Can Aksel Akın - Can Aksel Akın Kimdir - Can Aksel Akın Biyografisi

Can Aksel Akın (d. 1977, İstanbul) bestekâr.Sanatçı bir ailede doğdu. Besteci Prof. Cenan Akın’ın oğlu olan ve ilk piyano derslerini annesi Nazan Akın’dan alan sanatçı, daha sonra Ergican Saydam’dan özel olarak piyano eğitimi aldı.

1993 yılında besteci olmaya karar vererek Mimar Sinan Üniversitesi Kompozisyon ve Müzik Teorisi Bölümü’ne giren Akın, lise eğitimini 1996 yılında, ön lisans eğitimini ise 1998 yılında tamamladı; bu kurumda Ergican Saydam, Ercivan Saydam ve Hasan Uçarsu ile çalıştı.

1999 yılında bestecilik eğitimine devam etmek üzere “Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’ne (Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien)” giderek Claus Ganter, Kurt Schwertsik ile çalıştı ve Erich Urbanner`in kompozisyon sınıfında yüksek lisansını tamamladı.

Akın, 2000-2001 öğretim yılında Avusturya Bilim ve Kültür Bakanlığı’ndan yüksek başarı bursu kazandı. 2001 yılında Reichenau’da Erich Urbanner’in kompozisyon master kursuna katıldı. 2001-2002 yıllarında, T.C. Kültür Bakanlığı’nın ve TRT’nin düzenlediği çocuk ve gençlik şarkıları yarışmalarında birincilik, ikincilik, üçüncülük ve başarı ödüllerinin sahibi oldu. 2001-2005 yılları arasında Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı’ndan burs aldı. Aralık 2004’te, V. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste yarışmasında İpekyolu Senfonik Şiir adlı eseriyle ikincilik ödülünü kazandı.

2005-06 sezonunda Mevlana`nın 800. Doğum yıl dönümü dolayısıyla, Avusturya Başbakanlığı`nın siparişi ile Ney, Keman, Yaylı Çalgılar Orkestrası ve Vurmalılar için bestelediği “ARAR” isimli eser, Avusturya’da Academia Allegro Vivo tarafından seslendirildi. Doğu ve batının yaşam tarzlarından, düşüncelerinden izler taşıyan ARAR, çağdaş bir beste için kısa zamanda önemli bir başarı elde etti ve bestelendiğinden bu yana Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Azerbaycan ve Türkiye’de olmak üzere 7 kez seslendirildi, radyo ve televizyonlarda pek çok kez yayınlandı.

Can Aksel Akın’ın modal, ancak 20. yüzyılın imkânlarından faydalanarak (özellikle dizisel, Klangfarbenkomposition teknikleri), geliştirdiği bir yazı tekniği vardır. Modlar, armonik ve melodik anlamda müziğin geleneksel öğeleri olarak kullanılmaya devam ederken, ses renklerinin bestelenmesi ve çeşitli dizisel teknikler, eserlerinin modern yanını temsil etmektedir. Türkü düzenlemelerinde ve diğer eserlerinde görüldüğü gibi, geleneksel müzikler, doğu ve batı mitolojisi ile tarihi, bestecinin ilgi alanına girmektedir. Korolar, oda müziği, solo çalgılar ve orkestra için çeşitli eserleri bulunan sanatçının bu eserleri yurtiçinde ve yurtdışında başarıyla seslendirilmekte, CD’lerde yer almaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 457
favori
like
share