[FONT="Arial Narrow"]

Beyin dopingi: Ceviz

Hasadına başlanan, dışındaki yeşil kabuğu kafa derisini, sert kabuğu kafatasını, içindeki zar beyin zarını, meyvesi ise beynin fizyolojik yapısını andıran cevizin, kimyasal içeriğiyle beyin sağlığını da koruduğu bildirildi.

Son yıllarda, yüksek kesimlerdeki ormanlık alanların ağaçlandırmasında en yaygın meyve türü olarak değerlendirilen ceviz, yaş olarak kilosu 12-15 YTL arasında değişen fiyatlarla alıcı bulurken, uzmanlar da önemine dikkati çekerek, tüketimini öneriyorlar.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi diyetisyeni Özgen Arı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''cevizin fizyolojik yapısının benzerliğinin yanı sıra içeriğindeki vitaminlerle de beyin dostu olduğunu'' bildirdi.

Cevizin, dışındaki yeşil kabuğu ile kafa derisini, sert kabuğu ile kafatasını, içindeki ince zar ile beyin zarını, meyvesi ile de beynin şeklini adeta birebir yansıttığını belirten Arı, ''Bu benzerliğin yanı sıra sağlık açısından da ceviz tam bir beyin dostu'' dedi.

Şekli ile beynin küçültülmüş bir modeli olan cevizin Omega 3, Omega 6, A, B ve E vitaminleri ile lif yönünden zengin olmasının yanı sıra, beyin için gerekli gümüş iyonlarını da içerdiğini ifade eden Arı, ''Antibakteriyel özelliği olan gümüş iyonları beyin sağlığının koruyucusudur. Ceviz, beynin gereksinimi olan gümüş iyonlarını içeren tek meyve'' dedi.

Cevizin beyin sağlığına olumlu katkı sağlamasının yanı sıra kalp ve kolesterol için de vazgeçilmez bir meyve olduğunu belirten Arı, ''Ceviz sadece ileri yaştaki bireyler için değil gelişme çağındaki çocuklar için de tüketimi gerekli bir meyve. Cevizi, zihin açıcı, dikkat toplayıcı özelliği nedeniyle ÖSS ve SBS gibi sınavlara giren öğrencilere hararetle öneriyoruz'' dedi.

Cevizin kan kolesterolünü düşürücü etkisinin de bilimsel olarak kanıtlandığına dikkati çeken Arı, cevizin içeriğinin oldukça yüksek olması nedeniyle günde 30-45 gramdan fazla tüketilmesini önermediklerini bildirdi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 514
favori
like
share
selenkeskin Tarih: 18.06.2009 13:16
teşekkürler
CLassMaN Tarih: 18.06.2009 10:56
Beyin Dopingi'nin Başka Bir Açısı

Beyin DopinGinden BahSetmişKen ŞunLarı söyLemek GereKir. Bazı İnsanLar İlaÇLarla Doping ALırr..
Sizlere Önerim Şu: BoLL boLL Ceviz, Kuru ÜzüM, BaLık TüKetin. DoğaL yoLLardan Doping ALın. Kendinizi Aptal Hissettiğinizde, İlaç Almak Yerine, Bakış Açınızı Değiştirin. Hiç Gitmediğiniz Bir Yere Gidin, Hiç Yapmadığınız Bir Şeyi Yapın. Tanımadığız İnsanları Seyredin Ve Dinleyin. Yan Etkisi De Yok. Göreceksiniz, Beyninizin Kilitli Kapıları Açılacaktır..