Güney Koreli bilim adamları, insan embriyosundan ilk kök hücreleri üretti. Bu atılım, her tür organın yeniden ve kişiye uygun olarak üretilmesinde kullanılabilecek bir sistemin ilk adımı olarak görülüyor.
Kök hücre üretimi, gönüllülerden alınan cilt hücrelerindeki genetik bilgilerin başka gönüllülerin yumurtalarına nakledilmesiyle gerçekleşti. Sonuçta istenen herhangi bir doku türüne çevrilebilecek kök hücre kültürleri elde edildi.
Bu konudaki en önemli ilerleme kök hücrelerin, kime ait olduğunun önemli olmaması. Gönüllünün kadın veya erkek, genç veya yaşlı olması fark etmiyor.

"Kişiye özel doku"

Deneylerin amacı, farklı hastaların bağışıklık sistemi tarafından reddedilmeyecek, bir anlamda kişiye özel dokular üretebilmek.
Bu yöntem sayesinde, organ ya da doku nakillerinde bağışıklık sisteminin yeni organı reddetmesinin önlenmesi, kök hücrenin yenilenme gücünü kullanarak omurilik sakatlıklarının, parkinson, şeker ve diğer hastalıkların tedavi edilmesi hedefleniyor.

"Ahlaki değil' eleştirisi"

Gelişme, hastalıkları erken aşamalarda tedavi edebilmenin yolunu açacak düzeyde. Ancak bazı çevreler, bu tür çalışmalar için insan embriyonunun kopyalanmasının ahlaki olmadığını savunuyor.
Araştırmayı gerçekleştiren Seul Ulusal Üniversitesi'nden Woo Suk Hwang, geçen yıl da bir kadının genetik şifresinden elde ettikleri dokuları yine aynı kadının yumurtalarına naklederek kök hücre oluşturmuştu.

" Washington'dan tepki"

Güney Koreli bilim adamlarının ilk kök hücreleri ürettikleri haberi, Washington yönetimi tarafından tepkiyle karşılandı. ABD Başkanı Bush, gelişmelerden endişe duyduğunu belirtti.
Bush, hayat kurtarmak adına insan hayatını yok eden çalışmalara devlet tarafından mali destekte bulunulmasına da karşı olduğunu söyledi.
"Klonlamanın kabul edildiği bir dünya konusunda kaygılıyım'' diyen Bush, bu konudaki yasakların hafifletilmesine ilişkin bir yasayı da veto edebileceğini belirtti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 492
favori
like
share
canturk87 Tarih: 12.06.2005 14:41
Bence de tehlikeli bir buluş gibi.... :20:
~Eysem~ Tarih: 29.05.2005 22:24
bilgiler için teşekkürler
hmask Tarih: 29.05.2005 20:06
paylaşımın için teşekkürler. ellerine sağlık.
By_UGURCAN Tarih: 29.05.2005 14:30
Bencede öyle bakalım insllah öyle birşey olmasına izin vermesler bunu bize zaman gösterecektir gerci :20: :20:
alperen Tarih: 29.05.2005 14:16
Bilgiler için teşekkürler arkadaşım...Gönül isterki, bu tür buluşların ve bilimsel gelişmelerin insan sağlığı ve çevre adına pozitif amaçlarda kullanılsın...Ne varki, Faşizm gönüllüsü sömürgeci emperyalist ülkeler bu tip buluşları korkarım ki, dayanıklı savaşçı üretmek için kullanmakta bile tereddüt etmeyeceklerdir... :20: