Ayak Mantarı Tedavisi nasildir - Ayak Mantarı Tedavisi hakkinda bilgiler

Ayak bölgesinde nasırla birlikte yaşanan en büyük sorunlardan biri mantardır. İyi bakılmamış ayakta mantar oluşabilir ve cerrahi tedavi gerektirebilir. Günlük kontrollerle ayak mantarı oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Mantar enfeksiyonun gelişebileceği bölgeyi her gün düzenli olarak ılık su ile yıkayın ve iyice kurulayın. Özellikle parmak araları ve derinin kıvrımlı bölgelerinin iyice kurulanması gerekir. Mantar nemli kalmış ortamlarda gelişir ve çabuk yayılır.

Evin içinde çıplak ayaklarla yürümeyin. Mutlaka terlik ya da çorap giyin. Dışarda rahat yürüyebileceğiniz, ayağınızı terletmeyen ayakkabılar giymeye özen gösterin.

Ailenizde ortak törpü, tırnak makası, ponza taşı, ayak törpüsü gibi ayak bakım ürünlerini ortak kullanmayın. Mantar kolay yayılan bir hastalıktır.

Ayakkabı giyerken kalın ve pamuklu çorapları tercih edin. Bu sayede ayağınız terlese bile nem, çorap tarafından emilir. Çoraplarınızı her gün mutlaka değiştirin.

Başkalarına ait ayakkabı ya da terlikleri kesinlikle giymeyin. Özellikle pedikür için gittiğiniz güzellik salonlarında tek kullanımlık terlikleri giymeye dikkat edin.

Tırnaklarınızın içini temizlerken çok baskı yapmayın. Derine inmeden hafifçe temizleyin.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 552
favori
like
share