İngiltere'de bir grup uyku yorgunu üniversite öğrencisi, çareyi, insanları uykularının en hafif zamanında uyandıran bir çalar saat icat etmekte buldu. New Scientist dergisinin haberine göre, "SleepSmart" adı verilen akıllı saat, uyku döngüsünü ölçüyor ve insanları uyandırmak için uykunun en hafif olduğu anı bekliyor.

'Dinç' uyanış
Böylece saat insanları, uyandıklarında huysuz ve yorgun olacaklarıbir zamanda değil, kalktıklarında kendilerini daha dinç hissedecekleri bir anda uyandırmış oluyor.

Beyin dalgalarını kaydediyor
Saat, uyku döngüsünün her aşamasında, beyinden gelen dalgaları, elektrotların bulunduğu bir kafa bandı vasıtasıyla kaydediyor. İnsanlar, saati uyanmak istedikleri en geç saate göre kuruyor ve saat onları buna göre son hafif uykuları sırasında uyandırıyor.

Nerden çıktı bu fikir?
Akıllı saat, üniversiteden kısa bir süre önce mezun olan Eric Shashoua ile bu fikri hayata geçirmek için bir şirket kuran arkadaşlarının ürünü. Shashoua'nun konuyla ilgili yorumu ise "Hiçbir zaman uykusunu alamamış kişiler olarak, bu konuda ne yapabileceğimizi düşünmeye başlamıştık" şeklinde. Mucitlerin saatin prototipini hemen hemen tamamladıkları, gelecek yıla kadar da saati piyasaya sürmeyi planladıkları ifade edildi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 366
favori
like
share
CADIKIZ Tarih: 14.04.2006 12:58
[COLOR=coral]Guzel akil etmisler,bide uykuyu sevenlere lazim :46:
tesekkurler kardes
casper Tarih: 14.04.2006 00:20
Gençlerden müthiş buluşlar çıkıyor,
bu da ilginç ve güzel bir icatmış
by_ufuk Tarih: 07.04.2006 01:02
[COLOR=burlywood]kafaları çalışıyor, ellerine sağlık