Sahne İşıkları Ve O

Evet, düpedüz entelektüel bir bilgi birikimine sahipti işte. Geniş vizyonu dağarcığındakileri, herkesi kendisine hayran edecek bir anlatımla aktarmasına yetip artıyordu. Konuşması son ana kadar büyük bir dikkatle dinlenir, beğeni olarak anlaşılabilecek kıpırdanmalar başlardı salonda. Gittiği her yerde kalabalıklar kendisini izler, yolunu bulabilenler yanına kadar sokularak teveccühlerini sunmaya çalışırdı.

Gördüğü ilgi, şaşırtırdı kendisini. Hazırlıksız yakalandığı bu ilk deneyimlerinde doğrusu nasıl bir tepki vermesi gerektiğini kendisi dahi bilemez, tereddüt içinde utangaç, konumuyla çelişik bulduğu tepkiler koyardı ortaya. Bunlar da kabul görürdü elbet. Sonra vücut dilini kullanmayı öğrendi.

Kaşlarını çatarak yumruğunu masaya vurduğunda ortaya çıkan etki anlatılır gibi değildi. Salon bir uçtan diğerine çalkalanır, alkışlar ve tezahüratlar ardı arkasına kesilmek bilmeden dakikalarca çınlatırdı ortalığı.

Suya sabuna dokunmadan yapılan espri ve muhatabını doğrudan hedef almayan göndermelerin de, bir önceki kadar tesirli olduğunu anladığında şöhreti iyice arttı. Konuşmalarında söylediklerinin doğruluğuna pek aldırış etmiyordu artık. Önemli olan kitleler üzerinde uyandırdığı etkiydi.

Derken makyajın önemini keşfetti. Fiziki kusurları örten, insan doğasının esiri olduğu güzelliği yapay da olsa öne çıkaran makyajı katıldığı panel ve konferanslarda kullanmakta sakınca görmedi. İnsanlar kendisinin ne söylediğine bakmıyorlardı artık.

Söyledikleri sorgulanmaksızın kabul edilir, alışılan tepkiler alışıldığı şekilde gösterilmeye devam ederdi. Artık bir tercih yapma zamanı gelmişti; ya nutuklarıyla kalabalıkları coşturmaya devam edecek ya da az da olsa söylediklerinin niteliği ile ilgilenen azınlığın, nitelikli teveccühü ile teselli olacaktı. Kararını verdi.

Kalabalıklar önünde son konuşmasını yaptı. Önündeki su ile dolu bardaktan bir yudum içtikten sonra ayağa kalktı. Salonu dolduranlar da alkışlar içinde yerlerinden kalktılar, her biri o akşam bir yakınına anlatacağı izlenimi kurguluyordu kafasında.

Bu onun sonraki yıllarda çocuklarına anlatacağı son izlenimi oldu.

Aydın Akdeniz

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 277
favori
like
share