Türkiye Komünist Partisi Edirne İl Örgütü “Trakya sınırları AB içinde kalmalı” diyen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Marin’in sözlerine sessiz kalan vali yardımcısı ve rektörün görevden alınmasını istedi.
soL (HABER MERKEZİ) Geçtiğimiz günlerde Edirne’ye gelen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Angel Marin’in “Trakya AB sınırları içinde kalmalı”, “Hayalimiz sınırları olmayan Trakya” sözlerine tepki gösteren Türkiye Komünist Partisi Edirne İl Örgütü yazılı bir açıklama yaptı. Marin’in Edirne ziyaretinde sarf ettiği sözlerle ABD ve AB eksenli emperyalist planların sözcülüğünü yaptığını belirten TKP Edirne İl Örgütü, bu konuşmaya sessiz kalan Edirne Vali Yardımcısı ve Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısının görevden alınmasını istedi.

Bulgaristan’ın değil ABD ve AB’nin hayali!
Marin’in “Trakya sınırları AB sınırları içinde kalmalı”, “hayalimiz sınırları olmayan Trakya” şeklindeki sözlerinin Bulgaristan’ın politikası olamayacağı belirtilen açıklamada “Trakya’yı Türkiye’den koparmaya, memleketin sınırlarını değiştirmeye Bulgaristan’ın gücü yetmez. Bulgaristan’dan Türkiye’ye düşman olmaz, bu gerçek açıkça görülmelidir. Bulgaristan yetkilisi Marin’in ‘hayali’, Bulgaristan’da ülkede 2006 yılından bu yana 4 askeri üsse sahip olan, Bulgar askerlerini Irak ve Afganistan’da emperyalist projeleri uğruna kırdıran ABD’nin hayalidir. O “hayal”, asıl üyelikle birlikte Bulgaristan ekonomisini AB fonlarına mahkum eden, ‘işbirlikçi mafya rejimi’ni adım adım inşa eden Avrupa Birliği’nin hayalidir” denildi.

AB’nin gerçek amacının itirafı
Avrupa Birliği ve ABD’nin ülkeleri komşulara karşı kullanmaya da çalıştığına işaret eden TKP Edirne İl Örgütü, Marin’e haddini bildirmeyen ve dahası itiraz bile etmeyen Edirne Vali Yardımcısı ve Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı’nın görevden alınmasını istedi. Açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti’nin yetiştirdiği, değil bir devlet memuru veya üniversite yöneticisi, sıradan bir vatandaşı dahi Angel Marin’i susturmak mecburiyetindedir. Hiçbir yurttaş, Marin’in haddini aşan sözlerini sineye çekemez” denildi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısının beyanlarının Trakya’nın aydınlık yurtsever insanlarına ders vermesi ve gerçekleri görmesini sağlaması gerektiğini kaydeden TKP İl Örgütü, AB ile yürütülen sınır ötesi işbirliği programlarının gerçek amacının Marin’in sözleriyle ortaya çıktığına işaret ederek “Trakya’nın Türkiye Cumhuriyeti’nden koparılarak Avrupa Birliği’ne dahil edilmesi, emperyalizmin asıl niyetini itiraf etmektedir” sözlerine yer verdi.

AB fonları Trakya’yı kanser gibi sardı
Açıklamada “Üzülerek izliyoruz, AB fonları Edirne’miz başta olmak üzere tüm Trakya’da her kurumu bir kanser gibi sarmaktadır. AKP iktidarı ve hükümetin taşra teşkilatı yönlendirmesiyle, ilköğretim okulları dahil AB fonu peşinde koşar hale getirilmiştir. Belediyelerin zabıta eğitimleri, köylünün süt hayvancılığı eğitimleri dahi AB fonlarıyla yürütülür hale gelmiştir. ‘AB ile kaynaşıyoruz’ diyerek bölgemizin kitle örgütleri bile ‘fon bağımlısı’ yapılmaya çalışılmaktadır” denildi.

Trakya’nın aydınlık halkının bu tehlikeli gidişin farkına varmak ve bu saldırıları durdurmak zorunda olduğunu vurgulayan TKP Edirne İl Örgütü şunları kaydetti: “AKP hükümetinin atadığı yöneticiler ve diğer tüm söylemde Cumhuriyetçi, solcu kesimler, Trakya’nın adım adım memleketten koparıldığını görüp de bu durumun sorumluluğundan ‘gözlerini kapatarak’ sıyrılabileceklerini sanabilirler. Trakya halkı, işçisi ve emekçisiyle böylesi bir aşağılanmayı, çürümeyi kabul edemez. Trakya emperyalizmin güdümünü, uluslararası tekellerin eyaletleşmeyle getireceği dizginsiz emek sömürüsünü, başıbozukluğu kabul edemez!”

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1456
favori
like
share
ADALI Tarih: 19.01.2010 18:42
Mensubiyet duygusu yanlızca insanlara has bir özelliktir.Bir insan kendini ne hissediyorsa odur.Ayrıca Trakyanın bölünmesi ile ilgili konuyu nasıl beceripte bu duruma getirdik anlamadım bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.Sakin olun nefesinizi tutun kelimei şehadet getirin rahatlarsınız.Allah yar ve yardımcınız olsun kardeşlerim.
makrao Tarih: 18.01.2010 11:49
madem zorla güzellik olmaz demeye bilirsin ama ne mutlu türküm diyen ortamda bulunuyosun ya onlari bağira bağira kulakların duyuyor ya önemli olan o okul siralarına git oku tc kimliği taşi daha saysam bitmezde 2 tanesini söleyim sonrada ne mutlu türküm demem de bukadar demem diyorsun madem o kimliği taşima....devletin sana sunduğu imkanlari raddet yok etmiyonmu ozaman aldiğin değerin hakkını ver....
erya Tarih: 18.01.2010 07:29
olur eryaya söylerim söylesin.ben derim sorun olmaz ne mutlu türküm diyene,ne mutlu insanım diyene...gaffar abi senden beklemezdim..
erya Tarih: 18.01.2010 07:29
erya kardeşim orda kusura bakma işte bu ülkede yaşiyosan bağira bağira olmassa sessiz sessiz söletirler ne mutlu türküm diye o yüzden bi laf vardir ya bu deveyi güdecen yada bu diyardan gidecen der atalarımız bunu söyleten devlet devlet suc işlemez sen söylemek istemesende söylenen ortamda bulunuosan onu kabul etmişin demektir..
valla şuana kadar ne mutlu türküm diyene demedim demem de.birde zorla güzelik olmaz sende biliyorsun..
ADALI Tarih: 17.01.2010 16:18
ne mutlu türküm diyene söylemek suç değil suç olan başkasına zorla söyletmek..sorun burda işte. ben bağırarak ne mutlu türküm diyene yada bağıarak ne mutlu kürdüm diyene demek istemiyorum...

Bir kişi kendini ne olarak ,hangi kavme mensubiyet duygusu ile bağlı ise odur.Nemutlu Türküm diyene demek suç değil diyorsanız orada yanılıyorsunuz.Daha bir ay evvel Uşak vilayetinde arka camlarında Nemutlu Türküm diyene yazıyor diye onaltı tane minibüse ceza yazıldı.Ayrıca kimseyi Tütk olmaya zorlamaya kimsenin hakkı yoktur.Bununla birlikte aslını üçbeş yahudi parasına inkar edenlere söylenecek çok sözümüz vardır.Ne demiş Alim"MEN DAKKA DUKKA"
erya Tarih: 17.01.2010 13:24
olur eryaya söylerim söylesin.ben derim sorun olmaz ne mutlu türküm diyene,ne mutlu insanım diyene...
makrao Tarih: 17.01.2010 12:59
erya kardeşim orda kusura bakma işte bu ülkede yaşiyosan bağira bağira olmassa sessiz sessiz söletirler ne mutlu türküm diye o yüzden bi laf vardir ya bu deveyi güdecen yada bu diyardan gidecen der atalarımız bunu söyleten devlet devlet suc işlemez sen söylemek istemesende söylenen ortamda bulunuosan onu kabul etmişin demektir..
erya Tarih: 17.01.2010 12:32
ne mutlu türküm diyene söylemek suç değil suç olan başkasına zorla söyletmek..sorun burda işte. ben bağırarak ne mutlu türküm diyene yada bağıarak ne mutlu kürdüm diyene demek istemiyorum...
makrao Tarih: 07.01.2010 14:32
bencede senelerdir hep bölyorlar surayı burayı deniliyor ama hiç biyerin bölündüğü yok sözde doğuyuda bölecekler ama nezaman? hiç bir zaman madem türküm demek suc bu ülkede ben ve benim gibi milyonlarca genç bu sucu işliyoruz.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE öyleyse atsınlar bizide ceza evine ,,tkpnin gene bi acıklamasi olmus ama inandirici gelmedi bana butür acıklamaları doğu içinde yapsalar ozaman onları tebrik edecez ama sonucta tkp yani biz nedesek bos zamanında onlar için söylenecek en güzel sözü M.kemal Atatürk sölemiş ...