Tüm zindanlara açılan tek zindan yeniden bizi çağırıyor.İlki piyasaya çıktığında çok fazla beğenilen, içinde bulunan özellikler ile Baldur�s Gate�e de oldukça benzetilen zindanların oyunu Dungeon Siege 2�nin yapımı neredeyse tamamlandı ve birçok bilgi internette oyuncuların önüne sürüldü. Devam oyunu yine aynı grafik motoruyla yapılıyor, ama ilkinden beri geçen süreçte bu motor oldukça geliştirilmiş, grafik detayı / performansı arttırılmış. Bu yeni detaylar doğanın geliştirilmesi ve karakterlerin ayrıntıları üstüne yoğunlaşmış. Karakterlerin bir olay veya savaş sonrasında düşüncelerini yüz ifadesinden anlayabileceğiz. Geliştirilen kaplamalarla, doğayı pusu kurmada ve düşmanı yanıltmakta kullanabileceğiz. Aynı şekilde biz de bu tuzaklara yakalanabileceğiz. Gizli noktalarda yeni zindanları açan anahtarlar, yeni topraklara geçiş için yapılacak görevleri yazan kağıtlar bulacakmışız. Bu devamlı, ağaçların altındaki gizli noktaları arama ya da çalıların arkasına bakma güdüsünü doğuracak gibi görünüyor.

Doğru yolu bulan bir karakter..

DS2�nin konusu ise iyiyle kötü taraf arasındaki mücadeleleri konu alıyor. Önceleri kötü tarafta savaşan ana karakterimiz daha sonra yaptığı yanlışı anlıyor ve iyi taraf saflarında savaşa katılıyor. Zaman içinde tek kişi olarak takıldığınız bölgelerde size katılmak isteyen karakterler çıkıyor, grup kuruyorsunuz ve tüm grubu yöneterek kötü tarafa karşı savaşıyorsunuz. Kimi zaman iyi tarafın kalesinde herkesle birlikte savunma yapıyorken kimi zaman ise baskınlara gidiyorsunuz. Ama sonuçta kendinize iyi yada kötü bir grup kuruyor ayrıca her bir karaktere ayrı önem vererek, onların değişik savaş mesleklerinde uzman olmasını sağlıyorsunuz. Böylece her savaşlarda farklı karakterleriniz ön plana çıkıyor.

Serinin eski oyununu hatırlayanlar varsa bir eşşeğiniz vardı. O sizin fazla eşyalarınızı taşıyor aynı zamanda uzun yolculuğunuzda size yoldaşlık yapıyordu. Ama artık oyunda o çok sevilen eşşeğimiz olamayacak. Onun yerine elemental tarzı bir yaratık bizim yoldaşımız olacak ve o elemental bebeklikten başlayarak sizin yanınızda gelişecek. Ona belli fazla maddeleri verdikçe, maddenin özelliği artı olarak elementalin gücüne ve yeteneğine eklenecek. Örneğin büyülü bir eşya verirseniz elementalinizin büyü kabiliyeti artacak ve aynı zamanda büyüye karşı bir korunma yüzdesi olacak. Eğer elementalinizi iyi beslerseniz, birçok konuda size yardım eden bir ucubeye sahip olacaksınız.
Bir başka değiştirilen özellik ise biraz önce değindiğim gibi bir uzmanlaşma dönemi. Grubunuzda bulunan her karakteri belli bir meslek dalında uzmanlaştırarak, her savaşta farklı karakteri öncü olarak kullanacaksınız. Mesela geniş bir arazide olan savaşta büyücü ve okçu karakterleriniz daha çok kullanılacağı halde kılıçla savaşan karakterlerimizin daha büyük rol oynayacağı dar alanlarda işe yaramayacaklar. Bu yüzden karakterlerimizin her birini farklı alanlarda gelişmeli ve hepsini kullanacağımız yeri iyi bilmeliyiz.

Son yenilik ise çok geliştirilen yapay zeka. Her karakter en iyi şekilde birbirini korumak için mücadele edecek. Grup her zaman birlikteliğini bozmadan bir çember halinde savaşacak, içeride kalan iyileştirici karakterlerse devamlı grubu iyileştirerek dağılmayı önleyecek. Bu sırada çemberin dışında bulunan karakterler de bu karakterleri koruyarak bir yandan da kendi sağlıklarını korumuş olacaklar. Bazı bölümlerdeyse düşmanlar bir karaktere yoğunlaşabilecek ve savaşlarda bu karakterler korumada kalabilecek. Herhangi bir karakterin bu savaşta düşmasi halinde yenilgi kaçınılmaz oluyor.

Zindanların efendisi olmadaki zorlu yol..

Eski oyunda olduğu gibi burada da her karakterimize eşit eşya dağıtımı yapabileceğimiz bir pencere mevcut. Bu şekilde tüm karakterlerin çantası rahatlıkla göz önünde tutulabiliyor ve herhangi bir eşyanın eksikliği durumunda hemen görebiliyor ve müdahale edebiliyorsunuz. Bu yüzden eşya eksikliği nedeniyle performans düşmeleri engellenebiliyor.

Oyunda Multiplayer özelliği de bulunacak. Her oyuncu bir grubu yönetecek. Böylece 3-4 arkadaşın girip oynaması ile rahatlıkla bir ordu yaratılabilecek, arkadaşların alacağı zevk kat kat artacak. Tabii oyuncu sayısı arttıkça oyunda ortaya çıkan yaratık sayısı da o kadar katlanacak.

Sonuçta şu andaki bilgilere göre oyun eski motoru yeniliyor, birkaç eskiyen, kullanımı beğenilmeyen özelliği çıkartıp yerine daha popüler özellikleri ekliyor. Merakla yeni zindanlara inmeyi bekliyoruz.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 560
favori
like
share