Emre Şen - Emre Şen Kimdir - Emre Şen Biyografisi

Emre Şen, (d. 8 Nisan 1973, Ankara). Türk piyanist.İnşaat mühendisi Güngör Şen'in oğludur. İlk müzik eğitimini TED Ankara Koleji'nde okurken almıştır. Profesyonel müzik hayatı ise Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'na geçmesiyle başlamıştır. Piyano eğitimini Ankara'da Prof. Nimet Karatekin ve Prof. Ersin Onay'la, Roma'da Marcella Crudeli ile, New York'ta Oxana Yablonskaya'yla ve Londra'da Kevin Kenner ile yapmıştır.

5. Roma Uluslararası Piyano Yarışması Birincilik Ödülü, Emre Şen’e Avrupa’da bir konser turnesi imkânı sunmuş ve bu dönem İtalya basını onu “piyanonun şeytani meleği” olarak tanımlamıştır.
Piyano eğitimine, 13 yaşında, Nuriye Arıkan'dan özel piyano dersleri alarak başladı. Emre Şen 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü'ne girdi ve bir yıl boyunca Prof. Nimet Karatekin'le çalıştı. 1987 yılından itibaren, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Bölümü'nde Prof. Ersin Onay ile çalışmalarına devam etti. 17 yaşında katıldığı İstanbul Mozart Yorum Yarışması’nda Birincilik Ödülü kazandı ve Avusturya Kültür Ofisi’nce gönderildiği Salsbourg Mozarteum Yaz Okulu’nda ünlü Polonyalı pedagog Andrej Jasinski ile çalıştı. Bilkent Üniversitesi'nde 8 yıl boyunca sürdürdüğü eğitimi boyunca BASO (Bilkent Akademik Senfoni Orkestrası) eşliğinde konserler ve resitaller verdi. 1995 yılında aldığı bursla Paris École Normale de Musique piyano bölümüne girdi. Bu süreçte, çalışmalarını İtalyan Piyanist Marcella Crudeli ile Roma'da sürdürdü ve Paris'teki okulun "Diplôme Supérieur de Concertiste" sınıfını piyano ve oda müziği dallarında birincilikle bitirdi. İki yıl sonra bu sınıfın birincileri arasında yapılan seçmelerde Albert Roussel Komitesi tarafından yine birincilik ödülü aldı.
1998 yılında bir yıl boyunca Amerika'da, New York'ta, Oxana Yablonskaya ile çalışan Emre Şen, lisans diplomasını 2000 yılında Üstün Yetenekler Yasası kapsamında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan Sanat Teşvik Ödülü alarak aldı. Lisans üstü eğitimini, Amerikalı piyanist Kevin Kenner'la çalışarak, Londra'daki Kraliyet Koleji'nde üstünlük derecesi ve konçerto dalında birincilikle tamamladı.
Emre Şen, Türkiye'de İstanbul Müzik Festivali başta olmak üzere Ankara ve Anadolu Festivalleri'nde solo ve orkestra eşliğinde konserler verdi. Rusya, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İsrail, Polonya, Bulgaristan, Meksika, Avustralya ve Japonya'da verdiği konserler sonrasında yabancı basında kendisinden övgüyle söz edildi. 2001 yılında BBC Filarmoni Orkestrası, İş Bankası’nın etkinlikleri kapsamında Türkiye’de yapacakları konser için bir yarışma düzenledi. Viyolonsel, keman ve piyano dallarında katılan adaylar arasından seçilen Emre Şen, İstanbul’da BBC Filarmoni Orkestrası’yla Tschaikovsky’nin Birinci Piyano Konçertosu’nu seslendirdi ve bu konser İngiltere BBC3 radyo kanalında yayınlandı.
Emre Şen, 2000 yılından itibaren katıldığı çalışma gruplarından esinlenerek, modern bir piskoterapi ekolü olan “Gestalt” yaklaşımıyla, müzisyenler için bir çalışma yöntemi geliştirdi. Bu grup çalışmasını, Gestalt terapi yöntemlerini müzisyenlerin yaratıcı potansiyellerini ifade etmeleri yolunda kullanarak oluşturdu. Bu doğrultuda 2008 yılından beri İngiltere’deki York Psikoterapi Enstitüsü’nde yüksek lisans düzeyinde yarı zamanlı Gestalt Psikoterapi eğitimine devam etmektedir.
Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde Piyano Bölümü Koordinatörü ve öğretim üyesidir.

Eğitim Hayatı

1986-1995 Bilkent Üniversitesi MSSF Piyano Bölümü
1995-1998 Ecole Normale de Musique/ Paris Konsertist diploması
1999-2000 Eskişehir Anadolu Üniversitesi Piyano Bölümü
2003-2004 Londra Kraliyet Koleji Yüksek Lisans Piyano Bölümü

Ödülleri

1990 – İstanbul, Mozart Yorum Yarışması Birincilik Ödülü
1995 – İsrail, Tel Hai Uluslararası Piyano Yarışması İkincilik Ödülü
1995 – Roma, Uluslararası Piyano Yarışması Birincilik Ödülü ve Jüri Özel Ödülü
1996 – İtalya, Rachmaninoff Uluslararası Piyano Yarışması Morcone İkincilik Ödülü
1996 – Fransa, Francis Poulenc Uluslararası Piyano Yarışması İkincilik Ödülü
1997 – Fransa, École Normale de Musique de Paris - Diplôme Supérieur de Concertiste Birincilik Ödülü
1999 – Fransa, École Normale de Musique de Paris Diplôme Supérieur de Concertiste Birincileri Albert Roussel Birincilik Ödülü
2000 – Türkiye, Frederick Chopin Uluslararası Piyano Yarışması İkincilik Ödülü
2001 – İstanbul, BBC Filarmoni Orkestrası Solist Seçmeleri Birincilik Ödülü
2003 – Londra, Jacques Samuel Piyano Yarışması Üçüncülük Ödülü
2004 – Londra, Royal College of Music Konçerto Yarışması Birincilik Ödülü

Emre Şen Fotoğrafları

[url]http://www.main-board.com/unluler/253229-emre-sen-resimleri.html[/url]

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1022
favori
like
share