Ersen Özpirinçci Bir Umutla 2009 full album - Ersen Özpirinçci Bir Umutla 2009 album

Hayat bir umut yolculuğudur. Acı ve mutluluğun sahip olunup kaybedildiği, yoldan hafif çıkıldığında geri dönüşü sevgi ile mümkün olan, bahşedilen zaman kadar süren bir yolculuk…

Köklü bir aileden gelen Ersen Özpirinçci; sevgisini şarkılarla yoğurup, umuda dönüştüren, sevginin şarkı olduğunda engelleri nasıl aşılabildiğini en anlamlı örneğini sunan bir sanatçı.

Ersen Özpirinçci dedesi bestekar Celal Güzelses sayesinde müzikle büyümüş ve müziğin sihri ile tanışmış. Müziğin gücüne ise kızı Egesu’nun doğumundan kısa süre sonra yaşadığı sağlık sorunları ile tanık olmuş.

Henüz 1.5 yaşındaki Egesu önce gözlerinde sorunlar yaşamış, ardından giderek hareketlerini, konuşma yetisini kaybetmiş. Yaşamının en zor günleri böyle başlamış Ersen Özpirinçci’nin….

Önceleri teşhis konulamasa da uzun süren tetkikler sonucunda kızı Egesu’da çok nadir görülen Rett Sendromu adında bir hastalık olduğunu öğrenir. İsyan eder. Çünkü doktorlara göre; kızı hayatı boyunca iletişim kuramayacak ve hareket edemeyecektir.

Oysa babasının inancına göre Egesu’ya dinlettiği; Celal Güzelses’ten Mozart’a, Mozart’tan Pink Floyd’a kadar uzanan müziğin en seçkin diğer örneklerinin tınılarıyla onun ruhunda bir kapı aralamak mümkündür.

Egesu, babasının inancını kırmaz ve şarkılar duyduğunda tepki vermeye başlar. Bakışlarıyla, ellerini ve kollarını çırparak, yüzünde beliren tebessümle anlatmaya başlamıştır. Doktorların imkansız dediği şey gerçekleşir.

Müzik ile yoğrulmuş bir yaşama inancla sarılan Özpirinçci, müziğe olan odağını bu noktadan sonra daha da yoğunlaştırır. Amatörce başladığı müzik çalışmalarını, müziğin dev çınarlarından aldığı derslerle olgunlaştırır ve Egesu için kendi bestelerini yapmaya başlar.

Geçtiğimiz günlerde tamamlanan “Bir Umutla..” isimli albümü, Ersen Özpirinçci’nin Egesu ile kurduğu bu özel bağın bir simgesi.

Sessiz meleğim diye seslendiği kızına yazdığı sözleri; can bulup, ezgilerle müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Albümün arajmanı da Türk pop müziğinin en başarılı isimlerinden; Metin Özülkü’nün imzasını taşıyor. Egesu ile Bodrum’da tanışan ve onu çok seven Özülkü’nün Egesu için hazırlanan albüme kattığı müzikalite Özpirinçci’nin şarkılarını daha olgun kılmıştır.

Egesu için yaptığı şarkıları albümde toplama nedenini “Hayata umutla bağlı Ailelere örnek olarak, engelli yaşamları hayata kazandırmak” olarak Özpirinçci “Bizler gibi çok aile var. Onların da engelli yakınları ile doğru iletişimi kurmalarını sağlamak istedim. Benim yaşadığım isyanı yaşamadan, engellerden utanmadan, yorulmadan, hayatı doyasıya yaşayabileceğimizi göstererek, onları da müzikle hayata kazandırmak istedim” diyor.

Müzikseverlerin Ersen Özpirinçci’nin kızı Egesu’ya duyduğu sevgiye şahit olabileceği; şahit olup, yaşamın güzelliğinin bir kez daha farkına varabileceği bu albümü ilgiyle dinleyeceğinizi düşünüyoruz...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 566
favori
like
share