Kredi kartı kullananlar nelere dikkat etmeli - Kredi kartı kullananların dikkat etmesi gerekenler







Kredi kartınızı POS haricindeki cihazlardan kredi kartının geçirilmesine izin vermeyin...

Kredi kartı dolandırıcılığı, daha çok 'kopyalama veya bilgilerin çalınması' yoluyla yapılıyor. Uzmanlar bu yüzden vatandaşlara, yaptıkları alışverişleri kasada öderken, kartın banka cihazı dışında bir makineden geçirilmemesine özen göstermelerini tavsiye ediyor.

Günlük hayatın vazgeçilmez parçası haline gelen kredi kartlarının kullanımı bayram alışverişlerinin etkisiyle daha da arttı. Böyle zamanlarda 'kopyalama' tarzı dolandırıcılık olaylarının sıkça yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları uyarıyor: "Kartınızın, bankaların POS (Satış Noktası Terminali) makinesi haricindeki cihazlardan geçirilmesine izin vermeyin." Kart kopyalama, lokantada hesap ödemek için kullandığınız zamanda veya alışveriş merkezlerinin bilgi sistemine girilerek de yapılabiliyor. Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, "Eğer hesap ekstresinde yapmadığı alışverişi görmek istemiyorsa, kasada ödeme için kartını uzatan kimse, kasiyere 'lütfen POS harici cihazdan geçirmeyin', diye tembihlesin." diyor. Bazı alışveriş merkezleri ve marketlerde, yazarkasadan otomatik fiş kesme, müşterilerin kampanyalardan haberdar edilmesi ve tüketim eğiliminin ölçülmesi gibi sebeplerden ötürü kredi kartları yazarkasanın yanında bulunan bir başka cihazdan daha geçiriliyor. Şirketin kendi bilgi sisteminde sakladığı bu tür bilgiler, artniyetli kişiler tarafından sanal ortamda şifreleri kırılarak çalınabiliyor. Gima'da buna benzer bir olay yaşanmış, bu yüzden 9 bin civarındaki kredi kartı iptal edilmişti. Mağaza, kart sahiplerinin kaybını karşılayacağını açıklamıştı. Türkiye'de halen alışveriş ve bankacılık işlemlerinde kullanılan plastik kart sayısı 82 milyonu aşıyor.

Son zamanlarda kartlarla ilgili en fazla risk taşıyan konuların başında, kartın alışveriş sırasında POS cihazından başka yazarkasa gibi ikinci bir makineden geçirilmesi geliyor. Daha önce yaşanan sahtekarlık olayına rağmen uygulamanın devam etmesi, tüketicileri endişelendiriyor. Tüketiciler Birliği Başkanı Deniz, "Kartın ikinci bir cihaza takılması büyük risktir. Bu şekilde, kart bilgileri kopyalanabilir, depolanabilir ve sonrasında başka amaçla kullanılabilir. O yüzden kartın başka hiçbir cihazdan geçirilmesine izin verilmemeli." ifadelerini kullanıyor. Bütün bankaların plastik kartlarıyla ilgili işlemleri yürüten Bankalararası Kart Merkezi de bu konuda yapılan usulsüzlüklere karşı uyanık olunmasını istiyor. Şifre ve güvenlik numarasının önemini vurgulayan merkez, bu bilgilere kart sahibinden başka hiçbir kişi veya kurumun sahip olmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Nelere dikkat etmeli?
Kartınız kaybolur veya çalınırsa bu durumu derhal kartı çıkaran kuruluşa bildirin. Bu tip durumlardaki sorumluluğunuz, bildirimden önceki 24 saat içinde bilginiz dışında gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan zararlardan 150 YTL ile sınırlanmış durumda.
Kartlarınızı veya kart sözleşmenizi dilediğiniz an iptal ettirme hakkınız mevcut. Kuruluş bu isteğinizi, bildirimden sonraki 7 gün içinde yerine getirmekle yükümlü.
Kartınızın tesliminde kart çıkaran kuruluş, imzalamış olduğunuz sözleşmenin bir örneğini size teslim etmek zorunda.
Kartınızı teslim alır almaz arka yüzünde yer alan imza alanını imzalamayı unutmayın.
Hesap özetlerinizi dikkatlice inceleyin. Kredi kartınız ile yapılan işlemler size ait değilse ya da mükerrerlik varsa son ödeme tarihinden itibaren 10 gün içinde, gerekçesini bildirerek itiraz edilebilirsiniz.
İmzalamış olduğunuz sözleşmede daha yüksek bir oran belirtilmediği sürece, her ay borcunuzun en az yüzde 20’sini ödemek zorundasınız. Asgari tutarı ödememeniz durumunda, ödenmeyen miktar için sözleşmede öngörülen gecikme faizini ve asgari tutarın üzerindeki borç için işleyecek akdi faizi de geciken tutarla birlikte ödemeniz gerekecek. Kart borcunuzun asgarî tutarını üç ay üst üste ödemezseniz, durum size bildirilir. Bunu takip eden bir ay içinde hâlâ ilgili tutarı ödemezseniz kartı çıkaran kuruluşa ait tüm kartlar iptal edilir.
Kart çıkaran kuruluşlar tarafından kredi kartı sözleşmelerinizde yapılacak değişiklikler tarafınıza hesap özetiyle bildirilir. Bu değişiklikler bildirimin yapıldığı döneme ilişkin son ödeme tarihinden itibaren hüküm ifade eder.
Temerrüt hali de dahil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmaz.
Kredi kartı limitinizin, kart çıkaran kuruluşun insiyatifi dışında harcamalarınızla aşılması durumunda aşılan miktara işlem tarihi ile ödeme tarihi arasındaki süre için akdi faiz yürütülür.
Çalıştığınız bankanın müşteri ilişkileri biriminin telefonlarını ajandanızda veya cep telefonunuzda bulundurun.
Büyük iş merkezlerinde kredi kartı kullanırken inprint veya POS makinelerinde kredi kartınızı, kullandıktan sonra alın.
Tanıdık ve bildik yerlerde alışveriş yapın.
Alışverişlerinizden sonra müşteri nüshalarını saklayın ve aylık ekstrayla karşılaştırın.
Şifrenizi hiçbir şekilde banka yetkilisi olsa bile kimseye söylemeyin.
Eğer öğrenildiğini düşünüyorsanız, hemen değiştirin.
Kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yapmamaya çalışın.
Kartın POS makinesi haricinde bir başka cihazdan geçirilmemesine dikkat edin.
Turistik yörelerde, benzinci, halıcı, araba kiralama şirketleri, oteller ve kuyumcularda kredi kartınızı kullanırken dikkat edin.
Yeni kredi kartınız size belirtildiği zamana kadar gelmez ise ilgili bankayı arayıp kartınızın durumunu sorun.

Kart ATM'de sıkışırsa görevliyi bekleyin
Banka kartları üzerinden yapılan dolandırıcılıkta bankamatikler bozularak yapılan da giderek yaygınlaşmaya başladı. Daha önce kart girişini bozduğu para ödeme makinesine (ATM) bir kimsenin girdiğini gören dolandırıcı, hemen arkasına geçerek sıraya girmiş gibi davranıyor. İşlem yapan kimse kartı sıkışınca yardım önerip 'şifresini' öğreniyor. Kart çıkmayınca da ikisi bir ayrılıyor. Ancak daha sonra makineye gelip kartı kendi yöntemiyle çıkararak, hesabı boşaltıyor. Film senaryosu gibi gelen bu olay, herkesin başına gelebilir, tanınmış bir isim bile olsa. Sendikacı kimliğiyle tanınan işadamı Atıf Ketenci de böyle bir olayın son kurbanlarından birisi. Ziraat Bankası Yeşilyurt şubesindeki ATM'den para çekmek için kartını makineye yerleştiren Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası Başkanı Ketenci, ekranda, "Kartınızda manyetik bir sorun var." yazısını görünce işlemden vazgeçti. Kartı geri almak istedi; ama kart yuvaya sıkışmıştı. Bir süre uğraştı; ama kartı geri alamadı. Bu sırada hemen arkasında 50 yaşlarında şık giyimli bir bey bekliyordu. Ketenci'nin emekli olduğunu düşündüğü şahıs, "Kartı almanız için tekrar şifreyi yazıp iptale basın." dedi. Sol eliyle numaraları kapatmaya çalışan Ketenci, şifreyi yazdı ama nafile. Ketenci, kartı iptal ettirmek için 15 dakika uzaklıktaki işyerine gitti, ancak bu süre içinde hesabındaki para çekilmişti. Bankaya durumu aktaran işadamına gelen cevap ise, "Üzgünüz, şifre sorumluluğu size ait, yapabilecek bir şeyimiz yok." oldu. Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz ise bankaların da müşteriyi korumak için gerekli önlemleri almak zorunda olduklarına vurgu yaparak, "Bankaların ATM ile iletişimi olmalı. Bu örnekte mağdur, güvenlik eksikliği var gerekçesi ile tüketici mahkemesine başvurabilir." dedi.

Nasıl kandırılıyoruz.? Çok kolay.. Moda kredi kartları ya da bir başkası..
Bunlardan en az bir tanesini veya bir kaç tanesini kullanıyorsanız eminim siz de kandırılıyorsunuz. Ama bu defa tahmin ettiğiniz gibi banka tarafindan değil(onlar zaten Yapmadıklarını bırakmıyorlar) mağazalar tarafindan..
Hizmeti size satan tarafından kandırılıyorsunuz. Beni artık kandıramıyorlar. Nasıl mı?
Bir mağazadan 100 milyon TL'lik alışveris yaptınız ve İş Bankası maximum kartla ödeyeceksiniz.
Normal şartlarda o işyeri maximum'a üye ve siz 100 milyonluk alışverişiniz icin % 5 maxi puan kazanacaksınız. Yani, para yerine daha sonra kullanabileceğiniz 5 milyon TL kazanacaksınız. Ancak kazanamıyorsunuz! Çünkü, mağaza sahibi sizi kandırıyor ve maximum kredi kartınızı başka bir bankanın POS makinasından geçiriyor ve bu işlemi büyük bir hzla yapıyor...
Sahip olduğunuz özel kredi kartları sadece o bankanın makinasından geçirildiğinde size para kazandirir..
Bu durumda 5 milyonunuz mağaza sahibine kalıyor. Worlcard anlaşmalı bir istasyondan benzin aliyorsunuz, world card'ınızın mutlaka YKB'nin POS makinasından geçmesi lazım. Yoksa, buradan da puan alamadınız demektir. Genellikle işyerleri ayni anda bir kaç banka ile anlaşmali oluyor ve siz hangi kartı verirseniz, öteki bankanin POS makinasını kullanıyorlar. Biz de yiyoruz. Nerden bilelim ki. Bize mal satmak için saatlerce dil döken bozuk ahlaklı kişi ve kurumlar cebimizdeki Uç kuruşa da göz diktiler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 667
favori
like
share