Muhteşem soğutmaya sahip yepyeni bir kasa aldınız, fakat bir first person shooter oyununda arkanızdan gelen adamın ayak seslerini duyamıyorsunuz çünkü yeni aldığınız ve muhteşem soğutma fanlarına sahip kasanız inanılmaz gürültülü çalışıyor. Ve sonra : Bam! yerdesiniz!

Bu problemi çözmenin birkaç yolu var. Bunlardan ikisi gerçekten de kulak zarlarınızı gümbürdeten kulaklıklar takmak ya da sessiz kasa fanlarından satın almak& Bu iki seçenek için de bir miktar para feda etmeniz gerekiyor. Ancak diğer bir yol daha var: Fanlarınıza daha düşük voltaj vermek ve de onları daha sessiz çalıştırmak. Şimdi size bunu yapmanın yolunu anlatacağım.

UYARI: Lütfen dikkatli olun. Herhangi bir şekilde yanlış bağlantı yapmanız ve bunu donanımlarınızdan birine bağlamanız durumunda kısa devre ve/veya yangın riskine sahip olabilirsiniz. Yanlış uygulancak her türlü durum sonucunda oluşacak hasardan şahsım ve main-board-server.com sorumluluk kabul etmez.

Sadece şunu hatırlayın: 12-5=7 Birazdan biz de bu değeri elde edeceğiz.

Öncelikle bilmemiz gereken, standart Molex konnektöründe hangi renk 12v, 5v ve topraklama (gnd). Eğer konnektörlerinize dikkatlice bakarsanız 1 den 4 e kadar numaralar görürsünüz.

Aşağıdaki resim tipik bir güç kaynağının erkek bağlantısıdır:
Pinlerin numaraları ve renkeri dişi ve erkek konnektörlerde aynı şekildedir. Ayrıca ters bağlanması durumunda donanımlarınıza zarar vermemeniz için tek yönlü bağlanabilirler. Yani isteseniz de ters bağlayamazsınız.


Evet, şimdi de fan konnektörlerimize bir bakalım. Aşağıdaki resimde fanlarınızın dişi Molex konnektörünü görebilirsiniz.Sizin de görebileceğiniz gibi, fan konnektörünüz, güç kaynağı konnektörlerinizden farklı bağlantıara sahiptir. Çünki fanlarınız diğer donanımlarınız gibi hem 12v hem de 5v değerine ihtiyaç duymak yerine sadece 12vla çalışırlar.


Şimdi aşağıda göreceğiniz gibi, kabloların konnektörler içinde nasıl bağlandığına bakabiliriz. Bizim öğrenmemiz gereken bu pinleri konnektörden nasıl çıkarabiliriz. Tabi sadece modifiye edeceğimiz bağlantıları çıkarmamız iyi olacaktır.


Her pin, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi iki tane küçük tırnağa sahip. Bu tırnakları pinin gövdesiyle aynı hizaya gelecek şekilde bastırmalısınız. Ben bunu yapmak için ince bir saatçi tornavidası kullandım. Siz de oraya girebilecek gibi ince uçlu bir nesneyle aynı işi yapabilirsiniz. Ancak dikkat edin ki pinlere ya da tırnaklara zarar vermeyin. Tırnakları aşağıya doğru bastırınca aynı zamanda nazikçe dışarı doğru da çekin. Kovada balık tutmak gibi. Ancak pinleri tekrar takmadan önce tırnakları yeniden kaldırmayı unutmayın yoksa pinler yerlerinden tekrar çıkarlar.Şimdi geldik 12-5=7 kısmına& Çıkardığınız siyah kabloyu basitçe 2. pozisyondan 4. pozisyona taşıyın. Aynen bunun gibi:
Fana giden siyah topraklama kablosunu, kırmızı +5v hattına bağladığınızda size otomatik olarak aradaki fark olan 7vu verecektir. Bu değer de fanlarınızın eskiye göre çok daha sessiz çalışmalarını sağlayacaktır. Bu kadar basit :)

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1905
favori
like
share
barx Tarih: 28.11.2007 17:03
Bilgiler icin tesekkürler...
DermanAbi Tarih: 10.06.2005 18:32
bakalım hele
salamurayaprak Tarih: 10.06.2005 16:28
bilgiler için saol dostum.......
keto_41 Tarih: 02.06.2005 22:39
bilgiler icin sagolasin