Dülükbaba Piknik Alanı

Dülükbaba Mesire Yeri, şehir merkezine 8 km mesafede olup Gaziantep İli Şehitkamil İlçesi Dülük Mevkiinde yer almaktadır. Ulaşım problemi bulunmamaktadır. Dülükbaba Mesire Yeri toplam; 306 ha.’dır. Şuanki kullanım alanı 100 ha., koruma alanı 12.66 ha. ve rezerv alanı ; 193.34 ha. dır.

Gaziantep’in ilk mesire yeri olan Dülükbaba Mesire Yerinde hakim ağaç türü kızılçam olup saha içerisinde karaçam, servi, meşe ve badem de bulunmaktadır. Gaziantep’in en yüksek yerlerinden olan alan, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun, açık hava rekreasyonu yönünden farklı ve zengin bir potansiyele sahiptir.

İçme ve kullanma suyu ihtiyacı, saha içinde bulunan 3 adet sondaj kuyusundan karşılanmaktadır. Dülükbaba Mesire Yeri; 1990 yılında Orman İçi Dinlenme Yeri olarak açılmış olup 2002 yılında A Tipi Mesire Yeri olarak tescil edilmiştir.

Kullanım alanı gelişim planında amaç ve kapsam bakımından dört alt bölge .bulunmaktadır.

1- Spor kompleksi alt bölgesi
2- Giriş kontrol ve idari tesisler alt bölgesi
3- Dinlenme evleri(bungalovlar) alt bölgesi
4- Piknik alanı alt bölgesi
Dülükbaba Mesire Yerinde şu anda hizmet veren 1 adet kır gazinosu, 1 adet idare binası, 1 adet üçlü alış-veriş ünitesi, 8 adet (3+3 lü) WC, 20 adet çeşme, 1 adet giriş kotrol ünitesi, 1450 adet piknik masası, 100 adet çöp bidonu, 5 adet çocuk oyun grubu ve 8 adet bulaşık yıkama yeri bulunmaktadır.

Dülükbaba Mesire Yeri İşletmesi 1998 yılında ihale ile özel sektöre kiraya verilmiştir. Dülükbaba Mesire Yerinin Mülkiyeti Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğüne ait olup Mesire Yeri üzerindeki her türlü tasarruf Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne aittir.Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 757
favori
like
share