inci aral safran sarı kitap tanıtımı

Yazarlığının 30. yılında İnci Aral'dan, Türkiye'nin bu zamanlarına dair, kolay unutulmayacak bir roman: SAFRAN SARI.
Genç yaşta yükselmiş bir yatırım uzmanı; eski eser kaçakçısı bir kadın; üniversite mezunu bir telekız. İnci Aral, "GELECEKSİZLİK" üzerine kurduğu romanında bu üç kişinin kesişen yollarını anlatıyor.


SAFRAN SARI; para, güç ve başarı peşinde koşarken kimliklerinden, aşktan ve umutlarından uzaklaşan, en sonunda ruhunu kaybedişinin serüveni.


Yayınevi : Turkuaz Yayınları
Sayfa : 400 Sayfa
Ebat : 13.5x19.5
Kağıt : 2. Hamur


"Safran Sarı; 1994'te yayımlanan Yeni Yalan Zamanlar'da, insanımızın serüvenine, değerler yitimiyle savruluş ve çözülmelerine yönelttiğim bakış açısı ve edebi ilginin 2003'te Mor'la gelişen devamı oldu ve bu iki romanı tamamlayan bir üçleme oluşturdu.Safran Sarı'ya başlarken çağının tanığı olmayı önemseyen bir yazarın yaşadığı yıllara ilişkin izlenim ve duygularının birçok bakımdan ciddi bir bütünlük oluşturduğunu gördüm. Bu yüzden ilk kitabı Yeşil olarak yeniden adlandırdım ve üçlemeyi 'YENİ YALAN ZAMANLAR' üst başlığıyla tanımlamayı uygun buldum".

İNCİ ARALRoman, Volkan, Melike Eda ve Eylem'in yaşamları ekseninde 'geleceksizlik' temasına yoğunlaşıyor. Volkan ve Melike Eda, aynı kuşağın temsilcileri. 60'lı yılların sonu ile 70'lerin başında çocuk olmuşlar... Eylem'se 80'lerin çocuğu. Yaşadıkları dönem itibarıyla, içinden geldikleri gelenek, öğrendikleri yaşama üslubu, deneyimleri, aldıkları eğitim, özetle yetişme tarzları birbirinden farklı olduğu halde, tuhaf bir biçimde, içinde kıvrandıkları sorun ortak. Kabaca, küresel sermayenin ve sağ politik tavrın hâkim ideoloji olduğu bir çağın tutsağı olmuş bu karakterlerin yolu, sert savrulmaların sonunda kesişir.

Melike Eda ile tanışıklığımız Yeşil romanından. İnci Aral, Yeşil'de romanın anlatıcısı da olan başkişisine yazdırdığı romanda uzun uzadıya anlattırır Melike Eda'yı. Sanat eğitimi almış olan Melike Eda, otuz dört yaşında alımlı bir kadın. Takı tasarımıyla ilgileniyor. Arada, değerli taş ve takıları üzerinde taşıyarak küçük çapta da olsa kaçakçılık işine bulaşmış. Duygusal ve cinsel aşka bağlılığı uzun süredir yok. Ancak birini sevme ihtiyacı, had safhada. En olmadı, doğru dürüst bir adamdan bir çocuk yapmak gerektiğini düşünüyor.

Volkan, otuz yedisinde bir borsacı. İyi bir eğitim almış, çalıştığı şirketin çok da küçük olmayan bir yüzdesiyle kâr ortağı. Yakışıklı ve zengin; istediği kadınla birlikte olmaması için hiçbir nedeni yok. Ancak günün birinde bu 'kolay'lıktan sıkılır ve yaşadığı hayatı sorgulamaya başlar. Sadece çok çalışmak ve arka arkaya seyahat etmekten sürmenaj olduğunu düşünmek de mümkün fakat Volkan, yaşadığı ve yaşayacağı hayatı sorgulamaktan çekinmez. Giderek daha sık, düzenli bir ilişki özlemi duyar. Ve o da bir çocuk sahibi olmayı ister; ancak ona da bir anne adayı gerekmektedir.

Eylem ya da kimlikteki adıyla Mutena, muhafazakâr bir ailenin en küçük kızı. Üniversite çağına dek 'hayatın bir kefaret, sonsuz bir yas gibi yaşandığı, Allah sevgisi olarak adlandırılan kör bir kulluğun her solukta hissedildiği bir ev'de yaşar. Başörtüsü nedeniyle üniversite eğitimine kısa bir süre ara verir; bu sırada farklı kanallardan sürdürdüğü okumalarıyla teorik anlamda donanımlı hale gelir ve başörtüsünü Ankara treninin camından savurur. Başörtüsüyle birlikte geçmişini de. Sonrası, acımasız bir farkındalıkla hayata tutunma çabası...Altı Çizilenler:

"Dürüst olmak ne zaman utanmazlıkla, aptallıkla aynı sey olmustu? Ne tür bir zihin tutulmasıydı yasadığı ki insan sanmıstı onu?"

"Nefret bile derin bir duygusallık içerir sonuçta,"

"Seni tahmin edemeyeceğin kadar büyük bir acıyla seviyorum"

"Unutmak. Belleğin yıpranmıs kumasına islenmis çirkin bir mühür!

"Hayattan, gelecekten ne bekliyorsun?"

"Beklediğimin ne olduğunu ansızın öğrenmeyi..."

"Hayat sürüyordu. Yasamak tek ve tam sayfa bir bilmece değil, içinde sayısız acı ve hikâye barındıran yanardöner bir zardı. İnsanın bakıs açısına, seçimlerine ve bilek gücüne göre rengi, sans sayısı durmadan değisen kocaman bir zar."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 540
favori
like
share
Nehir Tarih: 28.02.2011 09:25
Hakkında

Genç yaşta yükselmiş bir yatırım uzmanı; eski eser kaçakçısı bir kadın; üniversite mezunu bir telekız.

İnci Aral, “GELECEKSİZLİK” üzerine kurduğu romanında bu üç kişinin kesişen yollarını anlatıyor. 2000'li yılların başında, yaşanmakta olan toplumsal, ekonomik ve kültürel çalkantılardan etkilenen bu insanlar, savruluşlarını ve belirsizleşmiş geleceği sorguluyorlar. Bir yanda bol para, her türlü zevk, renkli hayatlar, öte yandan kirlenen, çürüyen değerler, tatminsizlik, sömürü düzeni ve yozlaşan cinsellik. Safran Sarı; para, güç ve başarı peşinde koşarken kimliklerinden, aşktan ve umutlarından uzaklaşan, sayıları gitgide artan otuzlu yaşlarında bir kesimin önce sevgiyi, sonra geleceğe olan inancını, en sonunda ruhunu kaybedişinin serüveni…

Künyesi

İnci Aral
· Kırmızı Kedi
· Basım Tarihi : 02 - 2011
· ISBN : 9789944756648
· Sayfa Sayısı : 400
· Etiket Fiyatı : 9.90 TL