[FONT="Arial Narrow"]

Sinirleriniz ile başa çıkabiliyor musunuz? Peki sinirli olduğunuzu düşünüyor musunuz? Testi yapın, ne kadar sinirli olduğunuzu anlayın.1) Tepeniz attığı zaman genelde ne yaparsınız?

a. Kum torbasını yumruklarım.

b. Yürüyüşe çıkarım.

c. Bir espri patlatırım

Sinirler yatışsın diye bir yastığı yumruklama klişesi aslında yanlış bir yöntem. Yastığa abanmış vaziyetteyken sizi sinirlendiren insanı düşünüyor olursunuz ki, bu durum söz konusu kişiyi bir daha ki görüşünüzde sizi daha agresif hale getirebilir. Başınızı alıp yürüyüşlere çıkmanız da sıkıntılarla başa çıkmak istemediğinizi gösterir. Fakat gülmek işe yarayabilir, çünkü duygularınızı biran için de olsa zararsız bir şekilde dışarı vurmuş olursunuz.


2) Yaptığınız iş kontrol eilirken ne düşünürsünüz?

a. Beceriksizliğimin açığa çıkma vakti geldi.

b. Bazı sorunları görüp çözme vakti geldi

c. Ne kadar önemli olduğumu görme vakti geldi.

Eğer kendinizi gözünüzde çok büyütüyor veya hafife alıyorsunuz sinirli olma ihtimaliniz yüksek demektir. Her zaman çok daha iyisini hakettiğini düşünenler çok çabuk sinirlenebilecekken kendine güveni azalan kişiler yapılan her yorumu kötüye yorup alabilirler. Fakat gelecek eleştirilerden kendine pay çıkaranlar çok daha fazla yol kat eder.
) Sizin tarzınızla en çok hangisi bağdaşır?

a. Tatlı dille yılanı deliğinden çıkarmak.

b. Sevilen insandan ziyade korkulan insan olmak.

c. Duruma göre ikisinide kullanmak.

Çok uç olmayan olaylara karşı sert ve ani çıkışlar yapmak, genelde bu kişinin sinirli olduğunu gösterir. Sinirlenmek ancak ciddi durumlar karşısında sağlıklı bir davranış olarak nitelendirilebilir. Aşırı derecede sinirli olan kişilerin ilk başta bunu kabullenmeleri ve ardından bu durumu bertaraf etmek için yollar araması, en sonunda da çözümü için yöntemler geliştirmeleri gerekir.


4) Ne kadar sıklıkla ağrı kesici kullanıyorsunuz?

a. Sık sık. Onlarsız olmaz.

b. Ağrılar arada sırada bir ziyaretime gelir.

c. Çok uç bir durum olmadıkça kullanmam.

Sinir kas ağrısı yapar. Ayrıca kalp hastalıklarınada yakalanma ihtimalinizi de artırır. Yapılan araştırmalara göre güzel kokular, kızgınlıkla birlikte gelen ağrıları azaltma özelliğine sahiptir. Başka bir araştırmaya göre ise kronik baş ağrısı ile karşı karşıya olan kişiler, düzenli olarak haftada bir kere masaj yaptırdıkları zaman baş ağrıları büyük oranda azalıyor.

5) Ne kadar gerginsiniz?

a. Gerçekler karşısında sapasağlam dururum

b. Gerginlikten ziyade sakin biriyim

c. Çoğu zaman vesveseliyimdir.

Gergin olan kişiler genellikle çoğu olayda kontrolünü kaybederler ve bunun sonucunda da ortaya hayal kırıklığı çıkar. Sinir bozucu bir durumla karşılaştığınız zaman, o olayı düşünmek yerine sakinleşmeye odaklanın. Bu durum bir süre sonra refleks haline gelecekler.


6) Çocuğunuz çıngar çıkarırsa ne yapardınız?

a. Sakinleştirebilmek için her yolu denerim

b. Oradan ayrılır ona evde bir ceza veriririm.

c. Kendini yorana kadar onu umursama

Bir çocuğa yaptığı huysuzluğun işe yaramadığını öğretmenin en iyi yolu onu umursamamaktır. Eğer bu kadar sabırlı biriyseniz, tebrikler! Cezalandırmak ise dugularını bir şekilde ifade etmek isteyen çocuğun kendisini kötü hissetmesine neden olur. En iyisi her ikiniz de sakinleştikten sonra meseleyi halletmek.

7) Trafikte biri önünüzü keserse ne yaparsınız?

a. Zehri vücudumdan atıncaya kadar küfrederim.

b. Bende onun önünü kesmeye çalışırım.

c. Diğer şeride geçerim.

İçin için de olsa küfretmek daha fazla kızgınlığı beraberinde getirir. Misilleme yapmaya çalışmak ise halen bu kızgınlığı içinizden atamadığınızı gösterir. Bunların yerine makul düşünmekte yarar var. Yolunuzu değiştirebilirsiniz mesela. Bu hem daha kontrollü olmanızı hem de dikkatinizi başka tarafa yönlendirmenizi sağlar.


8) En sinir bozucu durum hangisidir?

a. Çocuğunuzun ısrarla uyumak istememesi.

b. Arabanızın bozulması

c. Tuttuğunuz takımın yenilmesi

Çözümü olan meselelere kafa yormak kabul edilebilir belki ama üzerinde hiçbir etkinizin olamayacağı olaylara hiddetlenmek sinirlerinize ciddi zarar verebilir.

Puanlama

18 İle 24 puan arası: Bu sinirle mafya babaları bile sizden korkabilir.

11 ile 17 puan arası: Nispeten dengeli bir durumdasınız.

10 puan veya altı: Ağustos böceği ile benzerlikleriniz var.

1. A=3puan B=2puan C=1puan
2. A=2puan B=2puan C=3puan
3. A=1puan B=3puan C=2puan
4. A=3puan B=2puan C=1puan
5. A=1puan B=2puan C=3puan
6. A=2puan B=3puan C=1puan
7. A=2puan B=3puan C=1puan
8. A=1puan B=2puan C=3puan

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 615
favori
like
share
sin28 Tarih: 19.06.2009 21:59
her ne kadar dengeli durumdasınız çıksada bu testi çözerken kardeşime bağırdım hemde boş yere sonra kendi kendime kızdım ..yok dengeli biri değilim ben