Prof. Dr. Cankat Tulunay, ağrı kesici almayı alışkanlık haline getirmenin, kansere ve ölüme varan çok büyük tehlikeleri bulunduğunu belirtti.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Başağrısı Derneği Başkanı Prof. Dr. Tulunay, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ile Klinik Farmakoloji Derneği'nce ortaklaşa düzenlenen "Ağrı Tedavisi Toplantısı"nda, ağrı ve ağrı kesicileri anlattı.

İlk keşfedilen ilaç
İnsanoğlunun ağrı ile yaratıldığını ve ağrı ile yaşadığını belirten Prof. Dr. Tulunay, ilk keşfedilen ilacın da ağrı kesici olduğunu kaydetti.

Sürekli hale gelen ağrıların sağlık sorunlarının yanı sıra maddi kayıplara da neden olduğunu anlatan Prof. Dr. Tulunay, bugün Türkiye'de sadece kadınların migrenine bağlı olarak her yıl yaklaşık 300 milyon dolarlık ekonomik kaybın meydana geldiğini söyledi.

Bilinçsiz ağrı kesici kullanımı
Türkiye'de ağrı kesici ilaçların çok bilinçsiz kullanıldığını, bunun da hem ilaç israfına hem de hastalıkların tedavisinin gecikmesine neden olduğuna işaret eden Prof. Dr. Cankat Tulunay, şunları kaydetti:

"Tanısı konulmayan ağrı, tedavi edilemez. Çok basit, ayda yılda bir gelen ağılarda basit bir ağrı kesici almanın mahsuru yok. Ama ağrı kesici alma gündelik hale geldiyse, 3-4 günde bir alınıyorsa, bunun çok büyük zararları var. (Ne olacak basit bir ağrı kesici) dediğimiz ilaçlar, karaciğer harabetine sebep olmakta, kanser yapmakta, kromozom anomelleri ve zehirlenmelere neden olmaktadır".

Az kullanmak gerekiyor
Ayda, yılda 1-2 basit ağrı kesici almanın sakıncası olmadığını ancak 3-5 günde bir ortaya çıkan ağrılarda ağrı kesicilere müsaade etmediklerini bildiren Prof. Dr. Tulunay, "3-5 günde bir ağrınız oluyorsa, ağrı kesici almakla idare etmeyin. Tekrarlayan bir ağrınız varsa mutlaka ve mutlaka doktora gidin" dedi.

"Doktorlar ve halk kandırılıyor"
Türkiye'de bazı ilaçların, firmalar tarafından olmayan endikasyonlar eklenerek satıldığını iddia eden Prof. Dr. Tulunay, bu şekilde doktorların ve halkın kandırıldığını söyledi. Karaciğer için çok toksit olan ve dünyada 20, 30'uncu sıralarda satılan bazı ilaçların Türkiye'de ilk sıralarda satıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Tulunay, bu konuda doktorları ve hastaları uyardı.

Kanser ağrıları
Türkiye'de kanser ağrısı tedavisinin de yetersiz olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cankat Tulunay, bu nedenle kanserli hastaların kanserin derdini çekmenin yanı sıra çok büyük ağrılar da çektiğine işaret etti. Kanserde ağrı oranının yüzde 90 oranında azaltılabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Tulunay, Dünya Sağlık Örgütü'nün kanser ağrısında tavsiye ettiği üç basamaklı tedavi yönteminin sadece birinci basamağındaki ilaçlarının Türkiye'de bulunabildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Tulunay, şöyle dedi: "Daha şiddetli ağrıları kesmek için kullanılan ilaçların bulunduğu 2. ve 3. basamakta eksikliklerimiz var. Bunların bir kısmı bürokratik engellerden bir kısmı da yanlış bilgilerden kaynaklanıyor. Bu sorunun da mutlaka çözülmesi gerekiyor".

"Opioid" denilen morfin ve türevlerinden oluşan ağrı kesicilerden korkmamak gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tulunay, bunların sentetik ağrı kesicilere göre çok daha faydalı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 807
favori
like
share
masarac Tarih: 23.12.2005 01:41
Uyarı niteliğindeki tıbbi bilgileriniz için teşekkür ederim
casper Tarih: 11.12.2005 22:24
ben en ufak bir şeyde leblebi gibi ilaç içmeye karşıyım.Çok mecbur kalmadıkça da asla ilaçiçmeme.Çünkü herbir ilacın pekçok yan etkisi var.
SU-PERISI Tarih: 11.12.2005 17:20
paylaşımların için teşekkürler ellerinize yüreğinize sağlık usta
tarkın Tarih: 14.10.2005 13:03
Teşekkürler.
Halaskar Tarih: 14.10.2005 09:54
Allarh razı olsun bilgiler için
PALADAYI Tarih: 14.10.2005 04:00
ALLAH razı olsun kardeşim ellerine sağlık
By_UGURCAN Tarih: 14.06.2005 00:16
Bilgiler için sagolasın ellerine saglık
canturk87 Tarih: 05.06.2005 00:47
Evet haberlerde dinlemiştim ama Türk bilim adamlarıda tam doğru olmadığını söylüyorlarmış.....?????
kurtjara Tarih: 30.05.2005 21:25
Faydalı bilgiler için teşekkürler