Bol Çeşnili Aşk - Duygu Üçel

Aşkı tanıyor musunuz? Cevabınız belki evet belki hayır... Gelin size yardımcı olayım...
Aşk bütün duyguların bol çeşnili bir salatasıdır. Salatanın baş sebzesi sevgidir. Bütün salatayı onu arayarak yersiniz dahası salata bittiğinde bile tabakta onun kalmasını umarsınız. Onu bulana kadar gördüğünüz her salataya saldırırsınız.

Salatanın domatesi özlemdir. Bir salata ne kadar domatesliyse o kadar lezzetlidir benim için. Uzakta olan özlem duyulan sevgili de her şeyden çok sevilir.

Peki ya kıskançlık? O salatanın biberidir. Kıskançlık hem yakar hem de keskin bir lezzet bırakır ağızda. Kıskanılan sevgili hem şikâyet eder hem de gizli bir tatmin duyar.

Sadakat marul gibidir. Tek başına lezzetsiz ve kuru gelse de geri kalan her şeye lezzet ve zenginlik katar. Marulsuz bir salata kolay yenip yok olurken marullu salatayı uzun süre tüketemezsiniz.

Gelelim çeşniye... Aşkın çeşnisidir tutku. İçindeki malzeme aynı olsa da salatayı diğerlerinden ayıran şeydir. O salatayı seçme nedeninizdir. Ancak dikkatli olunmalıdır. Bol tuzun genzi yakması gibi bol tutku da insanı tüketir. Bol tuzlu limonlu salata severlere gelince onlar ilk kalkanlardır masadan hatta bazen tadına bile varamadan...

Peki iyi bir aşkı nasıl tanıyacaksınız? Üzgünüm asla bilemezsiniz. İçindeki malzemeyi bilseniz bile tatmadan ortaya çıkan karışımı tahmin etmek imkânsızdır. Diyelim ki tattınız ve acı geldi alışacağınızı düşünerek iştahla devam edersiniz. Oysa sonunda büyük bir yanma ve boş bir tabak sizi bekliyordur. İşte böyle zamanlarda bilmediğiniz salataları tatmamaya yemin edersiniz. Vee... Su içersiniz. Aşkın suyu zamandır. Unutan siz yeni aşçılar ararken ruhunuz da yeni aşkların peşine düşer. Sonuçta âşıkların çok azı tatminkâr bir şekilde kalkar masadan.

Tüm bu anlattıklarımdan sonra ben salata sevmem diyorsanız ya hiç yemediniz ya da lezzet duygunuzu kaybetmişsiniz. Her zaman iyi aşçılarla karşılaşmanız dileğiyle...


Duygu Üçel

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 355
favori
like
share
Sylar Tarih: 17.06.2009 08:12
Aslında iki kişi hazırlamalı bu yemeği zarife göre... Olmaz öyle biri hazırlasın diğeri hazıra baksın. DEmi ama.
Nehir Tarih: 16.06.2009 19:58
Hayatımda en ilginç hikayeydi..
Hep merak ederdim bu aşk denilen şey yenir mi içilir mi diye..
Tarifini sonunda buldum
ama bu tarifi ben yapabileceğimi sanmıyorum:72: