Ertuğ - Ertuğ Kimdir - Ertuğ Biyografisi

Ertuğ Ergin, Adapazarı doğumlu türk alternatif pop şarkıcısıdır.1 yaşında İstanbul’a gelen Ertuğ, Erenköy’de büyüyerek ilk ve orta öğrenimini orada bitirdi. Sonrasında İTÜ Konservatuar Temel Bilimler Bölümü’nde Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Batı Müziği, solfej ve enstrüman dersleri aldı. Üniversite eğitimini bitirdikten hemen sonra profesyonel müzik çalışmalarına başladı.
Sahne performanslarında; Candan Erçetin, Sibel Tüzün ve Harun Kolçak ile vokal yaparak ve yan flüt çalarak çalıştı, böylelikle 15 yıllık sahne deneyimi elde etti. Aşkın Nur Yengi, Emre Altuğ, Ufuk Çakır, Hande Yener ve Zeynep Casalini'ye bestelerini verdi.

Albümleri

Fuat Güner’in katkılarıyla kayıt edilen albüm 2005 yılında İstanbul Plak etiketiyle yayınlandı. Albüm toplam 10 parçadan oluşur. 8 beste ve tüm sözler Ertuğ’a aittir. İlk video klip “Aşkın Son Şarkısı” adlı parçaya çekildi.
İkinci video klip ise, albümle aynı adı taşıyan “Hayatım” adlı parçaya çekildi. Film Sokağı platolarında çekilen klibin yönetmenliğini Emre Can üstlendi. Görüntü yönetmenliğini Patrice Marchetti'nin yaptığı klip, Ertuğ'un hayatıyla olan iç hesaplaşmasının sonucunda kendi kendini kurtarma, kendi kendini arındırma mücadelesi olarak düşünülmüştü. Klipte hem kurtaran, hem de kurtarılan Ertuğ bunu sembolik olarak kendine enjekte ettiği beyaz bir sıvı ile başarır.

A1

Ertuğ, Mess Production etiketli 2. albümü A1'i 2008 baharında piyasaya sürdü. Bu albümde seslendirdiği kendine ait 12 şarkı vardır. A1’ in ilk klibi albümün en duygusal parçalarından biri olan Tek Yürek olurken, 2. Klip Derin Mevzu'ya çekildi. Derin Mevzu'ya çekilen klibin yönetmenliğini Kubilay Kasap yaptı. Klipte Çocukluktan yaşlılığa, hayatın çeşitli evrelerinin sembolik anlatımı yapılmıştır. Albümün 3.klibi olarak ise Yola Devam seçilmiştir.[1] Albümün 4.ve son klibi ise aslında 2.klip olması düşünülen Eminim olacağı açıklandı ve bu video bazı video sitelerinde yayınlandı.

Video klipleri

Aşkın Son Şarkısı
Hayatım
Tek Yürek
Eminim
Derin Mevzu
Yola Devam
Eminim

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 441
favori
like
share