Botox Nedir - Botox - Botox Nasıl Uygulanır

Yıllar süren çalışmalar henüz yaşlanmayı durdurucu bir metod bulamamakla birlikte yaşlanmanın görünen belirtileri olan kırışıkları yok etmekte bir çok yol keşfedilmesine neden olmuştur. Kim bilebilirdi ki sinirlerimizi felç eden bir zehirin gün gelecek bu uğurda kullanılan maddelerden biri olacağını...? Besin zehirlenmesinin nedeni olan botulismus toksini artık yüzümüzdeki kırışıkları gidermekte kullanılan önemli bir silah haline gelmiştir.

BOTOX NEDİR

Botox ; Clostridium Botulismus denilen mikro organizmanın ürettiği, botulinum toksininden elde edilen ve bu gün estetik sahada yaygın olarak kullanılan kimyasal bir maddedir. Botulismus toksini etki ettiği yerdeki sinirleri paraliziye ( felç ) uğratarak o sinirlerin kontrolü altındaki kasların geçici bir süre ile uyuşmalarına neden olur. İşte toksinin bu özelliğinden yararlanılarak yüzdeki mimik kaslarına bağlı olarak ortaya çıkan dinamik kırşıklar geçici bir süre için yok edilebilmektedir.

MİMİK KASLARI VE DİNAMİK KIRIŞIKLAR NEDİR

Yüzümüzdeki ifade özelliğini sağlayan tüm kaslara mimik kasları denir. Yani kaşlarımızı çatmamızı , kaldırmamızı, gülmemizi, üzüntülü görünümümüzü ve bunlar gibi bir çok hareket yüzümüzün ifade özelliğini sağlayan hareketlerdir. Ancak bu harketler bir kısım minik kaslar tarafından sağlanmaktadır. Ve bu kasların çalışmasını sağlayanlar ise beynimizden gelen sinirlerdir.

Zaman içinde çok kullanılan bazı mimik kaslarının oldukları bölgelerde kırışıklar meydana gelir ve giderek derin bir hal alabilirler. Bu durum yüzümüde bri ifade özürü yaratarak çoğu zaman istenmeyen bir görünüme neden olur. Hatta istenmeyen bu görünüm bazı meslek grupları için ayrı bir önem de arzeder. Özellikle tiyatro ya da sinema sanatçıları rol gereği yüzlerine vermeleri gereken ifadeyi, bu kırışıklar nedeniyle tam olarak yansıtamayabilirler. Bu da mesleklerini icra konusunda aksaklıklar yaratabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz mimik kaslarına bağlı olarak meydana gelen kırışıklara dinamik kırışıklar denir. Dinamik kırışıklar yüzümüzde en sık alında, kaş arasında, burun sırtı ve göz kenarlarında ( kaz ayağı kırışığı ) meydana gelmektedir.

BOTOX NASIL UYGULANIR

Bottox ; kas içi uygulanım için flakon halinde hazırlanmış enjeksiyonik bir solüsyondur. Hangi kırışığı gidermek istiyorsak o kırışığı meydana getiren mimik kasın içine enjekte edilmek suretiyle kullanılır. Bunun için bu işe daha uygun enjektör uçları kullanılması tercih edilir.

UYGULAMA SONRASI

Botox uygulaması, uygulama yerinde iz ya da kızarıklık bırakmaz, ancak steril olmayan koşullarda çalışılması enfeksiyon olasılığı yaratabilir. Uygula sonrası 2 – 3 saat kadar mimik kaslarının çalıştırılmaması ve yatay pozisyondan sakınılması ( uzanarak yatılmaması ) gerekmektedir. İlacın tam etkisi genellikle 2 – 3 gün içinde ortaya çıkar.

TEDAVİ KALICI MIDIR

Hayır... Botox uygulaması , eğer aynı etkinin devam etmesi isteniyorsa ortalama 6 ayda bir yenilenmelidir. Çünkü botox ‘un etkinliği ancak altı ay kadar sürmekte, daha sonra aynı kırışık tekrar ortaya çıkmaktadır.

BOTOX İLE KAŞ KALDIRMA

Botox ‘un, kaşların indirilmesini sağlayan kaslar içine enjekte edilmesi ile, kaşları kaldıran kaslar rölatif olarak hakim duruma geldiğiden, kaşlar ortalama 5-10 mm. kadar yukarı kalkmaktadır. Bu sayede herhangi bir cerrahi girişime gerek kalmaksızın istenilen kaş kaldırma etkisi sağlanabilmektedir.

BOTOX İLE AŞIRI TERLEMENİN TEDAVİSİ

Terleme, stres, sıcak, heyecan gibi hallerde sinirsel uyarı ile vücuttaki ter bezlerinin salgı yapmaları ile meydana gelen fizyolojik bir hadisedir. Ancak bilindiği gibi bazı insanlarda çeşitli faktörlerin etkisiyle terleme daha fazla olur. Terleme fizyolojik bir olay olmakla birlikte özellikle aşırı olduğunda insanın sosyal ve buna bağlı olarak ruhsal hayatını etkilemektedir. Bu nedenle aşırı terleme, eğer kişi tarafından huzursuz edici olarak bulunuyorsa tedavi edilmelidir.

Altı aylık periyodik botox uygulamaları ile terleme problemi tamamen hayatından çıkabilmektedir. Botox ile terleyen bölgedeki ter bezlerinin çalışmasını kontrol eden sinirlerin 6 ay boyunca geçici olarak paraliziye uğratılması ( felç edilmesi ) yoluyla bu bölgedeki ter bezlerinin salgı yapması engellenebilmektedir.

Uygulama öncesinde bir test yapılarak en fazla terlemenin vücudun hangi bölgesinde olduğu tesbit edilir.

BOTOX İLE MİGREN TEDAVİSİ

Burada da yine aynı etki mekanizması ile alına ya da boyunda belli bölgelere uygulanan botox migren krizlerini 6 aylık süreler ile ortadan kaldırabilmektedir. Uygulama tecrübe gerektirmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 637
favori
like
share
selenkeskin Tarih: 20.06.2009 12:33
Bilgilendirdiğin için teşekkürler