[FONT="Arial Narrow"]DİKKAT EKSİKLĞİ AŞIRI HAREKET BOZUKLUĞU NEDİR?
Bu bozuklukta, çocuklarda kıpırdanma, yerinde duramama, huzursuzluk, amaca yönelik olmayan hareketlerde artış vardır. Bunun yanı sıra, bir konuya dikkatini vermede güçlük, dikkat süresinin sınırlı ve az olması, istenen görevleri ve ev ödevlerini tamamlayamama ve bir işin sonunu düşünmeden hareket etme gibi belirtiler de bulunabilir.

BÖYLE ÇOCUKLAR NASIL BİR GÖRÜNÜMDEDİR?
Çoğunlukla çocuğun elleri ve ayakları kıpır kıpırdır. Ya da oturduğu yerde kıpırdanıp durur.

Dikkati, dışarıdan gelen uyarılarla kolaylıkla dağılır. Oyunlarda veya grup içi ilişkilerde sıranın kendisine gelmesini beklemekte zorluk çekerler. Çoğunlukla kendisine sorulan sorular tamamlanmadan cevap verirler. Ebeveynin ve öğretmenin verdiği talimatları izlemede güçlük çekerler. Ev ödevlerinde ve sınıf çalışması gibi etkinliklerde dikkatini konu üzerinde tutmakta zorlanırlar. Çoğu kez bir etkinliği bitirmeden diğerine geçerler. Çoğunlukla aşırı konuşurlar.

Sakin bir biçimde oynamakta güçlük çekerler. Kendisine söylenenleri dinlemiyormuş izlenimi verirler. Başkasının sözünü kesebilir ya da onların etkinliklerini bozabilirler. Çoğu kez araç ve gereçlerini kaybederler. Tehlikeli olabilecek durumların sonuçlarını düşünmeden hareket edebilirler.

BU BOZUKLUK NE ZAMAN BAŞLAR?
Dikkat eksikliği aşırı hareketlilik bozukluğunun ön belirtileri ilk çocukluk, hatta bebeklik döneminde başlar. Bazı anneler çocuklarının bebekliklerinde huzursuz olduklarını, çok ağladıklarını ve uyumada güçlük çektiklerini ifade ederler. Okul öncesi dönemde çocukların aşırı hareketli ve dikkatsiz olmaları daha belirginleşir.

GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?
Dikkat eksikliği aşırı hareketlilik bozukluğu erkek çocuklarda kız çocuklarından 6-7 kat daha fazladır. Görülme sıklığı %l–5 kadardır. Tanı çoğunlukla 7 yaşından sonra, çocuk ilk eğitime başladığı sıralarda konur. Çünkü dikkat eksikliği aşırı hareketlilik bozukluğu olan böyle bir çocuk sınıf düzenini bozduğundan ve ödevlerini yapmadığından öğretmenin dikkatini çeker.

BU BOZUKLUĞUN NEDENLERİ NELERDİR?
Bu bozukluğun nedenleri arasında ailenin çocuğa disiplin ve eğitim vermesindeki eksiklikler ve sorunlar, ebeveynlerin çocukluklarında aşırı hareketli olma durumlarının kalıtımsal bir özellik taşıması, beyindeki dopamin ve norepinefrin gibi kimyasal maddelerde ve beyin kan akımında azalma, renklendirilmiş ve katkı maddeleri ilave edilmiş besinlerin, kafein içeren yiyecek ve gıdaların tüketilmesi sayılabilir. Ayrıca, çocuğun sevgi eksikliği, yaşadığı ailenin parçalanması, ailedeki kayıplar ve ebeveynlerin çocuktaki böyle bir durumu önemsememesi ya da çocuğa arka çıkması da belirtileri artırıcı olabilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Dikkat eksikliği aşırı hareket bozukluğunun gidişi, tedavi ve izleme çalışmaları ile iyidir. Düzenli bir tedavi ile çocuklardaki bu sorun önemli derecede azalır veya ortadan kalkar. Çocuğun ve ailenin uzman ile işbirliği yapması tedavide önemli bir adımdır. Tedavide, ilaçlar ile olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca çocuğa uygulanan davranış tedavisi, ailenin eğitilmesi, çocuğun fiziksel ve sportif etkinliklere katılması, çocuk eğitiminde başarısız ise özel eğitim alması olumlu gidişi artırır. Çocuğun bazı gıdalara karşı alerjisi var ise, bu durum da tedavi edilmelidir. Çocuğun suni olarak renklendirilmemiş ve katkı maddeleri ilave edilmemiş doğal besinlerle beslenmesi ve kafein içeren kola ve kahve gibi içeceklerin tüketilmemesi tedavideki

Yrd. Doç. Tbp. Kd. Yzb. Tümer TÜRKBAY
Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları
Anabilim Dalı

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 439
favori
like
share