Kötü Yola Düşen Kelimeler - Kelimelerin Farklı Anlamları - Kelimelerin farklı Anlamı
Türkçe'de küfür olarak kullandığımız birçok sözcük aslında çok masum anlamlar taşıyor.Türkçe'ye yabancı dilden bazı sözcükler ise gerçek anlamlarını çoktan yitirmiş. İŞTE ONLARDAN ÖRNEKLER...


ANGUT:Bir çeşit kuş türüdür ANGUT KUŞU'NUN eşi öldüğü zaman(Yanına O anda başka bir yırtıcı hayvan veya bir insan gelse dahi)Gözlerini bir dakika bile eşinin ölüsünün üstünden ayırmadan o da ölene kadar onun baş ucunda bekler

DANGALAK:Gerçek Anlamı Gereksiz Konuşan kişi'dir.

DENYO:Delibozuk,dengesiz gibi anlamların yanı sıra ortaoyunda mahallenın aptalı diye kullanılır.Bir diğer anlamı ise emanettir.

YAVŞAK:Bit yavrusu,Sirke demektir

DÜRZİ:Suriye'nin Havran bölgesinde Lübnan'ın bazı bölgelerinde ve buralara yakın bölgelerde yaşayan ve kendilerine özgü mezhepleri olan topluluk.

YOSMA:Şen,Güzel kadın

UKALA:Arapçadan dilimize geçmiş ama bu dilde pek çok Osmanlıca metinde 'Akıllılar' demek.

PEZ.VENK:Farsça "PEJAVEND" kelimesinden geldiği söylenir o dildeki anlamı kapı tokmağı veya sürgü imiş.Türkçe'yede kapıda bekleyen adam anlamıyla girmiş şimdi kullanılan anlamı ise malum ..

K.HPE:Arapçadan dilimize girer ve etimolojik olarak öksürme kelimesi ile ilgili.Bu bayanlar yerlerini gece karanlığında öksürerek belli ederlermiş.Türkçe'deki anlamı ahlaksız kadındır.

İSTERİK:''Histeri'' nöbetlerine tutulan kişinin aldığı sıfattır.duyu bozuklukları türlü ruh karışıklıkları çırpınma kasılmalar ve bzaen inmelere kendini gösteren bir sinir bozukluğudur.oysa türkçe'de ''isteme'' ile bağ kurulması ve ''birşeyi çok istiyen'' anlamında kullanılması çok yaygındır.Hatta bazen isterik kadın lafı oldukça aşağılayıcı bir mantıkla kullanılır.


KARYOLA:Bizde genelde yatağın üzerine serildiği genelde ****lden yapılan ayaklı mobilya anlamına geliyor oysa gerçek anlamı el arabasıdır.

SERBEST:Gerçek anlamı "BAŞI BAĞLI"DIR (SER: BAŞ, BEST: BAĞLI).ancak bizde tam tersi anlamında kullanılıyor.

PUŞT:Farsça'da ''Arka K*ç'' anlamına geliyor

K*ltak:Üzeri meşin halı vb. şeylerle kaplanmamış olan eyerin tahta bölümü

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 569
favori
like
share
ziki Tarih: 08.08.2009 18:33
[COLOR="Pink"]çok ilGinç.... payLaşım içiN TeŞekkürLer...eğLenceliydi...
wolverine Tarih: 22.06.2009 18:56
Tşkler paylaşım için.
HENDEK54 Tarih: 18.06.2009 08:34
paylaşım için sağolun