır. Büyük bir kabin içinde ateşe konur. Etin özsuyu kalıncaya kadar pişirilir. Büyük bir sini üzerine dizilen yufka ekmeğinin üzerine dökülür. En büyük özelliği elle yenilmesidir

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 682
favori
like
share