Almanyanın Nürburgring kentinde düzenlenecek Avrupa Grand Prixsi, antrenman turlarıyla start alacak; 28 Mayıs Cumartesi günü koşulacak sıralama turları ve 29 Mayısta yapılacak yarışlarla son bulacak.

Formula 1de sezonun 7. yarışı olan Avrupa Grand Prixsi bu hafta sonu yapılacak. Geçen yılın şampiyonu Ferrarinin Alman Pilotu Michael Schumacher, evinde vereceği mücadelede seyircinin desteğini de alarak sezonun ilk birinciliğine ulaşmayı amaçlıyor. Avrupa Grand Prixsinde 4 kez şampiyon olan ve son şampiyonluğunu geçen yıl elde eden Ferrarinin Alman pilotu Michael Schumacher, 1.29.468 ile pist rekorunu elinde bulunduruyor.

Sezonun en iddialı pilotları arasında yer alan, son 3 Grand Prixde pole pozisyonunu kapan ve 2 birincilik çıkaran McLaren-Mercedesin Finli pilotu Kimi Raikkonen, bu hafta sonu da podyumun en güçlü adayları arasında yer alıyor.

Sezona çok iyi başlayan Renaultun genç İspanyol pilotu Fernando Alonso ise Monaco Grand Prixsinde çıkamadığı kürsüye Nüerburgringde çıkmayı amaçlarken, sürücüler klasmanında 1. sıradaki yerini de yitirmek istemiyor.

SCHUMACHER SEYİRCİYE GÜVENİYOR

Geçen yılın şampiyonu Ferrarinin Alman Pilotu Michael Schumacher, evinde vereceği mücadelede seyircinin desteğini de alarak sezonun ilk birinciliğine ulaşmayı amaçlıyor. Nüerburgring Pistinde, 1995 yılında Benetton ile, 2000, 2001 ve 2004 yıllarında ise Ferrari ile mutlu sona ulaşan Alman pilot, yarış öncesinde şampiyonluk için şansının hala devam ettiğini söyledi.

YENİLENEN ESKİ POL POZİSYON TURLARI

Sezon başında sıralama turu kurallarını değiştiren ve 2 sıralama turunun ardından pol pozisyonunun belirleneceğine karar veren Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA), bu kuralı değiştirerek yeniden geçen yılın uygulamasına döndü. Avrupa Grand Prixsinden itibaren takımlar, antrenman turları, Cumartesi yapılacak tek sıralama turu ve Pazar günü düzenlenecek yarışlarla sonuca gidecek.

B.A.R-HONDA YENİDEN PİSTLERDE

San Marino Grand Prixsinin ardından 9a düşen takım sayısı, cezası tamamlanan B.A.R-Hondanın yeniden katılımıyla 10a çıktı. San Marino Grand Prixsinde, BAR-Hondadan Jenson Buttonun aracının ağırlığının, gerektiğinden daha az çıkması üzerine takıma 2 yarıştan men cezası verilmişti. İspanya ve Monaco Grand Prixlerine katılamayan B.A.R-Honda, bu hafta sonu yeniden pistlerdeki yerini alacak.

PİSTİN UZUNLUĞU 5, 148 KM

Toplam uzunluğu 5 bin 148 metre uzunluğundaki Nüerburgring Pistinde koşulacak sezonun 7. ayağında, pilotlar 60 tur üzerinden düzenlenen 308.863 kilometre uzunluğundaki yarışı ilk sırada tamamlamaya çalışacaklar.

Sezonun 7. yarışı öncesinde Pilotlar sıralamasında Renaultdan Fernando Alonso, 49 puanla ilk sırada yer alırken; Kimi Raikkonen, 27 puanla ikinci durumda bulunuyor. Markalar Sıralamasında Renault, 63 puanla birinciliğini sürdürürken; McLaren-Mercedes, 51 puanla rakibini yakından takip ediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 357
favori
like
share