Firar Kitap Özeti - Firar Kitap Tanıtımı
Kitap Özeti
Lube Ayarın yazdığı Firar isimli kitapta ismi sıkça Alaatin Çakıcı ile geçen ve telefon görüşmelerinin kayıtları yayınlanan menajer Sinan Engin için ne yazalım, ne söyleyelim? Bu konuda susuyorum. Çünkü mahkeme sürüyor. Peki mahkeme sonucu Sinan Engin suçlu bulunursa Sayın Başkan Demirören görevinden istifa eder mi? Avrupa'da böyle yaparlar da!

Kazım Kanat

Lube Ayar, genç bir gazetecidir. Her an ya okuyor ya yazıyordur. Ona, Aldığın tüm ödülleri koymak için ileride bir depo kiralayacaksın diye takılırım. Sık sık ödül alır. En son Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Haber Ödülü ve Metin Göktepe Haber Ödülünü aldı. Bir diğer uğraş alanı da mahkemelerdir. Haberleri, yazıları, kitapları nedeniyle hakkında açılmış olan pek çok dava var. Tehditler de cabası O ise hiç aldırmaz. Cesur yürek olayların üzerine gider. Şimdi de Firar adlı bir kitap yazmış.

Kitabın kapağında Alaattin Çakıcının fotoğrafı olduğunu yazayım, gerisini, yani Lubenin bu kitapla çıktığı yolu siz tahmin edin.Güneri CıvaoğluLube Ayarın, Firar adlı kitabını ancak bitirebildim. Alaattin Çakıcı'nın Türk Devleti adına neler yaptığını, nasıl korunduğunu, kimlerle ilişki ağı kurduğunu anlatan bu kitap, Derin Devlet Nedir? sorusunu soranlar açısından bulunmaz bir kaynak. Okurken hayretler içinde kalacaksınız.


Devletin, kendi yapması gereken işleri nasıl yasa dışı çetelere ve liderlerine bıraktığını göreceksiniz. Lube Ayar, çok güzel bir iş yapmış. Gizli kalmış birçok konuyu aydınlığa çıkartmış. Tavsiye ederim...


Mehmet Ali Birand


Firar, Yargıtay-MİT-Çakıcı Skandalı üst başlığındaki bu kitap, Alaattin Çakıcının 3 Mayıs 2004 tarihinde firar edip yurtdışına kaçmasının öncesini ve sonrasını anlatıyor. Aslında Çakıcının firarı, Türkiyedeki en büyük skandallardan biri.

İşte Lube Ayar da bu skandalın tüm detaylarını, ilginç bilgiler, çok önemli belgeler ekleyerek roman tadında bir kitapta sunuyor bize. Tabi bu arada Çakıcının çarpıcı ilişkileri de gözler önüne seriliyor.


Firar, hem bir araştırma, hem gerilim romanı, hem de Türkiyenin yakın geçmişini anlatan bir tarih kitabı gibi. Böylesi titiz bir araştırmayı bizlere sunduğu için Lube Ayarı hem tebrik ediyorum, hem de teşekkür ediyorum.Künyesi
680 sayfa, 2. hamur,
ISBN: 9759198909; Boyut: 14 x 23 cm; Baskı Tarihi: Haziran 2007
Özgün Dili: Türkçe

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 673
favori
like
share