Atatürk Gaziantep Nüfusuna Kayıtlı - Atatürkün Nüfus CüzdanıTarih 26 Ocak 1933...

Bu tarih çok önemlidir Gaziantepliler için. Çünkü Mustafa Kemal Paşa ilk kez bu kenti ziyaret edecekti.

15 Ocak 1933’te geniş kapsamlı bir yurt gezisine çıkan Gazi, aynı yılın 26 Ocak'ında kenti onurlandırmayı programına almıştı. O gün, Vali Akif İyidoğan, Cumhuriyet Halk Fırkası Reisi Ömer Asım bey, Alay Komutanı Mahmut Bey, Belediye Başkanı Hamdi Kutlar’dan oluşan bir heyet en büyük Türk’ü karşılamak üzere Fevzipaşa Tren İstasyonu'na gelmişlerdi.

Heyetin de katılımıyla Gazi’nin treni Narlı’ya hareket etmiş, birlikte yemek yenilmiş, sohbet edilmişti. Tren saat 14.00’te Narlı’da durunca Gazi trenden iniyor. Karşılamaya gelenler onu: “Yaşa Büyük Gazi! Yaşa, var ol! ” sesleri ve yeri göğü tutan alkışlarıyla karşılarlar.

İki gazinin buluşmasıydı bu. Büyük Kurtarıcı Mareşal Gazi Kemal ile kendini kurtaran şehir Gaziantep...

6 Şubat 1921 günü, 93 nolu yasa ile Antep adı Gaziantep’e dönüştürülmüştü. *

Tarih 27 Ocak 1933...

Ramazan bayramının birinci günü… Gazi Paşa'nın üzerinde lacivert bir takım, ayağında siyah iskarpin var. Valilikte yapılan bayramlaşmadan sonra Belediyeye geçildi. Belediye Meclisi salonunda Gazianteplilerle buluşan büyük kurtarıcı, onların sorunlarını dinledi, ihtiyaçlarını saptadı. Halk vilayetimizde bir lise açılmasını istedi. Gazi hemen Başvekil İsmet İnönü’ye bir telgraf göndererek bu isteğin gerçekleştirilmesini buyurdu.

Gaziantep Lisesi hiç zaman yitirilmeden hemen 11 Şubatta açıldı.

Gaziantep Şehir Meclisi aldığı bir kararla Gazi Paşa’ya “Hemşerilik” belgesi verilmesini kararlaştırdı. Yapılan törende nüfus belgesi, Belediye Başkanı Hamdi Kutlar tarafından büyük Ata’ya sunuldu. Bu belgede atanın kaydı şöyle yer almaktaydı:

Adı * * * * * * * * * * *: Gazi Mustafa Kemal
Baba Adı * * * * ** * * : Ali Rıza
Ana Adı * ** * * * * * *: Zübeyde
Doğum Yeri ve Yılı * * * : Selanik, 1881
Nüfusa Kayıtlı Olduğu Yer : Gaziantep
Köyü veya Mahallesi ** *: Bey Mahallesi
Hane No * * * * * * * *: 4
Cilt No * * * * * * * * *: 96
Sayfa * * * * * * * * * : 56

Gazi M. Kemal Paşa Gaziantepli'dir artık.2003 yılında hayata geçirilen Mernis projesi kapsamında, yaşayan ya da vefat etmiş yaklaşık 130 milyon Türk Vatandaşına TC Kimlik Numarası verilmişti. TC Kimlik Numarası verilenler arasında çok özel bir tanesi var ki o da ulu önder Mustafa Kemal Atatürk.

Mustafa Kemal Atatürk‘ün de bir TC Kimlik Numarası olduğunu biliyor muydunuz? Açıkcası ben düne kadar haberdar değildim. Bir arkadaşımdan duyunca hemen tckimlik.nvi.gov.tr adresine girdim ve Mustafa Kemal Atatürk‘e ait olan 10000000146 nolu Tc Kimlik Numarasını sorguladım. Ancak doğrulama sayfası şu hatayı veriyor.
Sorguladığınız kayıtla ilgili teknik bir hata oluştu. Sistem görevlileri ile irtibata geçiniz.

Fakat daha sonra kimlik bilgilerini girerek TC Kimlik Numarasını öğrenebildiğimiz sayfaya girip, ulu önderimizin bazı kimlik bilgilerini girince numaraya ulaşabiliyorsunuz.Alıntıdır...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11905
favori
like
share
eecem Tarih: 16.07.2009 13:02
paylaşım için teşekkürler
ultimatom Tarih: 18.06.2009 01:32
Aynen öyle bu konu haklı han sayın kemal atatürk gaziantep nufusuna kayıtlı ...