SAVUR İLÇEMİZ

Savur İlçesi: tarihi bir dokuya sahip, Mardin'e benzeyen şirin bir ilçedir. Dağ yamacına kurulu hükümran konumu ve binalardaki taş işçiliğinin mükemmelliğiyle dikkat çeker. Mezopotamya ya hakim olan kavimler burayı da etkilemişlerdir. İlçenin tarihi Etilere kadar uzanmaktadır. Roma ve Bizans İmparatorluğu hakimiyetinin, Sasani ve Melik şah dönemlerini yaşamış olan ilçemiz il merkezine 47 km. uzaklıktadır. Savur ilçesinin merkezi, Kalesi, Kesme Taş evleri, Eski Ulu Camii, Romaniye ve Mor Yuhanın(Dereiçi Köyü) Kiliseleri, Türbeler ve Başkavak Köprüsü ile adeta usta bir el tarafından işlenmiş tarihi bir site görünümündedir.
2000 yılı Genel Nüfus Sayımına göre ilçenin nüfusu 11.240 dır. İlçeye bağlı kasaba belediyeleri ve köylerin nüfusu 29.866'dır. Mevcut nüfusun %27'si şehir merkezinde geriye kalan %73'ü ise kırsal kesimde yaşamaktadır.
İlçede, biri merkez ilçe olmak üzere Pınardere, Sürgücü, Yeşilalan kasabalarında dört belediye idaresi vardır.

Savur İlçesinin ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayanmaktadır.bunun yanında tahıl ekimi, bağcılık, Kavakçılık,yetiştirilmektedir. Ürünler; SEBZELER : Kara Lahana, Ayşe kadın Fasulye, Bamya, Maydanoz, Domates, Salatalık, Biber, Tere,ve Kabak yetişmektedir. MEYVELER : Elma, Kaysı, Ayva, İncir, Armut, Erik, Kara ve Beyaz Dut, Kavun, Karpuz, Azda görünse Kiraz ve Şeftali yetişmektedir. BAKLAGİLLERDEN: Kuru Fasulye, Mercimek, Mısır.

Ceviz ve badem yetişmekte olup; fıstık ve kiraz yetiştiriciliği gelecek vaad etmektedir. Yörenin tek Şarap Fabrikası 2005 tarihinden itibaren üretime geçmiş durumundadır. Savur, dünyaca ünlü üzümler diyarıdır. Yörede yüzyıllardır yetişen Mahlep aynı zamanda Şarap üretiminde de kullanılmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1070
favori
like
share