[FONT="Arial Narrow"]Yaz aylarında başınıza bela olan sivilcelerle mücadele etmek sandığınız kadar zor değil. Dermatolog Erçin Özüntürk: “Güneş ışınları; özellikle yağlı ciltlerde yaz aylarında sivilceleri çoğaltıyor. “Tropikal akne” denilen bu sivilcelerin tuzağına düşmemenin en etkili yolu, güneşten korunmak. Bunun için; yüksek faktörlü güneş kremleri kullanın, şapkasız dolaşmayın, saat 10.00–16.00 arası güneşten uzak durun...” diyor.

Yaz aylarında sivilceler artıyor

Yaz aylarında, vücudunuzdaki sivilcelerin artma nedeni, %15 terlemektir. Bunun dışında güneş ışınları, genelde sivilceleri iyileştirse de zaman zaman yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını çoğaltarak, “tropikal akne” dediğimiz sivilcelerin artışına neden olabilir.

Kullandığınız ilaçlara dikkat

Özellikle ağızdan alınan, sürülen kortizon veya hormon içeren ilaçların kullanımıyla akne oluşabilir. Eğer cildiniz sivilceye eğilimliyse, bu tür ilaçların kullanımına dikkat etmelisiniz. Kozmetik ürünlere gelince; içeriğinde özellikle lanolin, vazelin, bazı bitkisel yağlar, butil stearat, loril alkol, oleik asit gibi maddeler bulunan kozmetikler, cildinizde sivilceye neden olabilir. En fazla dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de; cildinizdeki yağ dengesini bozan, tahriş eden ve sivilcelere neden olabilecek, ucuz ve kalitesiz kozmetik ürünlerini asla tercih etmemek olacaktır.

Güneşin yaydığı UVB ışınlarının iltihabı önleyici bir etkisi vardır. Bu nedenle tatil dönemlerinde, sivilcelerinizde azalma görülür, ancak bir yandan da tatil, stresten uzaklaşmak demek olduğundan, stres nedenli çıkan sivilceleriniz, tatilin verdiği rahatlık ve huzurla kaybolur. Bronzlaşmanın sivilceyi maskelemesi, güneşin sivilcelere iyi geldiği kanısını oluşturmuştur, ancak bu durum her cilt için geçerli değildir. Örneğin; Güneş, açık tenlilerde, ciltteki siyah ve beyaz noktaların çoğalmasına neden olabileceğinden akneyi artırır.

Cildinizi güneşten koruyun

Eğer cildiniz sivilceliyse, kesinlikle güneşin zararlı etkilerinden korunmanız gerekir. Bunun için, saat 10.00–16.00 arası, güneş altına çıkmaktan kaçınmanız, bu saatlerin dışında ise “gün örtüsü” adı verilen değişik koruma faktörlerini içeren ama yağ içermeyen krem, losyon gibi ürünleri cilt tipinize uygun olarak kullanmanız gerekir. Ayrıca, güneşten korunmak için; güneşten koruyucu ürünlerin yanı sıra; şapka ve koruyucu giysileri de muhakkak kullanmalısınız. Kullandığınız ürünün etkili olması için, koruyucunun mutlaka SPF 30 faktör ya da üzerinde olması gerekir ve mutlaka, güneşe çıkmadan 30 dakika önce, santimetrekareye 2 ml olacak şekilde tüm yüzünüze ve vücudunuza sürmeniz gerekir. Yapacağınız aktiviteye, suya girme ve terleme durumunuza göre ürün seçimi yapmalısınız. SPF'si yüksek olan ürünlerin, yanığı önlemede diğerlerinden çok farkı olmasa da, derin hasarı önlemede daha etkili oldukları ispatlanmıştır.

Doktora başvurun

Sivilce bir cilt hastalığıdır. Dolayısıyla sivilce sorunu yaşıyorsanız ve bir türlü bunun üstesinden gelemiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, bir deri hastalıkları uzmanına başvurmak olacaktır. Güzellik salonları ya da estetisyen adı altında çalışanlar, bu deri hastalıkları konusunda eğitim almadıkları için, sivilce tedavisi yapmaları etik değildir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 300
favori
like
share