A vitamini anne adaylarının ve bebeklerinin hücre sağlığında ve büyümesinde büyük rol oynar. Direkt alımın dışında besinlerle birlikte vücuda bir pro-vitamin olan beta-karoten halinde de alınabilir. Vücutta ince barsaklarda aktif hali olan retinol olarak emilir ve karaciğerde depolanır.

Tüm canlılar için esansiyel bir besin olan A vitamini, hücresel farklılaşmayı korumada olduğu kadar üreme, immün sistem ve görme fonksiyonlarındaki rolleri ile de ayrı bir önem taşır. Bu roller, özellikle proliferatif büyüme ve doku gelişiminin hızlı olduğu hamilelik, bebeklik ve erken çocukluk dönemlerinde daha fazla önem kazanmaktadır.

Sağlıklı bir cilt ve mukoza yapısı, dengeli kemik gelişimi ve hem annenin hem de bebeğin alyuvarlarının sağlığı açısından A vitamini hamilelikte oldukça önemli ve etkilidir. A vitamininin ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve enfeksiyonlara karşı direnci arttırdığı bilinmektedir. A vitamini hamilelik sırasında alınan demirin etkinliğini arttırarak kansızlığın önlenmesinde dolaylı rol üstlenmektedir.

Hamilelikte 1. trimestride A vitamini gereksinimi oldukça yoğundur. Birinci trimestride A vitamininin çok düşük düzeylerde tüketilmesi düşüklere ve konjenital anomalilere neden olabilmektedir. Hamileliğin sonuna doğru A vitamininin diyetle yeterli düzeyde alımının sağlanması, bu yolla fetusa transfer edilen vitamin A’ nın maksimize edilmesi, doğum ve özellikle laktasyon dönemi için önemlidir. Anne sütü, sadece anne sütüyle beslenen bebeğin tek vitamin kaynağıdır. Dolayısıyla bebeğin gelişiminde oldukça önemli olan A vitamini gereksiniminin karşılanması annenin diyetle aldığı vitamin A düzeyine bağlıdır. Bu düzeyin düşük olduğu annelere ve infantlara dışarıdan ek A vitamini takviyesi yapılması tavsiye edilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 365
favori
like
share