8. Defne Türk-Yunan Dostluk Festivali


Kavala’dan Kapadokya’ya
Haydi festivale

Defne Türk-Yunan Derneği’nin bu yıl sekizincisini gerçekleştireceği Dostluk Festivali 12 Haziran Cuma günü başladı. Bu yıl Kavala-Kapadokya arasında yapılacak festivalin ana teması “Kavuşma”. Akademisyenlerden, sanatçılardan, sinemacılardan, gazetecilerden ve yazarlardan oluşan yaklaşık 50 kişilik grup 12 Haziran’da İstanbul’dan hareket ederek festivalin Yunanistan bölümünün gerçekleştireceği Kavala’ya varacaklar. Burada Nea Defni üyeleriyle buluşacak olan Türk Defne aktivistleri Kavala Limanı’nda festivalin açılışını yapacaklar. Türkiye’den ve Yunanistan’dan katılan akademisyenlerin, diplomatların ve sivil toplum örgütü yöneticilerinin konuşacağı panelden sonra ortaklaşa “Dostluk Kahvesi” pişirilecek. Katılımcıların yanlarında getireceği cezve ve fincanlar daha sonra burada bir anıta dönüştürülecek.

13 Haziran Cumartesi günü Kavala Limanı‘nda yapılacak dans gösterisi ve konserle festivalin Kavala bölümü tamamlanacak.

Ertesi gün Kavala’dan İstanbul’a gelecek olan Türk ve Yunan Defne aktivistleri Haydarpaşa’da kendilerini bekleyen “Barış Treni”ne binerek Kapadokya’ya hareket edecekler.

15 Haziran Pazartesi günü Göreme Meydanı’nda başlayacak olan festivalin Türkiye ayağındaki ilk etkinlik de “Kavuşma” konulu panel olacak. Burada kendileri için düzenlenen özel gecelere ve gezilere katılan Türkiye’den ve Yunanistan’dan gelen Defne aktivistleri festivalin son günü olan 16 Haziran’da Türk ve Yunanlı heykeltıraşların yaptığı “Kavuşma” konulu heykellerin açılışını yapacak. Festival, Nevşehir Kültürpark’ta gerçekleştirecek konserle sona erecek. Gecede Kavala Halk Dansları Ekibi ve Rembetiko Grubu ile Melike Demirağ ile Orkestra Kavuşum sahne alacak.

Bu zamana kadar Bozcaada-Dedeağaç, İzmir-Selanik, Pamukkale-Samos, Antalya-Rodos, Aydın-Fourni gibi Türk ve Yunan yerleşimlerinde Multi Turkmall’un ana sponsorluğunda ortaklaşa festivaller gerçekleştiren Defne Türk Yunan Derneği’nin bu yıl Kavala-Kapadokya arasında yapacağı etkinlikleri Kavala Valiliği ve Nevşehir Belediyesi destekliyor.

Altın Defne Ödülleri
Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Altın Defne Fotoğraf Yarışması’nın ödülleri de festivalde sahiplerini bulacak.
İlkinde ‘Yüzlerimiz’ için bastı deklanşöre Ege’nin iki yakasındaki fotoğrafçılar, ikincisinde ‘Su ve Işık’ için. 8. Defne Türk-Yunan Festivali’nin ana temasına paralel olarak bu yıl 3.’ncüsü gerçekleşen fotoğraf yarışmasında Ege’nin iki yakasındaki fotoğrafçılar ‘Kavuşma’ teması için bastılar deklanşörlerine. Toprağın suya, karanlığın ışığa, çocuğun oyuncağa, hele hele insanın insana “Kavuşma”sına tanıklık etti fotoğraf kareleri.

Türkiye’den ve Yunanistan’daki iki ayrı jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu Yunanistan’dan yarışmaya katılanlardan Dimitrios Köseoğlu’nun fotoğrafı Altın Defne’yle ödüllendirdi. Yannik Likuris’in çalışması Gümüş Defne, Vasilyos Papayorgiu’nun çalışması da Bronz Defne ödüllerine layık görüldü.

Türkiye’den yarışmaya katılanlardan Sevdiye Kurucu’nun çalışması Altın Defne’yle ödüllendirdi. Alkım Ekermen’in çalışması Gümüş Defne, Gündüz Akagündüz’ün çalışması da Bronz Defne’ye değer görüldü. Türkiye’den ve Yunanistan Altın Defne kazanan fotoğrafçılar 12-16 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan 8. Defne Türk Yunan Dostluk Festivali’ne derneğin konuğu olarak katılacak ve ödüllerini alacaklar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 349
favori
like
share