denizanası nedir - denizanası özellikleri - denizanası hakkında bilgi - denizanası nasıl beslenir - denizanası çeşitleri - denizanalarında savunma - denizanası beslenmesi
Türkiye’de genelde Marmara denizinde görülen, çapı 45 cm e kadar ulaşabilen ve rahatsız edildiğinde altında bulunan salgıları denize bırakmak suretiyle sudaki insanlara acı veren deniz canlısı.

Denizanaları ; Cnidaria (Coelenterata) şubesinin Scyphozoa takımına ait canlılardır. Sycphus , kadehe benzer ; zoa kelimesi de hayvan anlamına gelir. Böylece bu canlılar "kadehe benzeyen hayvanlar" diye adlandırabilinir. Yalnız kadehe değil; kase,borazan, kubbe ,tabak ,küp ve piramite benzeyen deniz anası türlerini de görmek mümkündür. Bu omurgasız canlılar , Yunanlılar tarafından "kızınca sokan" anlamına gelmektedir; çünkü gerçekten de rahatsız edildikleri zaman yakıcı kapsülleriyle rahatsız edici olabiliyorlar.

Gövde disk şeklindedir. Disk kısmı bu canlıların hareketini sağlamakla görevlidir. Bunun altındaki "ağız kısmı" ise tentakül denen çok sayıdaki dokunaçları içerir. Bu dokunaçlar avlama görevini üstlenmiştir. Gövdenin dış kısmında epidermis ve iç kısımda gastrodermis bulunur. Gastrodermis deniz analarındaki sindirim boşluğunu çevreler. Epidermis ve gastrodermis arasında jelatinimsi bir görünüş hakimdir. Bu yüzden İngilizler de deniz analarını "JELLYFISH" olarak adlandırırlar. Deniz analarının vücutlarının %95' ini su, %4 'ü tuz, %1 ' i de protein'lerden oluşur.

Deniz analarının kalpleri, beyinleri, kemikleri, pulları ve gerçek gözleri yok. Sinir sistemleri sinir ağı biçiminde şekillenmiştir. Epitel oku birbirine bağlanmış ve az miktardaki hücrelerarası maddeden oluşuyor. Değişik görevleri görmek için Duyu, bez, örtü epitel'leri özelleşmişlerdir.

Denizanaları planktonların en büyüklerinden biri olarak kabul edilir.

Denizanalarının korunma ve yiyeceklerini yakalamaya yarayan yakıcı kapsüllerin içindeki zehirli hücrelere Nematosist' ler denir. Yakıcı hücreler tentakül dediğimiz dokunaçlarda değil canlının dışında yer alan üst derinin iç kısımlarında yer alır. Gerektiğinde nematosistlerin fışkırması için dış deriye doğru hareket gerçekleşir. Nematosistlerin fışkırmasıyla insanda görülen etkileri yanma ve kaşınmadır.

Zehirsiz denizanası türleri de mevcuttur. Bu türlerde savunma amacıyla gelişmiş özellik biyolüminesan dediğimiz ışık vermekdir. Özellikleri düşmanları olan deniz kaplumbağalarından, deniz kuşlarından, balıklar ve balinalardan kurtulmak için bu yolu uygularlar.


Bazı denizanası türlerinde ise; yakıcı kapsüllerdeki nematosistler ve biyolüminesan olayından farklı bir korunma yolu da gelişmiştir. Düşmanının baskın çıkabileceği durumlarda denizanaları gövdeden ışık salınımını sonlandırır ama dokunaçlar ışık vermeye devam ederek gövdeden ayrılır. Düşmanlarını böyle bir yolla kendisine değil de dokunaçlarına yönlendiren denizanalarımız bu durumdan faydalanıp kaçarlar zira rejenerasyon yetenekleri sayesinde gövdeden dokunaçları oluşturmak çok da zor bir şey değildir denizanaları için.

Denizanaları etoburdur. Küçük deniz hayvanları ,yumurtalar ve larvalarla beslenirler. Bunun için avlanmaları gerekmez. Suda sürüklenerek ilerlerken yiyebilecekleri bir canlıya rastlar ve onu fışkırttıkları zehirle etkisiz hale getirip, ağızdan içeri alıp yerler. Vücutları hidrodinamik olmadığı için yavaş yüzerler ve avlarını yakalamalarına yardımcı olacak şekilde bir dalgalanma yaratırlar.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3763
favori
like
share
fanatik-kız Tarih: 13.03.2011 18:04
süper olmuşşşşşş
nis_2 Tarih: 13.06.2009 19:18
denizaanasında bir ürkerim bir ürkmem
köprüde çıkan denizanalarını seyretmişsinizdir...adıda PUSULA
zehirLiymiş onLar dikkat etmek lazım