Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde % 80–90 oranında rastlanmaktadır ve hemen hemen herkes yaşamı boyunca en az 3–5 kez sivilce çıkarmaktadır.

Bu derece sık görülen hastalık hem fiziksel olarak görüntüyü bozmakta hem de bu görüntü bozukluğu psikolojik bozuklukların artmasına sebep olmaktadır. Bu durum tedavi edilmediği takdirde uzun yıllar, hatta yaşam boyunca devam edebilen bir hastalık haline dönüşmektir.

En sık karşılaştığımız 12–18 yaş gurubundan başlayarak, uygun tedavi alışkanlıkları ve tedavileri, hastanın cilt tipine ve şiddetine göre uygulanmalıdır. Bu sivilce sadece yüz bölgesinde değil aynı zamanda sırt, göğüs, boyun gibi vücudun diğer bölümlerinde de çıkabilir.

Aknelerinizden kurtulmak için ne yapabilirsiniz?
Yardım alabilmek için bir eczacıya veya doktorunuza başvurmanın yanı sıra, aknenizi tetikleyecek şeylerden uzak durarak da kendinize yardım edebilirsiniz.

Sadece yıkamak tek başına akneyi iyileştirir mi?
Sadece yıkamak aknenizi iyileştirmeye yetmeyecektir. Bu işlemin yaptığı tek şey deri yüzeyini aşırı yağlanmadan uzak tutmaktır. Deriyi temiz tutmanın bazı yararları olmakla birlikte, aşırı temizlemeye dikkat edin, çünkü belli bir miktar sebum, derinin, çok fazla kurumasını önlemek için gereklidir; dolayısıyla aşırı yıkama ve ovuşturma cildinize yarardan çok zarar getirebilir.


Tavsiye: Sade ve parfümsüz bir sabunları kullanmayı tercih edin. Eğer kullandığınız sabun derinizi tahriş ediyorsa, cilt tipinize uygun sabunlar tercih edin.

Kozmetik ürünler akneyi artırırlar mı?
Genç kızlar arasında, aknelerini ve akne izlerini makyaj ile gizlemeye çalışma eğilimi vardır. Bu yöntem, lekeleri nadiren kapatır ve cildin gözeneklerini tıkar bu, neredeyse aknenin daha da kötüleşmesini garanti altına alan bir durum oluşturur. Eğer makyaj yapmak istiyorsanız, hafif makyaj yapın ve soğuk krem değil hafif ve yağsız bir losyonları tercih edin.
Tavsiye: Yüz pudraları, rujlar, göz kalemleri, eyelinerlar ve rimeller kesinlikle akneye neden olmaz ve nadiren deriyi tahriş eder.

Eğer akne varsa kaçınılması gereken herhangi bir yiyecek var mıdır?

Yapılan tıbbi araştırmalar, akneye yol açan herhangi bir özel yiyecek türüne işaret etmemektedir. Fakat eğer herhangi bir yiyeceğin ani akne atakları ile ilişkili olduğunu düşünüyorsanız, o zaman bir süre o yiyecekten uzak durun ve neler olduğunu gözlemleyin. Yiyecekler konusunda genelde, vücudunuz ve onun içten içe akne ile savaşma yeteneğini arttırmak için sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin faydalı olacağı söylenebilir.

Başka şeyler aknenizi kötüleştirebilir mi?
Her türlü yağa maruz kalmak (örneğin, mekanik olarak), tıpkı diğer endüstriyel kimyasallar gibi akneye neden olabilir. Fırın içi gibi çok yüksek sıcaklıklar aşırı terlemeye ve aknenizin kötüleşmesine neden olabilir. Öte yandan, güneş ışığı lekeler için iyidir ve akneniz yaz aylarında daha kolay iyileşir. Bununla beraber, önceden doktorunuzun tavsiyesi olmaksızın çok uzun süre güneş banyosu yapmaktan veya solaryumda kalmaktan kaçının.

Aknenin kötüleştiği dönemler var mıdır?
Çok fazla stres ve endişe genellikle aknenizi kötüleştirebilir. Öğrenciler genellikle, aknelerinin sınav öncesi veya sınav dönemlerinde arttığını gözlemlerler. Bununla birlikte insanların stres altında iken akneleri ile oynama alışkanlıkları da göz önüne alınmalıdır.

Adet kanaması akneyi etkileyebilir mi?
Evet, menstürasyonun başlamasından 7–10 gün önce aknelerin kötüleşmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu durum, hormon seviyelerindeki aylık değişikliklere bağlı bir durumdur.
Tavsiye: Bazı kontraseptif ilaçlar, premenstrüel aknenin etkisini hafifletebilirler.

Akneleri sıkmak, temizlenmesine yardımcı olur mu?
Zaman zaman çok güçlü bir şekilde isteseniz bile, sivilcelerinizi sıkmamaya çalışın. Unutmayın sivilcelerin sertçe sıkılması cilde zarar verir, enfeksiyon ve enflamasyonun yayılma olasılığını artırır ve iyileşmeyi geciktirir. Bazı durumlarda, kalıcı nedbeleşmeye yol açabilir. Kendinize engel olamadığınız durmlarda, sivilceyi nazik bir biçimde sıkın ve ardından birtakım dezenfektanlar sürün.

Aknenin kaybolması ne kadar zaman alır?
Akne ile ilgili hemen her şey "olumsuzdur"-ve tedaviye yanıt vermesi için gereken zaman da buna dâhildir. En etkili ürünlerde bile, ciddi bir ilerleme kaydetmek için belli bir sürenin geçmesini beklemek gerekir. Aknelerinizin temizlenmesi için genellikle birkaç aylık bir tedavi gerekir. Ayrıca akneye olan eğiliminiz devam ettikçe zaman zaman yeniden tedaviye gereksiniminizin olacağını da bilmelisiniz. Bu yüzden sabırlı olmayı deneyin, tedavinizi düzenli olarak uygulayın ve doktorunuzun önerilerini dinleyin.

Akne sadece ergenlik döneminde mi ortaya çıkar?
Hayır, her ne kadar başlıca ergenlik çağındakilerin problemi olsa da, akne hem erken çocukluk döneminde hem de yetişkinlerde, hatta otuzlu kırklı yaşlarda bile görülür.

Giysiler akneyi etkileyebilir mi?
Evet. Eğer vücudunuzda akne varsa, hafif giysiler giyin, yünlü ve sentetik malzeme gibi tahriş edici giysilerden kaçının. Akne bulunan bölgeler ile temas eden iç çamaşırlarınızı ve giysilerinizi çok temiz tutun.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 435
favori
like
share
OnLyGirL Tarih: 11.12.2009 13:45
paylaşim için teşekkürler