bebeğin boğazına süt kaçması - bebeklere ilk yardım - ilk yardım bilgileri

Çocuğunuzun boğazına bir şey takılıp nefes alamadığında, çeşitli yerlerinden yaralandığında, bir yerlerini yaktığında, zehirlendiğinde, kanaması olduğunda ya da düşüp herhangi bir yerini kırdığında ilk olarak nasıl müdahale etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Çoğu zaman hayat kurtaran, rahatlıkla uygulayabileceğiniz temek ilk yardım teknikleriyle, herhangi bir durum halinde çocuğunuza ilk müdahaleyi siz yapabilir ve de sonucu kötü durumlardan onu koruyabilirsiniz.

Bebek Bakım Danışmanı Sevgi Üskül, ilk yardımın tanımı için: "Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır." diyor ve devam ediyor:

Buradaki amaç, hasta ya da yaralıyı tedavi etmek değil, kişinin durumunun daha kötüye gitmesini önlemek, yaşamının devamını sağlamaktır.

Kazalar ve hastalıklar herkes içindir, ancak çocuklar söz konusu olduğunda durumun daha da tehlikeli olabileceği hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir, çünkü ısı yükselmesi, ısı kaybı, su ve elektrolit kaybı çocuklarda daha hızlı gelişme gösterir, daha ağır seyreder, şok ve ölümün meydana gelmesi daha çabuk olur. Özellikle küçük çocukların konuşamaması nedeniyle tanının geç konulması hayati tehlike yaratabilir.

Çocukların karşılaştığı kazaların çoğu ev kazaları grubunda yer almaktadır. Bunda ihmal, dikkatsizlik ve bilgi eksikliğinin rolü vardır. Özellikle aile tarafından çocuk için güvenli bir çevre oluşturulması zorunludur.

Yenidoğan (ilk bir ay), süt çocuğu (1–13 ay), oyun çocuğu (1–6 yaş) ve okul dönemi(7–16 yaş) olarak dörde ayırdığımızda, çocukluk çağının her döneminde farklı hastalıklar ve kazalar ortaya çıkabilir. Bunlar özetle, solunum yolu tıkanması, kanama, yanıklar, kırık - çıkık - burkulma, zehirlenmeler, kulak – burun sorunları, yüksek ateş ve özellikle ilk yardım gerektiren acil durumlardır.

Anne ve baba olarak ilk yardım uygulamalarını mutlaka öğrenmelisiniz. Bazı ülkeler, anne ve babalara ilk yardım eğitimini zorunlu kılıyor. Örneğin doğumdan sonra anne ve baba hastanenin verdiği ilk yardım eğitimine katılmazlarsa, bebekleriyle hastaneden taburcu olmalarına izin verilmiyor. Bu noktada şu belirtilmelidir ki, bebeğinize doğduğu andan itibaren çok dikkatli bakmalısınız ve bir şekilde bebek ölümlerin önüne geçilmesi gerekiyor.

Solunum yolu tıkanıklıklarında ilk yardım

Hava yolu tıkanıklığı: Hava yolunun, solunumu gerçekleştirmek için gerekli havanın geçişine engel olacak şekilde tıkanmasıdır. Tıkanma tam tıkanma yada kısmi tıkanma şeklinde olabilir.

Solunum yolu tıkanmasının nedenleri: Boncuk, düğme, leblebi/nohut, çivi, metal paralar, şeker, sakız, yemek parçası (havuç, elma gibi) gibi maddelerin solunum yoluna kaçması, solunum yolu tıkanmasına neden olur.

Solunum yolunun tam tıkanıklığı: Hava yolunun tam tıkanması halinde bebek veya çocuk nefes alamaz, öksürmeye çalışır, ancak başaramaz, ses çıkaramaz, morarır, boğazını tutar. Bu durumda aşağıdaki işlemler uygulanmalıdır.

Heimlich Manevrası (Karına bası uygulaması) yapılır.

Karına bası (Heimlich) manevrası: Soluk yolunu tıkayan bir cismin çıkarılması için uygulanan en uygun yöntemdir.

Solunum yolunun tam olmayan tıkanıklığı: Çok küçük bir parça hava yoluna kaçarsa, tam olmayan tıkanıklık meydana gelebilir. Bu durumda çocuğunuz öksürür, boğulma sesleri çıkarır ancak nefes alabilir. Genellikle kendiliğinden düzelen bu soruna yine de dikkat etmelisiniz. Tıkanıklığa sebep olan parçalar, alt solunum yoluna veya akciğere de kaçabilir.

Bebeklerde (0-1 yaş) hava yolunun açılması

• Bebeği tek kolunuzun üzerinde yüzükoyun yatırın.

• Parmakların yardımıyla başını destekleyerek, bebeğe başı hafif aşağıda kalacak şekilde pozisyon verin.

• Diğer elin topuğu ile iki kürek kemiği ortasına 5 kez kuvvetlice vurun.

• Tıkanıklık açılmazsa bebeği kolunuzun üstünde sırtüstü çevirin.

• İki parmağınızla göğüs ortasına 5 kez bastırın. (Göğüs kemiğinin bitiminin hemen alt noktası.)

• Yabancı cisim çıkıncıya dek işleme dönüşümlü olarak devam edin.

• Tıkanıklı açıldığı anda durun, bebeğin ağzını kontrol edin, görünür yabancı cisim varsa çıkarın, sağlık kuruluşuna gidin.

• Tıkanıklık açılmaz ve bilinci kapanırsa temel yaşam desteğine başlayın ya da hemen ambulans çağırın.

Çocuklarda hava yolu açılması

• Çocuğu diz üstüne yatırın, başı hafif aşağı doğru gelsin.

• Bir elinizle sırtına (kürek kemiklerinin ortasına) kuvvetle 5 kez vurun.

• Tıkanıklık açılmazsa, çocuğu doğrultun ve iki kolunuzla arkasından sarın.

• Bir elinizi yumruk yaparak başparmağın olduğu kısmı, göğüs kemiğinin altına, karnın üst kısmına yerleştirin ve diğer elinizle yumruğunuzu kavrayın, 5 kez içe ve yukarı sertçe bastırın.

• Tıkanıklık açılıncaya kadar dönüşümlü olarak tekrarlayın.

• Tıkanıklık açılınca işlemi durdurun, ağzını kontrol edin, görünür yabancı cisim varsa çıkarın, sağlık kuruluşuna gidin.

• Bilinci kapanırsa temel yaşam desteği uygulayın, ambulans çağırın.


Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 11270
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 26.07.2010 10:05
emeklerine sağlık teşekkürler
Şayeste Tarih: 26.07.2010 07:34
Yararlı bilgiler için teşekkürler canım..